Romanya Vizesi ile ilgili Bilgiler

Geçtiğimiz aylarda yaptığım Romanya (Bükreş ve Braşov) seyahatim için vize gerekmişti. Hali hazırda Schengen vizem olmadığı için, mecburen gidip Romanya vizesi aldım. Romanya vizesine nasıl başvurulduğu, başvuru ücreti ve başvuru sonucunu ise bu yazımda anlattım.

Romanya, 2007 yılında Avrupa Birliği’ne girmiş bir ülke. Ancak geçerli kriterleri karşılayamadığı ve Romen hükümetinin yaptığı yolsuzluklardan dolayı henüz Schengen alanına kabul edilmemiş. Bu nedenle, Romanya’ya vize başvurusunda bulunduğunuz zaman, ülke vizesi yani sadece Romanya’da geçerli bir vize alacaksınız.

Ancak Şubat-2014’den itibaren, yapılan anlaşma gereği eğer geçerli bir Schengen vizeniz varsa, Romanya’da 5 güne kadar vize süreniz boyunca kalabiliyorsunuz. (son güncelleme: vize süreniz kadar.)

Gerekli Evraklar

Romanya vizesi:

 • C/TU: Turistik
 • C/VV: Aile/Akraba Ziyareti
 • C/A: Ticari
 • C/TR: Nakliye
 • C/SP: Spor faaliyetleri
 • C/ZA: Kültürel, bilimsel ya da gönüllülük hizmeti

olarak çeşitlendirilmiş. Ayrıca “kısa süreli”, “uzun süreli” ve “eğitim amaçlı” vize çeşitleride bulunmakta.

Ben turistik (C/TU) vize aldığım için ondan bahsedeceğim. Romanya’ya turist olarak gidecekseniz;

 • Başvuru Formunun doldurulması (İndirmek için Tıklayınız),
 • Konaklanacak yerin (otel, hostel vb.) rezervasyonu,
 • Gidiş-Dönüş uçak, otobüs ya da tren bileti çıktısı,
 • Kalınacak gün sayısı kadar geçerli Sağlık Sigortası çıktısı (bankadan yaptırılacak),
 • Banka hesabı ekstresi (son 3 aylık olması yeterlidir, bankadan alınacak), Hesabınızda en az 500 Euro ve kalınacak her gün için 50 Euro olması gerekmekte (Euro’nun güncel kurdan TL Karşılığı),
 • Pasaportun ilk sayfasının fotokopisi,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Şirketten alınacak maaş bordrosu (son 3 aylık),
 • İşveren tarafından imzalanan dilekçe (Şirketimizde çalışan XX’in YY – ZZ tarihleri arasında ülkenize yapacağı seyahat için gerekli vizenin verilmesini arz ederiz şeklinde),
 • SSK işe giriş bildirgesi ve SSK hizmet dökümü (şirketten alınacak)

Romanya Vizesi için bunlar yeterlidir.

Vize Başvurusu

Evraklarınızı hazırladıktan sonra eğer İstanbul Romanya Konsolosluğu’na başvuru yapacaksanız, randevu almadan direk gidebilirsiniz. Vize başvuru departmanı hafta içi 09:00 – 13:00 saatleri arasında (cuma günleri 12:00’ye kadar) hizmet veriyor.

Yapılacak iş oldukça basit. Konsolosluğu bulduktan sonra (ön tarafında Romanya bayrağını göreceksiniz zaten) giriş kapısının önüne giderek zili çalıyorsunuz ve içeride bulunan güvenlik kapıyı açıyor. Vize başvurusu için geldiğinizi söyledikten sonra X-ray’den geçip içeriye giriyorsunuz.

İçeride sıra numarası veren bir adet makina bulunuyor. Öncelikle burdan sıra numarası almanız gerekiyor, sonrasında ise ekrandan takip ederek sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Sıra size geldikten sonra içeride bir odaya geçerek, evraklarınızı görevli kişiye teslim ediyorsunuz. Bana sadece seyahat tarihimi ve 7 günlük vize yeter mi diye sormuşlardı. Sonrasında ise görevli başvuru formunda yazdığınız bilgileri önündeki bilgisayara giriyor. Eğer evraklarınız tamamsa size bir makbuz veriyor ve vize başvuru ücreti olan 60 Euro’yu Citibank Gayrettepe şubesine yatırmanızı istiyor. Bir de pasaportunuzu alacağınız tarihi söylüyor. Ben perşembe günü başvurmuş, salı günü pasaportumu almıştım.

Citibank Gayrettepe şubesi, Astoria AVM’nin bulunduğu yerde, Şişli Belediye Binasının girişinin yan tarafında bulunuyor. Gayrettepe metrosuna oldukça yakın. Buraya konsolosluktan aldığınız makbuzu verdikten sonra bir form dolduruyor ve 60 Euro ücreti ödüyorsunuz. Ancak bankanın bu şubesi TL ile ödeme kabul etmiyor ve garip bir şekilde bankada parayı Euro’ya da çeviremiyorsunuz. Bu nedenle çevrede döviz bürosu aramıştım. Parayı yatırmaya gitmeden önce yanınıza 60 Euro almanızı tavsiye ederim.

Bankaya ödemeyi yaptıktan sonra yeni bir makbuz alacaksınız. Pasaportu teslim etmeye gittiğinizde ise bankadan verdikleri bu makbuzu onlara vererek, pasaportunuzu alacaksınız. Eğer arkadaşımın yaptığı gibi makbuzu kaybederseniz, 20 TL ödeyip yeni makbuz almak durumunda kalırsınız 🙂

Hepsi bu kadar. İyi vizeler ve iyi yolculuklar!

Yorum Yaz

Yorumlar

KENAN YETİMOĞLU
24 Haziran 2016

Şahin DOĞAN bey . Ağzınıza sağlık güzel anlatmışınız. Keşke Oradan da bahsetseydiniz . Hangi otel nasıl ? En uygun nasıl tatil yaparım.

Şahin Doğan
24 Haziran 2016

Merhaba, bahsetmiştim aslında. Sanırım görmediniz 🙂 http://www.sahindogan.com/bukres-gezi-rehberi

Mehmet Can
26 Haziran 2016

Öncelikle merhaba kardeşim, ben bu yaz bir arkadaşı ziyaret için Romanya’ya gitmeyi planlıyorum. Daha evvel vize alan biriyle karşılaşmadığım için soruyorum bu soruyu: vize için rezervasyonu booking.com ya da hostelbookers sitelerinden yapmak yetiyor mu?

Şahin Doğan
26 Haziran 2016

Selam Mehmet. Evet yeterlidir.

baser guvenc
27 Haziran 2016

Teşekkürler. Çok faydalı oldu.

E canbeyazova
12 Temmuz 2016

Merhabalar,
Faydalı bir çalışma olmuş ellerinize sağlık,
Bilgiler güncel midir diye soracaktım ancak yorumda cevabı aldım. Booking.com rezervasyonu yeterli değil diye biliyordum. O konuda bir soru işareti yok sanıyorum?
teşekkürler

Şahin Doğan
12 Temmuz 2016

Evet rezervasyon yapmak yeterlidir. Zaten seyahat öncesinde internet üzerinden hemen hemen hiçbir otel için ödeme yapamazsınız, sadece rezervasyon yapabilirsiniz.

Mehmet
19 Ağustos 2016

Merhaba,

Yazı için çok teşekkür ederim.

Ben de Romanya’ya gitmeyi planlıyorum. Vizeyle ilgili bir şey sormak istiyorum.

Teslim edecek olduğumuz belgeler arasında, Türkçe olanların İngilizce olarak yeminli tercüman tarafından çevrilmiş olma zorunluluğu var mıdır?

Teşekkür ederim.

Şahin Doğan
22 Ağustos 2016

Merhaba, hayır gerekli değil. Ben Türkçe başvurmuştum.

Gamze
04 Ekim 2016

Merhaba , öncellikle yazınız için teşekkürler..
Vize için ikametgahımızın bağlı olduğu konsolosluğa başvuru zorunlu mudur ? Konu hakkında bilginizi paylaşırsanız sevinirim.

Şahin Doğan
04 Ekim 2016

Merhaba, hayır değil.

Gamze
06 Ekim 2016

Merhaba,vize başvurusu yaptım ancak randevuyu 20 gün sonraya verdiler.Ben ise 25 gün sonraya uçuş planı yaptım. Daha erken olması için ne yapabilirim? Yönlendirirseniz sevinirim .Teşekkürler.

Şahin Doğan
06 Ekim 2016

Merhaba, telefon ile ulaşabilir veya aracı kurumlar ile başvurabilirsiniz.

faruk
18 Kasım 2016

merhaba,
randevu almadan gitsek sorun çıkar mı? bizi geri göndermezler dimi!
evrakları teslim alan görevli Türkçe’mi konuşuyor yoksa İngilizce mi?
konsolosluk etiler demi?
teşekkür ederim.

Şahin Doğan
19 Kasım 2016

Randevu almadan dış kapıdan girememe ihtimali de var. O nedenle randevulu gitmeni tavsiye ederim. Görevli Türkçe konuşuyor 🙂

mehmet
17 Aralık 2016

Merhaba ben 7 gün önce online randevu için başvurdum. Ancak hala tarih vermediler. Vize tarihine yakın randevu veriyoruz dediler mail de. Sinav haftam var ocak ayında ve vize için 16 ocak yazmıştım. Ne yapmak gerekir konsolosluğu aramam lazım mi eğer verdikleri güne gidemicek olursak ?

Şahin Doğan
17 Aralık 2016

Konsolosluğu arayarak randevu tarihini değiştirebilirsin.

adem
01 Ocak 2017

merhabalar yardımınız için teşekkürler. ben int formu doldurdum ancak bana randevu tarihini bean eden bir belge yada mail gelmedi ne yapmam gerekir şimdiden yardımınız için çok teşekkürler.

sems
10 Nisan 2017

Merhaba, eviza’dan gerekli belgeleri yükledim ve 1 saat sonra randevu tarihi verdiler. fakat internet üzerinden yaptığım başvurunun dökümünü bilgisayara yüklemedim. Bu sıkıntı yaratır mı acaba? Çok Teşekkürler..

mehmet
19 Temmuz 2017

sadece bu evraklarla mı gittiniz. Bazıları işyeri faaliyet belgesi de istiyor.

Şahin Doğan
19 Temmuz 2017

Evet sadece bu evraklarla gitmiştim.

Murat Özçelik
16 Ağustos 2017

Merhaba ben de Romanya vizesi almaya çalışıyorum Erasmus maceram için. E-visa’da tüm yerleri doldurdum, Send File’ye basmadın henüz, ona basınca bana randevu tarihi mi verilecek? Yoksa onu gönderdikten sonra File Number’ı alıp konsolosluğa mı gideceğim? Sistem senin gittiğinden bu yana biraz değişmiş olabilir ama bir fikrin vardır diye düşünüyorum.

Şahin Doğan
16 Ağustos 2017

Merhaba. Yanlış yönlendirmeyeyim. Maalesef hatırlamıyorum.

Mehmet
26 Ağustos 2017

Merhaba,

1-9 eylül tarihleri için vize almıştım.

ancak uçak biletini alırken 2-10 eylül tarihine aldım. daha sonra pasaporta bakınca vizenin süresi 9 eylüle kadar geçerli olduğunu gördüm. uçak biletinin tarihini değiştiremiyorum. 1 gün geç dönmem sorun ilerde Romanyaya yada başka bir ülkeye vize başvurusunda sorun olur mu?

Saygılarımla
Mehmet

Şahin Doğan
26 Ağustos 2017

Selam Mehmet. Evet sorun olur maalesef. Pasaportuna işaret koyarlarsa -ki koyarlar- her zaman başın ağrır bu durumdan. O yüzden tedbirli olmanı ve erken dönmeni öneririm.

osman
04 Eylül 2017

Merhaba, vize ücretini hangi bankaya yatırabilirim ve randevuya gitmeden önce mi yatırmam gerekli? Bu konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Şahin Doğan
07 Eylül 2017

Selamlar. Başvurduktan sonra yatırılıyor. Form verecekler, onunla gidip bankaya ödeme yapman gerekecek.

Erhan
08 Eylül 2017

Yazinin tarihine bakmadan soylediklerinizi yaptim ve konsolosluga gittim bana randevusuz islem yapilmadigini basvurunun internetten yapildigini soylediler. Basvuruyu da 12 gun sonrasina verdiler ucak biletlerim ve rezervasyonum yandi. Baska kisilerinde basina gelmesin diye yaziyorum. Ya yaziyi guncelleyin yada yayindan kaldirin lutfen.

Şahin Doğan
10 Eylül 2017

Selam Erhan. Üzüldüm senin adına. Genel olarak uçak-ulaşım-vize gibi konularda önceliğin resmi kaynaklar olsun her zaman. Gelecek süreçte 2 yılı geçmiş yazılar için bu şekilde bir uyarı metni koyacağım. Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.

Buse
05 Kasım 2017

Merhaba ben ssk sgk belgem için ik ya danıştım fakat e devletten alıcaksınkz dediği için geçiştirdiler acaba bu şekilde problem yaşarmıyım ? E devlet üzerinden alsam? ve tüm evrakların türkçe olması gerçekten problem çıkarmıyormu ilk vize talebim olucak red olmasını istemiyorum çünkü yardımınız için şimdiden tik ederim

Şahin Doğan
05 Kasım 2017

Evet, kendi sigorta belgeni e-devletten alacaksın. İK’dan SGK işe giriş bildirgesi alman gerekiyor. Bu belgede tüm çalışanların SGK girişleri gözükür (maaşları vs.). Ancak firmalar sana belgeyi verirken hepsini gizlerler ve sadece senin adının gözüktüğü belge verirler.

Ayşe
10 Aralık 2017

Ben Romanyalıyım fakat aynı anda çift vadandaşım çocuğumu götürmek istiyorum ancak Romanya vatandaşı değil kendisi, onun için nasıl vize alabilirim

simay
19 Aralık 2017

merhaba ben romanya vizesi almak istiyorum.üniversiteyi yeni bitirdim çalışmıyorum.yukarıda açıkladıklarıniza ek olarak ailemden hangi belgeleri toplamam gerekiyor ?

Emre
08 Nisan 2018

Ben ilk defa yurtdışına çıkacağım.Romanya ya gideceğim.vize yi aldıktan sonra Bükreşte pasaport kontrolünde ne gibi sorular soruyorlar çok zorluyorlar mı?

GÖKHAN
04 Haziran 2018

HAYIR ZOR SORULAR YOK BEN İKİ YIL ÖNCE GİTTİM KONTROLDEN SONRA KORİDORDA POLİS ÇEVİRDİ VE SADECE CEBİMDEKİ PARAMIN MİKTARINI SORDU NAZİKÇE CEBİME ELİMİ ATTIM YOK GÖRMEK İÇİN DEĞİL SADECE SORDUM İYİ TATİLLER DEYİP BIRAKTI

erhan
23 Temmuz 2018

merhaba randevu almak için aramak gerekiyor mu ofisi

Şahin Doğan
27 Temmuz 2018

Şimdi kontrol ettim, http://evisa.mae.ro/ bu adresten randevu almak gerekiyormuş.

Onur gurur daskıran
28 Temmuz 2018

Selam Şahin bey Romanya’da babamın oteli var ben bir arkadaşımla otele çalısmaya gitmek istiyorum çalışma iznini nasıl alabiliriz

Şahin Doğan
30 Temmuz 2018

Bunu konsoloslukla görüşmen gerekir.

Merve
29 Ağustos 2018

Merhaba ben de Romanya için vize alacağım ama belli belgeleri mesela adlı sicil kaydı gibi şeylerı İngilizceyi çevirmen gerekir mi? Zaten İngilizce alabildiklerimi oyle aldım

Şahin Doğan
04 Eylül 2018

Selam. Hayır, gerekmez 🙂

Erkan Avşar
29 Ağustos 2018

Şahin bey merhabalar. Benim eşimin memuriyetinden dolayı yeşil pasaportum var. Acaba bu işlemler yeşil pasaportlular icinde geçerlimi? Teşekürler.

HALİL GÖKAYDIN
05 Mart 2019

BİRŞEY ÖĞRENMEK İSTIYORUM MÜMKÜNSE ROMANYA ŞENGEN VİZESİ Mİ VERİYOR YANİ DİĞER ŞENGEN ÜLKELERİNE BİR GÜNLÜK GEZİ İÇİN GEÇİLEBİLİYORMU

Şahin Doğan
09 Mart 2019

Hayır, Romanya kendi ülke vizesini veriyor ve bu diğer ülkelerde geçerli değil.

İbrahim Halil Ak
09 Mart 2019

Merhaba ben de randevu için basvuru yaptım ancak daha tarih vermediler 3 gün önce İnterneten basvurmustum ve bide şunu sorucam suan çalışmıyorum maaş bodrosu felan istiolarmı neyapmam lazım saolun