Şu yazıyı okuyorsun: İspanya Gezilecek Yerler
İspanya 28 Mayıs 2015

İspanya Gezilecek Yerler

İspanya Gezilecek Yerler

InterRail seyahatimin çoğunluğunun İspanya’da geçmesinin ardından bu ülkeye seyahat edecekler için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir yazı yazmak istedim. Bu yazımda İspanya’nın turistik şehirleri, bu şehirlerde kaç gün kalınması gerektiği, yapılacak şeyler ve gezilecek yerlerin kısa özetlerini bulabilirsiniz.

Neden İspanya?

 • İspanya, İtalya’dan sonra dünyada en çok UNESCO kültür mirasına sahip olan ülkedir.
 • Dünyaca ünlü festivalleri bulunmaktadır. Bazıları;
  • Running of the Bulls: Bunu hepimiz biliyoruz. İnsanların kaçarken boğaların onları kovaladığı malum festival. Pamplona şehrinde geleneksel olarak her yıl yapılmaktadır.
  • Las Fallas: Eskiden marangozların kullandıkları işe yaramaz aletleri yakmaya başlamasıyla bu gelenek zamanla festivale dönüşmüş ve günümüzde her yıl mart ayında Valencia şehrinde bu festival düzenlenmektedir. Ahşaptan yapılan büyük falla’lar her yıl bu festivalde yakılır. Sadece bu değil, çok daha fazla eğlenceli gösteriler düzenlenir.
  • La Tomatina: Domates savaşı festivali. Eminim bunu da hepiniz biliyorsunuz 🙂
 • Dünyanın en güzel danslarından biri olan Flamenko dansının anavatanıdır.
 • Çok sayıda plajı bulunmaktadır ve özellikle bazı bölgelerde yılın 300 günü güneşli geçer.
 • Dünyaca ünlü ve ödüllü şarapları bulunmaktadır.
 • Roma kalıntıları, sarayları, Gaudi’nin eserleri vb. gibi pek çok eser barındırır.
 • Dünyanın en iyi restoranına sahiptir, aynı zamanda dünyanın en eski restoranı da yine İspanya’da bulunur.
 • Tapasıyla yani mezesiyle ünlüdür. Çoğu barda alacağınız içeceğin yanında bu mezeler ücretsiz olarak sunulur. Bira genelde 1-2 Euro arasında değişir ve mezeler karnınızı doyurur.
 • Deniz mahsüllerini yemeyi seven biriyseniz, pek çok deniz mahsülünün karşımı olan Paella yemeğini tadabilirsiniz.
 • Futbol konusuna girmeme gerek yok, zaten biliyorsunuz.
 • Her turistik şehirde mutlaka ücretsiz walking tourlar düzenlenir.
 • Şehirler arası hızlı tren ağı çok gelişmiştir.
 • Barcelona gibi dünyanın en düzenli şehirlerinden birine sahiptir.
 • Hemen hemen her şehirde boğa güreşi arenası bulunur. Meraklısıysanız yaz aylarında haftasonları bu gösterileri izleyebilirsiniz.
 • Kızları güzel, erkekleri yakışıklıdır.
 • Gece hayatı oldukça renklidir.
 • Alışveriş konusunda Avrupanın önemli ülkelerinden biridir.
 • Dünyaca ünlü müzeleri bulunmaktadır.

… gibi daha pek çok önemli özelliği bulunmaktadır. Şimdi şehirleri tek tek anlatmaya çalışayım 🙂

Barcelona

Sagrada Familia
Sagrada Familia

Barcelona bana sorarsanız sadece İspanya’nın değil, dünyanın en güzel ve en yaşanılası şehirlerinden biridir. İçerisinde sanat, gece hayatı, kültür, tarih, deniz, eğlence vb. ne ararsanız bulunur. Mimari açıdan dünyanın sayılı şehirlerinden birisi olup, aynı şekilde dünyanın gelmiş geçmiş en iyi mimarlarından Antoni Gaudi‘nin yaptığı muhteşem eserleri barındırır (başta Sagrada Familia katedrali). Ayrıca Barcelona’da şehir dışına çıksanız bile her yerin düzenli ve tertemiz olduğunu görürsünüz. Ben hayatımda bu kadar düzenli, düzgün ve temiz bir şehir daha görmedim.

Seyahat Önerisi: Barcelona, İspanya seyahatinizin olmazsa olmazlarından birisi olmalı. Gezi sürenizde bu şehir için EN AZ 3 Gün ayırmanız gerekmektedir. Hatta imkanınız varsa bu süreyi 5 güne çıkarmak çok iyi olabilir.

* Barcelona Gezi Rehberi İçin Tıklayınız

Madrid

Madrid Gezilecek Yerler
Madrid Gezilecek Yerler

Madrid, İspanya’nın başkentidir ve turistler İspanya seyahatlerinde genellikle Barcelona ve Madrid’de bulunurlar. Madrid’in oldukça kapsamlı metro ağı sayesinde bu şehirde kaybolmak neredeyse imkansızdır. Ancak bana sorarsanız kültürel turizm için çok da uygun bir şehir değildir. 3 popüler şehir meydanı, popüler bir caddesi, mutlaka gezilmesi gereken Kraliyet Saray ve sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Prado müzesi bulunur. Bunun dışında futbol severlerin çok iyi bildiği Estadio Santiago Barnebeu stadyumu ve Vicente Calderon’da maç izlemek bambaşka bir deneyim olabilir.

Madrid’e gitmeden önce gezilip görülecek çok fazla yerinin olduğunu düşünürdüm hep ancak öyle değilmiş. Madrid’de gezilecek çok fazla yer bulunmuyor. Eğer hızlı gezmeyi seven biriyseniz ve yaz aylarında (günlerin uzun olduğu dönemde) giderseniz bir tam gününüzü ayırarak pek çok yeri gezebilirsiniz. Ortalama ise 2 tam gün Madrid’i gezmek için yetecektir. Ancak İspanya’ya gidipte “Madrid’i mutlaka gezin” diyemiyorum..

– Toledo

Ben gitmedim ancak Toledo Madrid’e trenle yarım saat mesafede bulunan bir şehir. Zamanı olanlar için genellikle buraya da gidilmesi tavsiye ediliyor. Toledo, İspanya’nın eski başkentiymiş, ardından başkent Madrid’e taşınmış.

Zamanınız varsa günübirlik olarak Madrid’den Toledo’ya gidebilirsiniz. Burada gezilecek birkaç yer bulunuyor. Yapılacak en iyi şeylerden biriyse şehrin dar sokaklarında kaybolmak(mış).

Valencia

Valencia Gezi Rehberi
Valencia Gezi Rehberi
 • Lumia 820
 • ƒ/2.2
 • 0.0mm
 • ISO 100
 • 1/0.000334

Valencia, İspanya’nın en popüler şehirlerinden birisidir. Yukarıda belirttiğim “domates savaşı” ve “las fallas” festivalinin yapıldığı şehirdir. Aynı zamanda İspanya’nın meşhur deniz mahsulü yemeği “paella”nın ilk olarak yapıldığı şehirdir. Barcelona’ya hızlı trenle 3 saat mesafede bulunuyor. Şehir merkezindeki cafelerde oturup bir şeyler içmek ve modern mimariyle yapılan akvaryumu gezmek burayı ziyaret etmek için bir sebep olabilir.

Valencia’yı gezmek için bir gün yeterli olacaktır. Ancak yukarıda bahsettiğim akvaryumun olduğu bölgeye gitmek isterseniz bir gününüzü daha ayırmanız gerekir. Buraya kadar gelmişken mutlaka gezmeniz gerektiğini düşünerek en az 2 gün kalınmalı diyorum. Ancak imkanınız varsa mutlaka ama mutlaka festivallerin olduğu dönemde gelmeye çalışın. Küçük de bir not, festival zamanında şehirdeki otel/hostellerde yer bulamayabilirsiniz. Bu nedenle çok önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

ENDÜLÜS BÖLGESİ

Sevilla

Sevilla Gezi Rehberi
Sevilla Gezi Rehberi

Sevilla, İspanya’nın Endülüs bölgesinde yani en güneyinde yer alıyor. Mayıs ayında yaptığım ziyarette birazdan bahsedeceğim Cordoba, Granada ve Malaga’da hava sıcaklığı 40 dereceyi buluyordu. Yaz aylarında ise 50 derecenin üzerine çıkıyormuş. Bunaltıcı sıcakta gezmek gerçekten çok zor oluyor. Öncelikle bu bölgeye bunu bilerek gitmenizde yarar var.

Ellaria Sand & Jaime Lannister - Alcazar
Ellaria Sand & Jaime Lannister - Alcazar

Sevilla’nın gezilecek en önemli 3 yeri kesinlikle Sevilla Katedrali ki dünyanın en büyük 3. katedralidir, Alcazar Sarayı ki mükemmel bir iç dekorasyonu bulunuyor. Aynı zamanda Game of Throne’da yer alan “Water Gardens” burada çekiliyor, bir de Plaza de Espana yani İspanya Meydanı. Star Wars filmlerinin bir sahneside burada çekilmiş zamanında. Bunların dışında gezilecek küçük yerleri bulunuyor. Şahsen mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Gezi süresi için bir buçuk gün yetecektir. Aynı zamanda flamenko dansının doğduğu şehir olarak bilinir. Eğer flamenko izlemek isterseniz bunu Sevilla’ya saklayabilirsiniz. Küçük bir not daha, oldukça kısıtlı bir gece hayatı vardır. Yani gece 12’de her yer kapanır.

Sevilla Gezi Rehberi İçin Tıklayınız…

Granada

granada-cover
Granada gezilecek yerler

Endülüs bölgesinin en turistik şehirlerinden biri olan Granada, popüler caddeleri ve özellikle Alhambra Sarayı ile her yıl çok sayıda turisti ağırlıyor. Granada old town bölgesi, müslümanların yaşadığı Albayzin bölgesi, mağaralarda hayatlarını sürdüren çingenelerin olduğu Sacromonte bölgesi, Sierra Nevada dağı ve Alhambra Sarayı ile mutlaka gezilmesi gereken şehirlerden birisi.

Alhambra Sarayı, islam mimarisinin ulaştığı son noktalardan biridir. Gerçekten hayatınızda böyle bir yeri gezmediğinizden eminim. Detaylı bilgiyi gezi yazımda bulabilirsiniz. Granada için 2 gününüzü ayırmanız gerekir.

Cordoba

Cordoba Gezilecek Yerler
Cordoba Gezilecek Yerler
 • Sony Alpha DSLR-A390
 • ƒ/8
 • 18.0mm
 • ISO 400
 • 1/0.33333333333333

Cordoba, küçük bir şehir ve turistlerin genellikle günübirlik olarak uğradıkları bir yer. Konum olarak Granada ve Sevilla arasında kalıyor. Pek çok kişi bu iki şehirden birine geçerken Cordoba’ya günübirlik olarak uğruyor. Eğer Endülüs bölgesine seyahat edecekseniz Cordoba’ya da mutlaka zaman ayırın. Burada mutlaka görmeniz gereken şey Mezquita yani Cordoba Cami/Kilisesi. Endülüs Emevileri zamanında buraya o kadar büyük bir cami yapmışlar ki, şehir hristiyanların eline geçince burayı komple kiliseye çevirmek yerine, caminin içerisine kilise yapmışlar. Gezi süresi günübirlik olabilir ya da zamanınız varsa bir gece konaklayabilirsiniz.

– Almeria

Endülüs bölgesinin son popüler turistik şehri Almeria’yı, Las Salinas ve La Almadrava de Monteleva sahillerinde denize girmek için tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde çok sayıda tapas restoranı bulunuyor.

– Malaga

Endülüs bölgesindeki son popüler şehir, Malaga. Açıkçası buraya gitmek için zamanım vardı ancak araştırdığım kadarıyla görülecek pek fazla bir yerinin olmamasından dolayı gitmedim. Zamanınız olursa bir gün şehri gezmeye, bir gün de denize girmek için kalabilirsiniz.

– Bilbao

Bilbao, İspanya’nın kuzeyinde bulunuyor ve Vizcaya bölgesinin başkentidir. Şehirde görülecek en iyi şey Guggenheim Müzesi ve Bilbao Katedralidir. Turistik fazla bir yönü olmamasından dolayı bir gün yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

– Cadiz

Cadiz şehrinde görülecek fazla bir şey bulunmuyor. Ziyaretinizi “Carnival” Festivalinin yapıldığı döneme denk getirmeyi deneyebilirsiniz. Carnival festivali, yerel halkın ve turistlerin renkli renkli kıyafetler giyerek sokaklarda dolaştığı bir festival. Tarihleri sanıyorum her yıl değişiyor.

– Zaragoza

İspanya’nın en büyük 5. şehridir. Gezilecek çok fazla yeri ya da önemli bir festivali bulunmuyor. Bir gün ayırmanız yetecektir diye düşünüyorum.

– İbiza

Akdeniz’de bulunan İbiza adası, Valencia’ya 79 km mesafede yer alıyor. Ibiza Town ve Sant Antoni bölgeleri adada gece hayatının en renkli olduğu yerler. Valencia’dan ya da Barcelona’dan kalkan gemilerle buraya ulaşmak mümkün, biletler 50 Euro civarında. Kendi başıma gitmenin bir anlamı olmayacağı için ben gitmedim ancak bir gün gitmek istiyorum 🙂


İspanya’nın popüler şehirleri bu kadar. Tek seferde hepsini gezemeyeceğinizi düşünerek kişisel tavsiyemi belirteyim. 9 günlük bir tatilde Barcelona, Madrid ve Valencia’yı gezin. Daha sonraki başka bir 9 günlük tatilde ise Endülüs bölgesine giderek Sevilla, Granada ve Cordoba’yı gezin. 2-3-4 Günlük tatillerde eğer arkadaş çevrenizden birilerini bulabilirseniz İbiza’ya gidiniz 🙂 Sonraki yazılarımda görüşmek üzere..

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

23 Yorum

 • Cevap Yaz Gezilecek Yerler 10 Ağustos 2015 at 19:29

  güzel bir yazı hazırlamışsınız elinize sağlık..

 • Cevap Yaz Kardelen 04 Nisan 2016 at 18:37

  Merhaba, ben de bu yaz İspanya’ya gidicem ve İbiza’ya da geçmek istiyorum ama bazı yerlerde özel bir vize istendiği söyleniyor. Doğru mudur bu?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 05 Nisan 2016 at 20:24

   Selam. Ben öyle bir şey duymadım. Yabancı kaynaklarda biraz araştırdım ve Schengen bölgesinde olduğu yazıyor her yerde. Yani ekstra bir vizeye gerek yokmuş. Eğer kafanda soru işareti varsa İspanya konsolosluğunu arayarak bilgi alabilirsin.

 • Cevap Yaz BANU 24 Nisan 2016 at 14:35

  TUR SECME ÖNCESİNDE COK GUZEL FİKİRLER VERDİNİZ..COK TESEKKUR EDERİZ…

 • Cevap Yaz irfan 29 Nisan 2016 at 15:07

  Aydınlatıcı bilgilerin için çok teşekkür ederim. yeterli oldu ama görmeden olmaz.

 • Cevap Yaz ispanya gezilecek yerler 05 Haziran 2016 at 23:17

  2008 yılında staj içinde bende ikamet etmiştim İspanya’da anılarım aklıma geldi, bilgiler için teşekkürler.

  Dipnot: İlk sırada yer alan bir site için eminim bir sürü kişi görmüş ve okumuştur, neden kimse yorum yapmaz, ilgisini çektiğini hissettirmez anlamıyorum.

  Elinize sağlık, İyi çalışmalar hocam.

 • Cevap Yaz BURCU BAYDAN 30 Haziran 2016 at 21:10

  çok guzel anlatmıssınız ocakta gıdcegım rota konusunda cok kararsızdım ınanılmaz yardımcı oldunuz elınıze gezınıze sağlık 🙂

 • Cevap Yaz GezelimBilelim 03 Ağustos 2016 at 11:12

  oldukça güzel bir rehber olmuş, yeniden gezmiş kadar oldum, tebrik ediyorum. ayrıca resimler de oldukça iyi

 • Cevap Yaz Leyla 20 Eylül 2016 at 14:05

  Oldukça aydınlatıcı eline sağlık teşekkürler…

 • Cevap Yaz Fatih 21 Eylül 2016 at 17:30

  Merhaba Şahin bey.
  Size göre sadece 3 şehir gezmek durumunda olsaydınız hangilerini seçerdiniz?

 • Cevap Yaz elif 24 Ekim 2016 at 18:28

  Merhaba, güzel bir yazı ancak düzeltmek istediğim bir şey var, (şu an zaragoza’da yaşayan biri olarak) Zaragoza İspanya’nın 3. en büyük şehridir ve Aragon’un başkentidir. Şehrin 10 gün süren Pilares isimli muazzam bir festivali vardır ki her yıl İspanya’nın ve Avrupa’nın birçok yerinden katılımcı gelir. Gelinmeden önce iyi çalışıldığı takdirde diğer birçok şehir gibi bir günün yetmeyebileceği bir şehirdir. Sevgiler 🙂

 • Cevap Yaz Semih Kafkas 11 Aralık 2016 at 22:19

  Elinize sağlık. İspanyada ulaşımı nasıl sağladınız onu öğrenebilir miyim mümkünse

 • Cevap Yaz Bora 29 Ocak 2017 at 05:51

  Teşekkürler

 • Cevap Yaz Lütfiye 12 Mart 2017 at 21:18

  Merhaba öncelikle yazı ve bilgiler icin tesekkurler ve bir sey sormak istiyorm. Yanlis hatirlamiyorsam interrail bileti sadece yavas trenler icin gecerliymis acaba siz de mi yavas trenlerle seyahat ettiniz? Ben avusturyada hizli trende seyahat eden 2 genc gormustum ve interrail plus biletleri oldugunu soylediler bilet kontrolcusune. Bu diger biletten farkli mi acaba hizli trende de seyahat etme ayricaligi mi var?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 26 Mart 2017 at 19:52

   Ben çoğunlukla hızlı trenleri kullandım. Özellikle İspanya gibi büyük bir ülkede bunu tavsiye ederim. Yavaş trenler ile aktarma yaparak gitmek istediğin yere ulaşabilirsin ancak bu çok uzun sürer. Mesela ben Milano’dan Lyon’a tam 10 saatte gitmiştim. Eğer hızlı tren kullanmış olsaydım 15 Euro para ödeyecek ve 4 saatte gidecektim. Haliyle tüm günümü öldürdü bu. Zaten interrail gibi “kısa zamanda çok yer gezme” sistemi için bir gününün yolda geçmesi çok kötü bir şey.

   Interrail plus diye bir bilet duymadım.

   • Cevap Yaz Orhan Bakan 16 Mayıs 2017 at 21:18

    Meraba cok faydali bilgiler vermissiniz tesekkurler. Tren biletlerini onceden almak mi gerekiyor . Mesela kafama esip aniden barcelonadan valenciaya gitmek istesem ucret cok mu farkli olur.

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Mayıs 2017 at 22:06

     Merhaba, emin değilim ancak fazla olacağını zannetmiyorum.

 • Cevap Yaz yurtdışı 08 Ekim 2017 at 17:09

  Çok güzel bir makale olmuş, elinize sağlık. 🙂

 • Cevap Yaz gezilmesi gereken yerler 11 Aralık 2017 at 22:15

  Harika bir yazı. Bu yaz inş. bir İspanya gezisi düşünüyoruz, elinize sağlık. 🙂

 • Cevap Yaz Esin 12 Nisan 2018 at 16:45

  Merhaba Şahin bey
  23 mayis öglen Barselona dan başlayacak 4 haziran öglen Madridte son bulacak bir ispanya gezisi düşünüyorum. Barselona da 1.5 gün kalacağım. Madrid te de 1 gün.madrid;Barselona ve toledo yu daha önce görmüştüm. Ancak diğer şehirlerarasi geçiş sıralamaları ,Rota,şehirlerarasi toplu ulaşım tavsiyelerinize ihtiyacım var yardimci olursanız sevinirim.
  Barselona-Valencia-endülüs ( sevilla-granada-cordoba-ronda?geZi siralamasi) -Bilbao -Madrid
  Ispanya Geneli olarak ve kendi içinde belirttigim endülüs sehirleri olarak nasıl bir guzergah olmalı sizce?
  Teşekkürler
  Esin

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Nisan 2018 at 21:15

   Endülüs şehirleri birbirlerine yakın oldukları için çok farketmiyor aslında. Yazdığın plan bence uygundur. Şimdiden iyi seyahatler 🙂