Şu yazıyı okuyorsun: Kıbrıs’ın en gözde mekanları ve tatil yerleri
Tanıtım Yazıları 19 Temmuz 2016

Kıbrıs’ın en gözde mekanları ve tatil yerleri

Kıbrıs dünyanın en güzel ve gözde mekânlarına ev sahipliği yapan eşsiz bir adadır. Onlarca tarihi ve turistik yeriyle Akdeniz’in incisi ve sembolü haline gelen Kıbrıs’ta tarih yolculuğuna çıkabilir ve adanın en güzel turistik yerlerini kısa sürede keşfedebilirsiniz. En iyi Kıbrıs otelleri sayesinde rahat ve huzurlu konaklayabilir, müthiş plajlarda yazın keyfini çıkarabilirsiniz.

Lefkoşa Selimiye Camii

Eski adı St. Sophia Katedrali olan Selimiye Camii, adanın en büyük eserlerini inşa eden Lüzinyanlılar döneminde inşa edilmiştir. Sur içinde yer alan bu devasa camii, görkemli ve ihtişamlı duruşuyla geçmiş yıllardan beri turistlerin ilgi odağı haline gelmeyi başaran nadir yapılardan biridir.

Lefkoşa Barbarlık Müzesi

Adada büyük olayların yaşandığı 1960 yıllarında bin başı Nihat İlhanın evi olan bu müze, Rumların saldırında tüm ailesini kaybetmesi üzerine olduğu gibi müzeye çevrilmiştir. Duvarlarda yer alan fotoğraflar, küvette halen silinmemiş olan kan izleri ve duvarlarda bulunan kurşun izleriyle insanın kanını donduran bir görünüme sahiptir. Dönemin olaylarını ey iyi şekilde anlatan nadir yapılardan biri olduğu için, o zamandan beridir turistlerin uğrak mekânı haline gelmiştir.

Girne St. Hilerion Kalesi

Lüzinyanlılar dönemine ait bu yapı, adada bulunan 3 ana kaleden en güzel olanıdır. Masallarda anlatılan mistik bir yapıya sahip olan kaleden şehrin en iyi manzarasını görebilirsiniz. Hatta bir rivayete göre Walt Disney ve Umberto Eco bu kaleden esinlenerek çizgi filmlerinde ve kitaplarında kullanılmıştır.

Girne Pella Paıs Manastırı

Girne şehrinin en doğusunda yer alan ve beş parmak dağlarının yamaçlarına inşa edilen bu yapı, yine Lüzinyanlılar döneminde yaptırılmıştır. Bu yapının içinde bazı zamanlar klasik müzik konserleri yaptırılmaktadır.

Kıbrıs’ta gezilecek yerlere yakın, tatilinizi en iyi geçirebileceğiniz Kıbrıs otellerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Girne Mavi Köşk

Aslen İtalyalı olan Rum avukat ve aynı zamanda mafya babası olan Paulo Paolides tarafından yapılmış olan bu köşk her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Günümüzdeki köşklerden farklı olarak inşa edilen bu yapı, zamanının köşkleri arasında en teknolojik ve en lüks köşklerden biriydi.

İskele Altınkum Plajı

Dünyada eşi benzeri bulunmayan bu plaj, adanın en sakin yerlerinden biridir. Akdeniz’deki en ince kumlu ve en büyük plaj olan Altınkum, görenleri resmen büyüleyen bir yapıya sahiptir.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Cevap Yaz Erol Apaydın 03 Eylül 2016 at 22:32

    2 gün önce bir arkadaşım gitti Kıbrıs’a ve yazınızı okumasını önerdim gerçekten çok yararı olmuş teşekkürler.

  • Cevap Yaz Uğur Uğurcan 30 Ekim 2017 at 14:05

    Aslında Kıbrıs denilince bu saydıklarınız az kalır hocam 🙂 Bunun min 3-4 kat fazlası mevcut. Teşekkürler