Şu yazıyı okuyorsun: Sırbistan Havayolları AirSerbia ile Uçuş Deneyimi
Sırbistan 15 Ekim 2014

Sırbistan Havayolları AirSerbia ile Uçuş Deneyimi

Sırbistan Havayolları AirSerbia ile Uçuş Deneyimi

AirSerbia, Sırbistan’ın en büyük havayolu şirketi olup, merkezi başkent Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndadır. İlk uçuşunu 23 Ekim 2013 yılında gerçekleştirmiştir ancak geçmişi 1927 yılına dayanır. 2013 yılında sadece Jat Airways olan adını AirSerbia olarak değiştirmiştir.

AirSerbia Hakkında

airserbia-logoAirserbia’nın 42 ülkede ofisi bulunur. Bunlardan biri de İstanbul Atatürk Havalimanındadır. Sabiha Gökçen’de bulunan ofis buraya taşınmış ve uçuşlarına 1 Ağustos 2014’den sonra Atatürk Havalimanından devam etmektedir. Filosunda Airbus, ATR ve Boeing uçakları bulunur.

Bilet Satın Alma

http://www.airserbia.com/ resmi siteleridir. Bilet alma işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. Eğer sitenin dili başlangıçta Sırpça açılırsa sağ üst tarafta bulunan “Srpski” yazısına tıklayarak English’i seçebilirsiniz. Aynı şekilde hemen yanında bulunan Dünya ikonuna, ardından Türk bayrağına tıklarsanız bilet fiyatlarını TL olarak görebilirsiniz. Ne yazık ki oldukça eski görünen bir internet siteleri var, ancak güvenli 🙂

Check-in Yapma

Biletinizi satın aldınız diyelim… Uçuş öncesinde herhangi bir check-in işlemi yapmanız gerek yok. Zaten bu işlemi yapabileceğiniz yer yok 🙂 Uçuş günü geldiğinde havalimanında valizinizi ve pasaportunuzu vermeniz yeterli. Gelen mailde ki çıktıyı göstermenize gerek yok. Bu işlemi uçuşa 45 dakika kalana kadar havalimanında yapabiliyorsunuz.

Uçuş Kontrolü

Burası çok önemli… Uçuş çeşitli sebeplerle iptal edilebiliyor bazen. Forum ve sözlük sitelerinden araştırdığım kadarıyla bu konuda mail/sms aracılığıyla bilgi verilmiyormuş. Bu nedenle uçuşunuza son 24 saat kala http://www.airserbia.com/en/flight-status adresinden mailinize gelen Rezervasyon numarası (Reservation number) ve soyadınızı yazarak kontrol etmenizde yarar var.

Bilet İptali / Değişikliği

Biletinizi iptal edebiliyorsunuz ancak sadece vergi iadesi alıyorsunuz. O da biletin %9’u gibi bir tutar yapıyor. Tarih değiştirmek isterseniz o biraz karışık ne yazık ki. Mail aracılığıyla değil, Call center’ı (+381 11 311 21 23) arayarak bu işlemi yapmanız gerekiyor. Tabi birde ekstra fark ödüyorsunuz bu işlem için.

Valiz Sınırı

El Bagajı
Ekonomi Class biletler için yanınıza 8 KG ağırlığını geçmeyecek şekilde el bagajı alabiliyorsunuz. Bunun yanında laptop çantası, bayan çantası ya da evrak çantasını da ücretsiz olarak taşıyabiliyorsunuz. El bagajınızın 55 x 40 x 20 boyutlarını geçmemesi gerekiyor.

Check-in Bagajı
1 adet valizinizi ücretsiz olarak check-in sırasında verebiliyorsunuz. Yükseklik 158 CM‘yi geçmemeli. Ağırlık ise gideceğiniz ülkeye göre daha doğrusu uçacağınız uçağa göre (Boeing, Airbus, ATR) değişiyor. Ancak minimum 23 KG olarak düşünebilirsiniz.

Uçak İçi İkramlar

airserbia-ikram
Soğuk Sandviç, Kurabiye, Su, Boş Bardak, Şeker ve Islak Mendil

AirSerbia, uçak kalktıktan bir süre sonra soğuk sandviç, kurabiye ve boş bir bardak veriyorlar. Ardından içecek dağıtılıyor. Boş olarak verdikleri bardağa çay ya da kahve alabiliyorsunuz. Bunun haricinde biraz, meyvesuyu, kola vb. de başka bir bardakta alınabiliyor. Çok lezzetli ya da doyurucu değil tabi ama olsun, ikram ikramdır 🙂 Ayrıca bu ikramların uçuş saati ve gideceğiniz yere göre değiştiğini unutmayın 🙂

Diz Mesafesi

İstanbul > Belgrad uçuşumda diz mesafesi yeterli seviyedeydi. 1.83 boyumla sorun yaşamadım.


Bu anlattıklarım 4 Ekim’de ki İstanbul > Belgrad uçuşumdan edindiğim deneyimlerdi. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Tavsiye edebilirim. İyi yolculuklar 🙂

Benzer Yazılar

Yorum Yaz