Şu yazıyı okuyorsun: Prontotur ile Büyük İtalya Turu
İtalya 20 Temmuz 2014

Prontotur ile Büyük İtalya Turu

İlkler unutulmazmış derler, doğru. Bende hayatımdaki ilk yurtdışı seyahatimi 5-12 Temmuz 2013 tarihleri arasında Prontotur aracılığıyla İtalya’ya yapmıştım. Aslında böyle bir yazı yazmayacaktım ancak bu konuda neler yapılması gerektiği, dikkat edilmesi gereken ve uzak durmanız gereken şeyleri içeren bir yazı hazırlamak istedim.


Öncelikle Prontotur ile aramda herhangi bir bağ olmadığını ve reklam yapmadığımı belirteyim. Tek amacım yaşadığım deneyimi aktararak, size İtalya turları hakkında bilgi verebilmek. Yazıyı okurken tur firması adına takılmamanızı, genel olarak İtalya turları hakkında bilgi verdiğimi unutmayın.

Giriş

Eğer İtalya’ya tur ile gitmeye karar vermişseniz, tur şirketi seçme konusunda oldukça zorlanırsınız. Bende bu konulardan fazla anlamadığım için 3 farklı büyük tur firması ile görüşmüş ve hepsinden fiyat almıştım. Ancak sorun şuydu; gerek tur güzergahı, gerekse fiyatı üç firmada da aynıydı. Yani neye göre karar vereceğimi bilememiş ve internette araştırmıştım. Ancak internette de üç şirket ile ilgili ilgili çok sayıda şikayet bulunuyordu. Yani birisi memnun kalmışsa, diğeri kalmamış olabiliyordu. Bu durum ise kafamı dahada karıştırmıştı. Çünkü herşey aynıydı 🙂

Ve sonunda bir seçim yapmak durumunda kaldım. İtalya turu için Prontotur’u seçtim. Özel bir sebebi yok, sadece birini seçmem gerektiği için seçmiştim. Çünkü söylediğim gibi hepsi aynıydı. Ancak küçük bir detay vermek gerekirse, tur hakkında bilgi almak için gittiğim üç şirkette, en çok yardımcı olan Prontotur olmuştu. Bu durum her ne kadar müşteri temsilcisi ile ilgili olsa da, kafamdaki tüm sorulara cevap verdikleri için bir adım öne çıkmışlardı. Size de tavsiyem odur. Görüştüğünüz kişi size ne kadar yardımcı oluyorsa, o tur firmasını seçiniz.

Roma - İspanyol Merdivenleri
Roma - İspanyol Merdivenleri

Artık seçimimi yapmış ve seyahat öncesinde gerekli olan şeylere sıra gelmişti. Önce 2 yıllık pasaport çıkardım. Bu konuda çevremdeki arkadaşlarım bana 10 yıllık çıkarmam gerektiğini söyleseler de, paraya kıyıp 10 yıllık almadım ve devamında ise epey pişman oldum. Çünkü İtalya’dan sonra epey ülke gezdim ve sonradan tekrar pasaport çıkarmak durumunda kaldım. Eğer yeni bir pasaport alacaksanız, biraz daha fazla para verip 10 yıllık almanızı öneririm.

Pasaportum 1 hafta içerisinde geldi. Onu çıkarması çok kolay. Sırada ise İtalya vizesi vardı. Onu da Prontotur aracılığıyla aldım. Evraklar konusunda vs. yardımcı oldular ve 8 günlük tur için 10 günlük Schengen vizemi aldım. Ancak vizenin çıkıp çıkmama olayının aracı kurum ya da tur şirketinin elinde olmadığını belirteyim. Tabi tur ile gidiyorsanız, vize çıkmama ihtimali %1 gibi bir şey. O konuda da içiniz rahat olsun.

Pasaport ve vize işlerini hallettikten sonra sıra tur gününü beklemeye gelmişti. Katılacağım turun adı 8 günlük Büyük İtalya Turu’ydu ve Napoli’den başlayıp, Cenova’da bitiyordu.

Seyahat tarihim geldi ve İstabul Atatürk havalimanına giderek beklemeye başladım. Ancak heyecandan ve ne olur ne olmaz diyerek 4 saat erken gitmiştim 🙂 Havalimanlarında tur şirketlerinin küçük standları oluyor. Bunların nerelerde olduğunu, information’a sorarak öğrenebilirsiniz. Standın önünde beklerken yanıma bir çift geldi ve onlarla konuşmaya başladık.

Gelen kişilerde benim gibi İtalya turuna katılacaklardı. Sonradan ne oldu biliyor musunuz? O çiftten bayan olan kişi, Ankara’da benim felsefe öğretmenim çıktı! Lisedeyken bir sene öğretmenim olmuştu ve Facebook’ta arkadaştık. Ancak aradan 7 sene geçmiş ve haliyle ne o beni, ne de ben onu ilk görüşte tanıyamamıştık. Uçak saatini beklerken eski günleri yad ettik ve dünyanın ne kadar küçük olduğundan bahsettik 🙂 Yani ben İstanbul’dayım, o Beypazarı/Ankara’da benim 1 yıl öğretmenim olmuş, aynı gün ve saatte, birbirimizden haberimiz olmadan, aynı şirketin turuna katılmıştık.

Böylesi bir tesadüf benim için iyi olmuştu çünkü yalnız gidecektim ve tanıdığım hiç kimse yoktu. Tabi öğretmenimle karşılaşana kadar. Sonrasında tur boyunca beraber gezdik, epey de eğlenceliydi 🙂

Uçak saati yaklaşınca tur standı önündeki kalabalık arttı ve tur rehberi geldi. Herkese adının yazılı olduğu küçük birer zarf dağıttı. İçerisinde tur güzergahı olan bir kağıt, bilgilendirme yazıları, uçak bileti vb. gibi bazı şeyler vardı. Sonrasında herkes check-in kontuarına giderek valizini uçağa verdi.

Sonrasında ise uçuş saati geldi ve sonunda Napoli’deydim!

1. Gün – İstanbul > Napoli

Napoli Havalimanına indik, pasaport kontrolünü geçtik ve tur rehberi bizi elinde Prontotur yazan bir kağıtla bizi karşıladı. Ardından sayım yaptı ve hep beraber dışarıda bizi bekleyen otobüse bindik. Bu otobüs önemli çünkü 8 gün boyunca bu otobüsle geziyor olacaksınız. Otobüs ile Napoli şehir merkezine doğru ilerlerken, tur rehberi otobüs içerisinde ki mikrofonu eline alarak kendini tanıttı ve tur programı hakkında bilgi verdi. Ardından Napoli’den bahsetti.

Napoli hakkında bilmeniz gereken 2 önemli şey, 1- Şehirde kayıtdışı ekonominin ve kaçakçılığın (uyuşturucu vb.) çok fazla olduğu, 2- Bu şehirde trafik sigortası ve kaskonun olmayışı. Evet, şehirdeki şoförlerin çok kötü araba kullanmalarından dolayı, hasarsız bir araç bulunmuyor. Yani gördüğünüz her 10 araçtan 7’sinin mutlaka bir tarafı dökük. Girilmesi ya da çıkılması imkansız olan boşluklara Napolili’ler girermiş. Bu nedenle Napoli’de kasko ya da trafik sigortası yokmuş.

Pompeii Arena
Pompeii Arena

Şehir merkezine geldikten sonra yaklaşık 2 saatlik serbest zaman verdi rehber. O zaman Napoli hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığım için biraz meydanda dolandım ve sahil tarafına indim. Şimdi olsam neler yaparım orda neler 🙂 Ardından tekrar otobüse bindik ve rehber anons yaptı. “Pompeii’ye gideceğiz, ardından akşam yemeği için ise Sorrento’ya geçilecek. Her ikisine de gelmek istemeyen var mı?” diye.

Bu tarz sorular çok kilit sorulardır. “Gelmek istemeyen” diye sorduğu için birkaç kişi el kaldırdı ve rehber onlara Napoli’de konaklanacak otelin adresini verdikten sonra, taksiye bindirerek gönderdi. Eğer tam tersi, “Gelmek isteyen var mı” diye sormuş olsaydı, bu sefer gitmek isteyen birkaç kişinin el kaldıracağını düşünüyorum.

Neyse, daha önce bize söylenen tur programında Sorrento yoktu. Gittiğime pişman olmadım ancak rehber tarafından bunun gibi ek turlar yapılabiliyor. Tabi bedava olmuyor. Ekstra Pompeii turuna ek olarak 30 Euro’da Sorrento için ödemiştik. Bunun farkı bir versiyonunu da yazının devamında okuyabilirsiniz.

Unutmayın, şu an araştırmanızı yaparken “ekstralara katılmam” diye düşünüyor olabilirsiniz, ancak seyahatiniz sırasında bunların çoğuna (belki hepsine) katılacaksınız. Çünkü o an her şeyin fiyatı ucuz geliyor insana ve “amaaan bir daha ne zaman İtalya’ya geleceğiz, gelmişken gidelim” diyorsunuz 🙂 Seyahat öncesi düşüncelerinizin pek önemi olmayabiliyor.

Sahil Şehri Sorrento
Sahil Şehri Sorrento
 • QV-R100
 • ƒ/2.9
 • 4.9.0mm
 • ISO 100
 • 1/0.0025380710659898

Burada şundan bahsedeyim. Napoli’ye gidipte Pompeii’ye gitmek olmaz. Hakkında bir çok fazla filmler çekilen, kitaplar yazılan o efsanevi antik şehre mutlaka gitmenizi öneririm. Sorrento ise kişiye bağlı (tabi düzenlenirse ve paranız varsa).

2. Gün – Napoli > Roma

Napoli’de ilk gecemizde otele gece 1 sularında girmiştik. İlk günümüz olduğu ve gece geç geldiğimiz için 2. gün sabah 9’da yola çıktık. Normalde şehir değiştirirken 9’da hareket etmek oldukça geç bir saat. Çünkü gideceğiniz şehirde, rehber sizi serbest bıraktıktan sonra kendi saatinizden yiyeceksiniz. Yani eğer 7’de yola çıkmış olsaydık, Roma’da rehber bizi 2 yerine 4 saat serbest bırakacaktı gibi düşünebilirsiniz. Onun için biraz daha uyayım, yola geç çıkalım gibi triplere girmemenizi öneririm. Olabildiğince erken yola çıkarttırın herkesi 🙂

Roma’ya geldikten sonra ilk işimiz otobüsle şehir turu atmak oldu. Ardından Vatikan’da ki St. Pietro Katedrali‘ni gezdik. Tabi çok kalabalıktı ve içeriye girebilmek için bir buçuk saat güneşin altında beklemek zorunda kalmıştık. Roma’ya 2 sene sonra tekrar gittim ve ne göreyim? “Skip the line” adında tur satan kişiler var. Yani 20 Euro ödüyorsunuz ve sıra beklemeden direk içeriye giriyorsunuz. Tabi tur şirketi o parayı vermediği için mecburen sıcakta beklemiştik (detaylar için Roma Gezi Rehberi).

Katedrali gezdikten sonra tekrar otobüse binerek Roma şehir merkezinde bulunan önemli yerleri (İspanyol merdivenleri, aşk çeşmesi vb.) yürüyerek gezdik.

Vatikan ve St. Pietro
Vatikan ve St. Pietro
 • QV-R100
 • ƒ/9.9
 • 4.9.0mm
 • ISO 100
 • 1/0.005524861878453
Unutmayın; Collesium, Roma Forumu, Piazza Venezia gibi yerlerin önünden otobüsle geçiyorsunuz ve rehber sadece orayı kısaca anlatıyor. İçlerine girmiyorsunuz. Bazı yerleri ise yürüyerek geziyorsunuz.

Gezi bitiminde otele geçtik, yakınlarda ki McDonald’s da birşeyler yedikten sonra akşam üzeri Roma şehir merkezine tekrar geldim. Gece 1’e kadar takıldıktan sonra otele geri döndüm.

Bir hatırlatma daha. Gideceğiniz şehir ne olursa olsun, aksi belirtilmedikçe konaklayacağınız oteller her zaman şehir merkezinin epey dışındadır. Bazen bir, bazen ise iki otobüse binerek şehir merkezine gitmeniz gerekir.

3. Gün – Roma

3. günümüzde serbest zaman vardı. Turun yarısından fazlası ekstra Castelli Romani Outlet ve Dağ Köyleri turuna katıldılar. Ben katılmadım çünkü hem pahalı, hem de oldukça gereksiz geldi. Dağ çileği yemek ya da alışveriş için İtalya’da değildim çünkü. Bunun yerine Roma şehir merkezine gelerek Collesium ve Roma forumunu gezdim.

Collesium, İmparator Locasından çekim :)
Collesium, İmparator Locasından çekim 🙂

Collesium’a girebilmek için 45dk kadar sıra bekledim. Güneşli olan hava yerini sağanak yağmura bırakmıştı. Şans eseri çantamda küçük bir şemsiyem vardı ve herkes sağanak yağmurdan dolayı Collesium içerisinde ki kapalı yerlerde beklerken, ben açık alanlarda gezerek fotoğraf çekiyordum 🙂 Normal şartlarda tur gruplarından dolayı yürümekte zorlanacağınız bir yer, Collesium.

Ardından ise Roma forumunu gezdim ve sonrasında otele geçerek duş aldım ve tekrar şehir merkezine inerek turda tanıştığım diğer arkadaşlarla geceye kadar takıldık.

4. Gün – Roma > Floransa

Florsansa Meydanı, Neptün Heykeli
Florsansa Meydanı, Neptün Heykeli
 • QV-R100
 • ƒ/9.9
 • 4.9.0mm
 • ISO 100
 • 1/0.0044642857142857

Sabah 8’de, Floransa’ya doğru yola çıktık. Oraya ulaşmamız 3 buçuk saat kadar sürmüştü. Otobüsten inip yürüyerek şehrin önemli yerlerini gezdik. Heykeller, kiliseler vb. yaklaşık 2-3 saat gezdik rehber ile. Sonrasında ise rehber serbest bıraktı ve buluşmamız gereken yeri ve saatini söyledi. Turda tanıştığımız arkadaşlarla meydanı gezdik, bir arkadaşımla da Giotto’nun Çan Kulesi’ne çıktık. İyiydi, güzeldi 🙂 Ardından buluşma yerine giderek otobüse bindik ve otele gittik. Floransa’nın merkezi de, şehrin dışı da ayrı bir güzel. Biz çok sevmiştik 🙂

5. Gün – Floransa

Pisa
Pisa

3. gün de serbest gündü. Herkes Siena-Pisa-San Gimignano ekstra turuna katıldı. Bu üç bölgenin içerisinde önemli olabilecek tek şey Pisa Kulesi diye düşündüğüm için, ekstra tura 45€ vermek yerine, Floransa merkezine gelerek tren bileti aldım. Fiyatı gidiş-dönüş 15 Euro. Yaklaşık bir buçuk saatlik yolculuk sonunda Pisa’ya geldim ve orada azıcık takıldım. Şunu belirteyim, Pisa’da o eğik kule dışında görülecek başka bir şey yok. Hatta orada tura katılan diğer arkadaşlarla karşılaştık. Ben orada fotoğraf çekilmeye devam ederken, onların dönüş saati gelmiş ve ayrılıyorlardı. Ben ise daha oradaydım ve herkes imrenmişti 🙂 Sonrasında ise tekrar Floransa’ya döndüm ve merkezde biraz daha vakit geçirdikten sonra akşam otele döndüm.

6. Gün – Floransa > Venedik

Tekrar sabahın köründe yola çıkarak, 3 saat sonra Venedik’e vardık. Bir yere kadar otobüsle giderek, ardından küçük bir tekne ile Venedik’in merkezine ulaştık. Yürüyerek şehir merkezinde ki önemli yerleri gezdik ve rehber 4-5 saat serbest zaman verdi.

Venedik'te Gondol Turu
Venedik'te Gondol Turu

Venedikte yapılacak en önemli aktivite, tahmin edebileceğiniz gibi Gondol Turu. Ancak bunu tur aracılığıyla esktra olarak yaparsanız ücreti 25 Euro. Gitmeden önce bir arkadaşım söylemişti. 6 kişi bul ve kendin kirala diye. Öyle de yaptım. Turdan 5 kişi ayarladım ve kişi başı 12.50€’ya güzel bir gondol turu yaptık 🙂 Bu tur yarım saat ile 45 dakika arasında değişiyor.

Kalan zamanda hediyelik eşya dükkanlarını gezdik, bir cafede oturduk vb. Venedikte yapılacak başka bir şey yok zaten. Gondol turu yapıp, bir yerlerde oturacaksınız sadece. Bu nedenle ben çok sıkılmıştım. Birde yaz aylarında giderseniz iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık var Venedik’te. Sonrasında ise tekrar tekneye bindik ve merkezin dışındaki otele yerleştik.

7. Gün – Venedik > Milano > Cenova

Sabahın 7’sinde yola çıktık. Rehber; “Cenova’ya gideceğiz ancak yol üzerinde Milano’ya gidebiliriz istersiniz” demişti. Oylama yaptık, Milano’ya gitmek istemeyen bir tek ben çıktım. Çünkü ekstraydı ve tur programında yoktu. Fiyatıysa 80€ kadardı. Rehber yolumuzun üzerinde olduğu için seni bırakamam dedi ve turdaki diğer arkadaşların ısrarı üzerine istemeyerek de olsa katılmak zorunda kaldım. Ekstra turlar hakkında da bahsedeceğim ikinci şey bu. Yani tur programında yazılı olmayan, ancak çoğunluğun katılması durumunda mutlaka katılmanız gereken turlar olabilir. Bu nedenle istemiyorsanız diretebildiğiniz kadar diretin.

Mola vermeden 3 saat kadar yol gittik ve Milano’ya ulaştık. Önce rehberle bir şehir turu yaptık. Ardından 3 saat serbest zaman verdi. Avrupa’da modanın başkentine 3 saatliğine gelipte ne yapabilirsiniz? 1-2 mağazaya girmemizle çıkmamız bir oldu neredeyse. Eğer tur programınızda Milano yok ise kesinlikle itiraz edin. Birkaç saatte gezilebilecek bir şehir değil kesinlikle.

Ardından tekrar otobüse binerek birkaç saat daha yol gittik ve Cenova’ya geldik. Direk otele yerleştik ve rehber 15 dakika sonra isteyenler şehir turuna katılabilirler dedi. Bu ücretsizdi ve saat akşam ya 5 ya da 6 idi. Turun yarısından fazlası katıldı. Yürüyerek 1 saat kadar Cenova’yı gezdik ve ardından rehber ayrıldı. Otel şehir merkezinde olduğu için herkes bir tarafa dağıldı. Biz bir restoran bularak yemek yedik, biraz yürüdük ve otele geçtik.

8. Gün – Cenova > İstanbul

Son hazırlıklarımızı yaptıktan sonra otobüse bindik ve Cenova Havalimanı’na gitmek üzere yola çıktık. Rehber bir zarf verdi ve şoför için isteyen bahşiş verebilir dedi. Zarf tüm otobüsü dolandıktan sonra şoföre verildi. Ardından duyarlı bir vatandaş da, aynı şekilde tur rehberi için de bahşiş toplayarak ona teslim etti.

Havalimanına gelip, valizlerimizi aldıktan sonra artık tur ile işimiz bitmişti. Rehber geri döndü, biz de uçağı beklemeye başladık ve İstanbul’a geldik.

Büyük İtalya Turu kısaca bu şekilde. Güzergahtan ve yaptıklarımızdan bahsettiğim için birkaç not ile bitirmek istiyorum.

Bilmeniz Gerekenler:

 • Tur programında ‘Panoramik Şehir Turu‘ görürseniz bilin ki sadece önünden geçeceksiniz. İçerisine girip gezmeyeceksiniz.
 • Rehber, tur şirketinden daha önemli. Ne kadar iyi anlatırsa o kadar çok memnun kalırsınız. Rehber seçemediğimiz için bu biraz şansınıza kalmış bir şey.
 • Avrupa şehirlerinde kahvaltı kültürü olmadığı için otellerin verdikleri kahvaltılarla doymayacaksınız. Bu konuda yapacak bir şey yok.
 • Avrupa’da ki araç sürücüleri kurallara uydukları için yaya yollarında arabaların geçmesini beklemeden karşıya geçebilirsiniz. Her zaman size yol verirler, şaşırmayınız.
 • Tur programını iyi okuyun. Bazı turlarda “herkesin katılımıyla gerçekleştirilecek bilmem ne turu” şeklinde bir ibare varsa, o tura ekstra para verip katılmanız gerekir. Sonradan itiraz etme şansınız yok.
 • Rehber tur programında değişiklik yapabilir, ekstra tur ekleyebilir ya da duruma göre bazı şeyleri iptal edebilir. Bunu biliniz.
 • Eğer tura katılacak kişi sayısı yetersiz olursa, turu önceden haber vererek iptal edebilirler. Bu konuda da yapacak bir şey yok.
 • Tek kişi gidecekseniz otel farkı ödersiniz benim gibi. O da aşağı yukarı 200€ gibi bir fark oluyor. Yani 500€’luk tur fiyatı tek kişiye 700€’ya mal oluyor. Turdan tanışacağım biriyle aynı oda da kalırım deme gibi şansınız yok.
 • Kalacağınız oteller şehrin dışında olur. Ayrıca 3*, 4* yazdığına bakmayın. Avrupada ki otel standartları bizden çok daha düşük seviyede.
 • Tura paranızı ödedikten sonra geri alma şansınız neredeyse yok gibi. Bunu iyi düşününüz.
 • İtalya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde ‘Bide’ denilen tuvaletler var. Yani tahret musluğu yok. O iş için banyodaki ayrı birşeye oturuyorsunuz 🙂 Şaşırmayınız. Ancak her otelde olmayabilir bu.
 • Vize başvurusunu tur şirketi aracılığıyla yapacaksanız, vize alma ihtimaliniz kendinizin bireysel başvurusundan daha fazladır. Çünkü yeriniz yurdunuz belli olacak ve konsolosluk vize verirken bunu dikkate alarak verecek.
 • Tur fiyatına uçak bileti, oteller, şehirlararası ulaşım ve rehberlik ücreti dahil. Onun dışında yapacağınız tüm harcamaları cebinizden yapacaksınız. Pasaport, vize vb. dahil bana toplam 4500 liraya mal olmuştu (Euro kuru 2.75 TL’idi).

Yazıyı bitirmeden önce tekrar belirteyim. Bu yazdığım sadece Prontotur için değil, tüm turlar için geçerli. Ben ekstra Milano olayı dışında hiçbir sorun yaşamadım. Herşey gayet keyifli ve eğlenceliydi.

Birde tur ile gitmek yerine kendiniz giderseniz, 3’te 1 oranında daha az para harcayacağınızın garantisini verebilirim. Sormak istediklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz, İyi gezmeler! 🙂

Güncelleme (2018): Euro’nun son zamanlardaki yükselişi nedeniyle pek çok kişinin ortalama ne kadar harcayacağını hesaplamakta zorlanıyor. Tur fiyatı ve ekstralar zaten belli. Günlük harcayacağınız para basit bir hesaplamayla kişi başı:

 • 15 Euro öğlen yemeği
 • 15 Euro akşam yemeği
 • 20 Euro günlü ortalama diğer harcamalar (duruma göre taksiye binersiniz, ekstra içecek-yiyecek alırsınız, otobüs bileti alırsınız, müzeye vb. girmek istersiniz gibi).

Yani günlük kişi başı 50 Euro harcayacak gibi hesaplayabilirsiniz. Bu daha fazla olabilir ama aşağıya çekmek biraz zor.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

52 Yorum

 • Cevap Yaz Meral 04 Kasım 2015 at 17:28

  Merhaba,
  Yazınız çok güzel olmuş, faydalı oldu. Size hangi şehirde, hangi otelde kaldığınızı sorsam? Biz de eşimle plan yapıyoruz da 🙂 Otel seçmekte zorlanıyoruz. Çok para vermek de istemiyoruz ama çok kötü yerlerde de kalmayalım tabi 🙂
  Bir de hangi şehre, sizce kaç gün yeter?
  Teşekkürler…

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 04 Kasım 2015 at 20:47

   Merhabalar, konakladığımız otellerin isimlerini hatırlamama rağmen, hatırlasam da tavsiye vermezdim sanırım. Çünkü içlerinde beğendiğim bir otel yoktu malesef. Hepsi şehrin dışındaydı bir kere 🙂 Hangi şehirde kaç gün kalacağınız ise tamamen size bağlı. Ben İtalya’ya 2 sefer gittim ve bi daha gidesim var. O nedenle fazla şehir gezmeden, gittiğiniz şehrin tadını çıkarın derim. Çok güzel çünkü 🙂

 • Cevap Yaz Aykut 19 Aralık 2015 at 23:32

  Yazınız cok guzel.gece hayatı ıle ılgılı bılgı verebılırmısınız..

 • Cevap Yaz Filiz 26 Ocak 2016 at 21:47

  Merhabalar Mart Nisan gibi İtalya ya gitmek istiyorum tur ararken sizin blogunuza denk geldim cok guzel yazmissiniz sizde tek basiniza gitmissiniz nasil olacak bilmiyorum karmakarisik oldum

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Ocak 2016 at 18:02

   Selam Filiz. Turda pek çok arkadaş edineceğinden emin ol. Zaten tur ile bir ülkeye gitmenin güzel yanı yeni birileriyle tanışmak ve daha sonra onlarla yeni ülkeler için gezi planı yapmaktır 🙂

 • Cevap Yaz Narin 30 Mart 2016 at 22:35

  Merhaba Şahin.yazın harika olmuş usenmeyip yazman bana çok yardımcı oldu. Ama birşey sormak istiyorum. Kendi imkanlarımızla gitsek üçte bir fiyatına gidermişiz. Otel ücretleri 200€ gecelik uçak bileti 200€ e bir de oradaki ulaşımı eklersek epey fazla oluyor. Bu konuda beni aydinlatirmisin.çünkü eşim İngilizce öğretmeni ve Avrupa vatandaşıyz vize sıkıntımız yok bu nedenle kendi imkanlarımızla gitmek istedik ama gerçekten otel ve ulasim çok pahalı değilmi

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 31 Mart 2016 at 15:15

   Üçte bir fiyatı dediğim biraz abartı tabi 🙂 Yani kişisine ve beklentilerine göre mümkün. Mesela hostelde kalırsınız, ulaşımı otostopla sağlarsınız, yemeğinizi hostelde kendiniz yaparsanız o zaman olabilir. Tabi genele bakarsak tur ile bireysel gezmenin arasında fazla bir fark olmuyor.

 • Cevap Yaz Merve Buyurduk 23 Nisan 2016 at 22:17

  Merhaba ben de amsterdama gitmek istiyorum ama ilk olcağı için ailem turla git diyebaskı yapıyor malum. Sizce hangi turla gideyim bir de şimdden almalı mıyım tur paketimi ? Çok araştırıyorum kararsızım teşekkürler şimdiden.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Nisan 2016 at 23:03

   Selam Merve. Turlar hakkında maalesef bilgim yok. O yüzden yardımcı olamayacağım, üzgünüm.

 • Cevap Yaz Cerens 08 Mayıs 2016 at 15:44

  Merhaba biz de eşimle ilk defa italya’ya gideceğiz ancak acaba turlar mı gitsek yani toplu halde gezsek yoksa kendimiz mi gezsek bir seferde Roma başka sefer Viyana yada bunları araba otel uçak kendimiz hazırlayıp mı gitsek karar veremedik sizin tavsiyeniz nedir ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 09 Mayıs 2016 at 09:03

   Merhaba. Eğer yabancı diliniz varsa kendiniz gidebilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak ve biraz daha fazla eğlenmek için ise turları tercih edebilirsiniz. Bu size bağlı biraz. Ben gittiğim şehirlerde en az 2 gün kaldığım için turları tercih etmiyorum.

 • Cevap Yaz bilgehan 20 Mayıs 2016 at 01:09

  Çok güzel bir açıklama olmuş. Gayet detaylı ve aydınlatıcı. Bu tatil programında Italyayi düşünüyorum. Bu bilgiler ışığında bireysel yada tur programını tercih edeceğim. Bilmedigimiz bir yere giderken aslında tur ile gitmek daha cazip geliyor. Senin tavsiyen hangisi olur ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 20 Mayıs 2016 at 13:30

   Beklentinle alakalı aslında biraz. Sonuçta evin ve yaşadığın şehir hariç her yer bilmediğin yer oluyor. Bunun yurtiçi, yurtdışı aynı. Tur ile gitmek ya da bireysel gitmenin kendi içinde avantaj ve dezavantajları var. Plan yapmayayım, gittiğim yerleri anlatan birisi olsun, oteli bulmakla vs. uğraşmayayım ve çok yer gezeyim dersen tur ile gidilebilir tabi. Ya da gittiğim yerde özgür olayım, beğendiğim bi yerde fazladan 1-2 gün daha kalayım vb. diye düşünüyorsan bireysel gitmek daha mantıklı oluyor.

 • Cevap Yaz Betül 02 Haziran 2016 at 17:49

  Çok teşekkür ederim gerçekten benim için çok faydalı oldu. Kafamda ne istediğim ve nasıl gerçekleştirmem gerektiği net olarak oturdu. Turla gitmeme Kararı verdim bireysel takılmak çok daha tatmin edici olur gibi düşündüm. Iyi bir rehber kitaba bakar

 • Cevap Yaz Rana Gümüş 10 Haziran 2016 at 22:50

  Merhaba, güzel anlatımınız ve yazı diliniz için teşekkürler. Bayağı aydınlatıcı olmuş. Kızkardeşim Roma Sapienza Üniv ne erasmus ile ağustos sonu gibi gidecek. Yeni evli bir çift olarak eşimle ilk yurtdışı deneyimimizi İtalya’dan başlayarak gerçekleştirmek istiyoruz. Yıllık izin sorunumuzdan dolayı en uygun tarif kurban bayramı ve turlar oldukça pahallı. Ankara’da yaşıyoruz. Bununla beraber ETS nin otobüs ile İstanbul-Yunanistan üzerinden Roma’ya bir turu var. Oldukça fazla km yol katetmeli 8 gün. 2 kişi 4 bin küsür. Ekstra turlar dahil değil tabiki. İstanbul ulaşımını kendimiz gerçekleştireceğiz. Ayrıca Ves truziminde 6 gecelik 2 kişi 6 bin küsürlük herşey ama herşey dahil. Ankara’dan transfer, ören yerleri ücretleri, ekstra turlar…Açıkçası çok kararsız kaldık. Kendimiz plansalak gitsek nasıl olur diye baktık. Uçak bileti, şehir merkezine yakın en uygun oteller, tren ve otobüs biletleri gibi hesaplamalarla çok rahat 4 bini buldu, yani nerdeyse kafa kafaya. Siz 3 te 1 i fiyat demişsiniz. Bu dahada çok kafamızı karıştırdı. Acaba biz nerde yanlış hesapladık? Fikirlerinizi belirtebilirseniz çok seviniriz.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 11 Haziran 2016 at 01:01

   Rana selam. Kendiniz 3’te 1 fiyatına gezebilirsinizden kastım Kurban Bayramı gibi uçak biletlerinin pahalı olduğu zamanlar değildi aslında. Kış ayları gibi düşük sezonlarda gidersen otel, uçak vb. gibi konularda oldukça tasarruf yaparsın. Ayrıca bireysel giderseniz sürü psikolojisi olmaz. Yani yediğiniz yemekten yaptığınız alışverişe kadar pek çok şeyde kendi kendinize tasarruf edersiniz. Örneğin günde 3 öğün yemek yemek yerine 2 öğün yer, ucuz yerleri bulursunuz vb. Tabii işin bir de alışveriş kısmı var. Turla gittiğin zaman mutlaka hediyelik eşya bakıyorsun. Çünkü rehber sizi serbest bıraktığı zaman 2-3 saat içinde yapacak pek bir şeyiniz olmuyor. Bireysel gittiğin zaman fazla ilgilenmezsin bunlarla ve paran cebine kalır 🙂 Çok detaylı bir konu bu ve sana bağlı 🙂

 • Cevap Yaz Derya 12 Temmuz 2016 at 19:57

  Biz de temmuz sonunda İtalya’ya balayına gidiyoruz nasipse. Benim merak ettiğim valize şampuan, krem, yiyecek vs koyabilir miyiz? Bir arkadaşım el çantasına bakıyorlar ama bagaja bakmıyorlar dedi. Turla gidiyoruz buarada .

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Temmuz 2016 at 23:58

   Selam. Evet el çantasına bakarlar ancak check-ine verdiğiniz valize bakmazlar. Oraya koyabilirsiniz.

 • Cevap Yaz Dor 25 Temmuz 2016 at 19:45

  Selam dostum. 65 ve 61 yaşında annem ve babam ile İtalya turu yapmak istiyorum. Tur şirketleri ile daha mantıklı olacağını düşündüm onların rahatı açısından. Katılıyor musun yoksa kendim ayarlasam daha mı rahat olur.

 • Cevap Yaz Sibel 17 Ağustos 2016 at 00:09

  Merhaba İtalya ya turla gidicem inşallah. İnternet ve telefon için öneriniz var mı? Orda tek kullanımlık hatlar varmış sanırım.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 17 Ağustos 2016 at 01:17

   Avrupa ülkelerinde telefon hattı almak için belge vs. gerekmiyor. Hazır paketli hatlar var, gidip direk alabiliyorsunuz. Önerim almaman yönünde olacak tabiki, ne yapacaksın online olup 🙂 Tadını çıkar, iyi seyahatler.

 • Cevap Yaz Dilara 24 Ağustos 2016 at 20:44

  Ben tek basima tura katilmayi dusunuyorum ve dilim o kadar iyi degil sizce bir sorun yasar miyim?

 • Cevap Yaz Berivan 28 Ağustos 2016 at 03:52

  Mrb bende italyaya gitmek isteyenlerdenim 4 arkadaşla italyaya gitmek istiyoruz prontotur promosyonlu turu var ve oteller uzak şahsi gidersek mi uyguna gelir yoksa turla mi yardımcı olur musunuz ve biz kısık bütçelerle gitmek gidicez

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 29 Ağustos 2016 at 00:50

   Seyahat tecrübeniz varsa bireysel gitmek daha hesaplı olur.

   • Cevap Yaz tuna 13 Aralık 2016 at 19:48

    Merhaba 1 ay önce turdan italya turu satın almıştım. 17 yaşındayım ve tek seyahat edecektim. Vize başvurusu için gittiğimizde 18 Yaşın altında olduğum için vize vermemişlerdi. Bu normal miydi? Vize vermeyeceklerse neden önceden uyarmiyorlar?

 • Cevap Yaz ALEV 15 Aralık 2016 at 17:40

  Merhaba …biz de eşimle italya ya gitmeyi düşünüyoruz ..merak ettiğim ilk olarak dışarıda yediğin yemeklerin fiyatı nasıldı.mesela kaç para ödedin?ya bir de ben öyle kruvasanla falan doymam peynir falan getirsek valizde bagajda sorun oluyor mu?çünkü almanya ya gittiğimiz zaman girişte valizimiz açılmış ve peynirlerimiz çöpe atılmıştı

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Aralık 2016 at 21:21

   Merhaba. Akşam yemeği fiyatları 15-20 euro arasında değişiyor kişi başı (Pizza veya makarna + içecek). Kahvaltıları otelde yapabilirsiniz. Öğle yemeği için marketlerden bisküvi, muz gibi şeyler alabilirsiniz. Valiz aranması her ülkede olabilir ancak Almanya bu konuda biraz daha katıdır.

 • Cevap Yaz ömer şener 09 Ocak 2017 at 23:17

  Biz kasım ayında tur ile gittik.Eğer çok iyi İngilizceniz yok ise birde gezi ile ilgili bilgi(tarihi,kültürel)altyapınız yok ise mutlaka tur şirketi ile gitmenizde yarar vardır.Birde extra gezilerde en cazip olan Toskana bölgesi ve Koma gölü için değer diğerlerini gurup üyeleri ile anlaşarak yapın.Giderken kahvaltı için yanınızda peynir zeytin götürün.Biz çok memnun kaldık.yalnız extra turlara katılmadığınızda rehber trip yapabiliyor takmayınız.Cepten internet üzerinden güzel yemek yeme yerleri bulabilirsiniz.Floransada tiramisu yiyin.Duma meydanının yanındaki pastanede. İYİ Tatiller gezi için doğru seçim.

 • Cevap Yaz Fatma 22 Ocak 2017 at 16:15

  Merhaba bende bir şey sormak istiyorum. Ben eşim ve 4 yaşındaşı oğlumla turla gidiyoruz hiç dil bilmediğimiz için tercihimiz tur oldu. Çok mu sorun yaşarım sizce oğlumla . Varmıydı sizin turda çocuklu aile acaba ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 02 Şubat 2017 at 09:14

   Bizim turda çocuk yoktu ancak sürekli gezmekten çocuğunuz sıkılabilir.

 • Cevap Yaz Rufat dere 03 Şubat 2017 at 11:19

  Mrb ben gecen sene fransa 6 ulke gezdim ani turla vize islemlwri icin tursirketine verdim evraklari bana kendin gotureceksin dedi bole bise varmi busene ets ile gidecem yanlizca parmak izi icin gidecem anitur hem ucret oduyorsun bide evraklari kendin verecen nasil bise bu

 • Cevap Yaz ahmet koçak 07 Mart 2017 at 14:50

  teşekkürler bilgi paylaşımı için

 • Cevap Yaz Merve 27 Mart 2017 at 17:24

  merhaba:) biz de arkadaşımla ilk yurt dışı deneyimimizi pronto turun italya turuyla yaşayacağız. özel sektörde çalışıyorum ve bi birikimim yok. bazı internet sitelerinde vize için hesapta toplu para görmek istiyolar deniliyor. bu doğru mu? hesapta böyle bi para olmayışı vize almamıza engel olur mu yoksa bunu tur esnasında pasaport kontrlünde mi kontrol ediyolar.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Mart 2017 at 11:25

   Merhaba, kişinin birikimine vizeye başvuru esnasında bakıyorlar. Eğer hesabınızdaki para yeterli değilse vize vermeleri zor olur.

 • Cevap Yaz ayla 22 Nisan 2017 at 16:14

  Duyarlılığınız ve faydalı olacağını düşündüğüm bilgileriniz için çok teşekkürler.

 • Cevap Yaz Elif 13 Mayıs 2017 at 15:07

  Meraba çok güzel anlatmissiniz gitmiş görmüş kadar oldum…Ben daha önceden 8 ve 9. Maddelerden red yedim…Idata araciligiyla basvuru yapmistim personel çok ilgisizdi yardimci olmadı.. o dönemde yıl başı dönemiydi çok kalabalikti o yuzden pek ilgilenemedi…smdi temmuz için tekrar vize almak istiyorum calisanim 7 gün için gitmek istiyorum banka hesabında 12 bin 13 bin gostericem..hazirlamam gereken internette yazanlarin haricinde farkli bir evrak var mı sizin evrak listeniz nelerdi yardımcı olursanız sevinirim

 • Cevap Yaz oya 14 Haziran 2017 at 13:36

  harika bir anlatım olmuş. teşekkürler…

 • Cevap Yaz zeynepp 28 Temmuz 2017 at 11:00

  merhabalar anlatımlarınız muhteşem olmuş bizde iki arkadaş eylülde italya turuna gitmeyi düşünüyoruz fakat hiç dil bilmiyoruz hangi turla gitceğimizede karar veremedik hepsinde kötü yorumlar yazıyo açıkçası içimiz karardı biraz sizce sıkıntı yaşarmıyız en azından dil bilmediğimiz için 🙁

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Temmuz 2017 at 21:23

   Yok herhangi bir sorun yaşamazsınız. Dil bilmeyip dünyayı gezen insanlar var.

 • Cevap Yaz sibel 16 Eylül 2017 at 22:37

  merba bende italyaya gitmek istiyomda yazinizi okudum ekstralara bazen zorunlu katilabilirsiniz diyosun kafam karisti ben ekstralarin hic birine katilmak istemiyom. kendi imkanlarimla gitsem zorlanirmiyim dil yok ilk defa yurtdisi vizem var

 • Cevap Yaz ahmet 23 Mart 2018 at 13:25

  kardeşim euro 2,75 iken 4500 tl mal olduysa, şuan euro malum kaça mal olur mazallah.. ben tur fiyatlarına bakarak heveslenmiştim (1300tl).. hiç bir extra tura katılmasam bile bana en az kaça mal olucak, fikir verebilirmisin.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 24 Mart 2018 at 07:00

   Yazıda küçük bir güncelleme yaptım, okuyabilirsiniz 🙂

 • Cevap Yaz necdet 11 Haziran 2018 at 16:00

  Siena,San simignano ve dag koyleri sahane gormemeniz buyuk kayip diye dusunuyorum

 • Cevap Yaz Erdoğan Akgül 17 Haziran 2018 at 08:44

  9/06/2018 16/06/2018 pronto tur ile büyük İtıalya turuna eşim dahil altı kişilik aile bireyleri ile birlikte katıldık. Gezimizden çok memnun kaldık. Özellikle Rehberimiz HAKAN beyden memnuniyetimi ifade etmek için yazıyorum: çok planlı proğramlı, sabırlı, , bilgili bir rehberdir. tarihi yerler hakkındaki bilgisi ile bizleri çok güzel aydınlattı, tek – tek hepimizle ilgilendi , pronto tura Ve Hakan beye çok teşekkür ederim..

 • Cevap Yaz Nuray Oduncular 27 Ekim 2018 at 04:04

  23.26 ekim tarihlerinde Puglia Turuna katıldım.Otel yemekler rehber iyiydi.Teşekkürler

 • Cevap Yaz Figen AKPINAR 07 Kasım 2019 at 10:36

  Merhabalar! Okumalara doyamadım.Ne kadar da harika bir yazı dizisi paylaşımı olmuş,siz yazalı epey olmuş ancak ben 2019 Kasım 25 tarihinde gideceğimi Kasım 6 akşamı sürpriz bir akşam yemeğinde eşimden öğrenince hemen dersime çalışmak üzereyken size rastladım,iyi ki de rastlamışım.Teşekkürler…

 • Cevap Yaz Oğuzhan 05 Şubat 2020 at 23:58

  Merhaba. Turla italyaya gitmeyi düşünürken yazınıza denk geldim çok güzel bilgiler var. Ancak kafamı en çok kurcalayan şeylerden birisi otellerin temizliği hijyeni vs. Siz pronro turla gittiğiniz italya turunda kaldığınız otellerin temizliği nasıldı ? Otelden çok bi beklentim yok sadece temiz olması ve merkeze 50 km olmasın yeter. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.