Şu yazıyı okuyorsun: Bergama’ya Ulaşım
Bergama 14 Nisan 2016

Bergama’ya Ulaşım

Bergama, İzmir’in kuzeyinde, merkeze 107 kilometre mesafede bulunuyor. Tarihi geçmişi ve sahip olduğu arkeolojik kalıntılarıyla Türkiye ve Dünya’da turizm alanında oldukça popüler şehirlerden birisi. Bergama’ya yaptığım seyahat öncesinde, İzmir merkezden buraya nasıl gideceğim konusunda sorunlar yaşamıştım. İzmir’de yaşayan pek çok kişi Bergama’ya nasıl gidildiğini bilmiyordu. Bende bu konuyu ayrı ele alarak, İzmir’den Bergama’ya ulaşım alternatiflerini anlatmak istedim.

İzmir’in Şehiriçi Ulaşımı

İzmir’i bilmeyenler için; İzmir’de ulaşım raylı sistem ve otobüslerle sağlanıyor.

 • İzmir Merkezde bir adet metro hattı bulunuyor.
 • İzmir’in kuzeyinden güneyine uzanan bir adet banliyö treni bulunuyor ve adı İZBAN (İzmir Banliyö) olarak geçiyor.
 • Şehiriçi otobüslere ise ESHOT (Elektrik Su Havagazı Otobüs Troleybüs) deniliyor. Bu isim bir zamanlar İzmir Belediyesi’nin birden fazla sektörde hizmet verdiği için konulmuş. Bugün sadece Otobüs birimi çalışıyor ve adı hala ESHOT olarak geçiyor.

İZBAN, günlük taşıdığı yolcu sayısının dışında havalimanına olan bağlantısı ve neredeyse şehrin kuzeyinden güneyine kadar uzanması sebebiyle İzmir’in ulaşım konusunda bel kemiği oluyor.

İZMİRİMKART

İzmir’de toplu taşımayı kullanabilmeniz için İzmirim Kart almanız gerekiyor. Merkezi tren istasyonu ya da şehirdeki çeşitli dükkanlarda 7.50 TL ödeyerek bu karttan kolayca alabiliyor ve karta yükleme yaparak otobüs/metro/banliyö trenlerini kullanabiliyorsunuz. Karta yükleme yapmak için tren istasyonlarında bulunan makinaları kullanabilirsiniz.

BERGAMA’YA NASIL GİDİLİR?

1- Halkapınar Tren İstasyonu

Halkapınar
Halkapınar

Halkapınar, bir tren istasyonu olmanın ötesinde bir aktarma merkezidir. Eğer İzmir metrosuna yakın bir yerde oturuyorsanız (Basmane, Konak, Alsancak, Bornova/Ege üniversitesi vb), öncelikle metroya binerek Halkapınar istasyonunda inmeniz ve tabelaları takip ederek MENEMEN yönüne giden trenlerin geçtiği peronu bulmanız gerekmekte. Ya da eğer Karşıyaka, Çiğli gibi zaten İZBAN’ın geçtiği güzergah üzerindeyseniz, direk olarak Menemen yönüne giden trene binebilirsiniz. Metroyu kullanacaksanız tek yön 2.50 TL ödeyeceksiniz.

İzmir’in güzel yanı, 90 dakika içerisinde bineceğiniz herhangi bir otobüs ya da tren için ücretsiz aktarma yapabiliyor olmanız. Yani Menemen’e gitmek için ister İZBAN’a yakın bir yerde, isterseniz önce metro, sonra İZBAN’ı kullanın, ödeyeceğiniz ücret 2.50 TL olacak…

2- Aliağa

İZBAN
İZBAN

Menemen’e geldikten sonra trenden inerek, hemen bulunduğunuz yerin karşı peronuna geçmeniz ve bu sefer Aliağa‘ya gidecek olan trene binmeniz gerekiyor.

 • Halkapınar – Menemen arası yaklaşık 1 saat,
 • Menemen – Aliağa arası yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Ancak yine özellikle İzmir’i bilmeyenler ve İstanbul’un toplu taşımasına alışmış olan kişiler için, İzban trenleri 10-15 dakikada bir kalkıyorlar ki bu epey uzun bir süre bana kalırsa. Yani ben Bergama’ya gidebilmek için Bornova’dan yola çıkmıştım ve:

 • 5 dakika metroyu,
 • Halkapınar’da 15 dakika Menemen yönüne gidecek treni,
 • Menemen’de 12 dakika Aliağa’ya gidecek olan treni

bekledim. Böylelikle evden çıkarak Bornova’dan Aliağa’ya ulaşmam yaklaşık 2 saat sürdü. Tabi Aliağa’ya gelince Bergama’ya gelmiş olmuyorsunuz..

3- Bergama için Aliağa’dan ESHOT

Aliağa'dan Kalkan bir ESHOT
Aliağa'dan Kalkan bir ESHOT

Aliağa’da indikten sonra, tren istasyonunun solundan çıkarak hemen karşıda ESHOT otobüslerinin kalktığı durağı göreceksiniz. Zaten buraya doğru büyük bir kalabalık ilerler ya da kime sorsanız burayı gösterecektir. Bergama’ya ulaşmak için son adım Eshot otobüslerine binmek (835 No’lu otobüse). ANCAK bu otobüslerin sefer saatleri haftaiçi – cumartesi ve pazar olarak değişiyor. Pazar günleri seferler epey seyrek. Ben Cumartesi gitmiştim ve 25 dakika otobüsün kalkmasını bekledim.

Aliağa – Bergama arası ESHOT ücreti 4.80 TL ve aktarma kabul etmiyor. Bu otobüsler belediye otobüsünden biraz daha konforlu ve 41 kişilik. Yolculuk ise kalkıştan sonra ortalama 1 saat sürüyor. Yani benim için Bornova’da bulunan evimden yola çıkarak Bergama’ya ulaşmam 3 buçuk saat sürdü. Ödediğim ücret ise önceden İzmirimkart sahibi olduğum için sadece 2.50 TL + 4.80 TL = 7.30 TL oldu. Eğer kentkartınız yoksa +7.50 TL’ye bunu çıkarmanız gerektiğini unutmayın.

Alternatif: Otobüs ile Bergama’ya ulaşım

Bergama Otobüs Terminali
Bergama Otobüs Terminalciği
 • Sony Alpha DSLR-A390
 • ƒ/10
 • 18.0mm
 • ISO 100
 • 1/0.0025

İzmir’in merkezinden Bergama’ya ulaşımın bu kadar uzun sürmesi elbette otobüs işletmelerini de düşünmek. Yoksa Menemen-Aliağa arası aktarma yapmaya gerek kalmazdı sanırım 🙂 Eğer Bergama’ya daha kısa ve aktarma yapmadan gitmek isterseniz otobüs seçeneğini düşünebilirsiniz. Bunun için öncelikle İzmir’in otobüs terminaline (İZOTAŞ) gelmeniz ve en üst kata çıkmanız gerekiyor. Otobüs terminalinin en üst katından İzmir’in şehiriçi otobüsleri kalkıyorlar ve Bergama’ya gitmek için buradan otobüs bulabilirsiniz. Otobüs terminaline gelmek için metroya binerek İZOTAŞ durağında inmeniz gerekiyor. Ancak bunun için yine İzmirimkart’ınızın olması gerekiyor. Eğer yoksa ve çıkarmak istemiyorsanız 2.25 TL karşılığında otobüs terminaline giden dolmuşlara binebilirsiniz.

Eğer merkezi bir yerdeyseniz (örneğin Bornova), Bergama’ya giden otobüsler şehrin belli yerlerinden geçerek yolcuları buralardan da alıyorlar. Güzergahlarını telefonla arayarak öğrenmenizde yarar var. Sanırım Metro turizm bu konuda en iddialı işletme.

İzmir – Bergama arası otobüs fiyatları ise 10 TL.


Bergama’ya ulaşım ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Ancak İZBAN’ın 2-3 seneye Bergama’ya kadar gideceğini unutmayın 🙂

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

19 Yorum

 • Cevap Yaz Taner 06 Ağustos 2016 at 15:03

  Çok teşekkürler 🙂

 • Cevap Yaz Sardav 26 Ağustos 2016 at 11:55

  Harika bergama yolundayım sayende kolay konforlu yolculuk yapıyorum teşekkür ederim

 • Cevap Yaz Kader 09 Eylül 2016 at 18:15

  Bir Bergamali olarak gayet kolay ve anlasilir bir sekilde anlattiginiz icin size tesekkur ediyorum…Ulasim icin gerekli olan tum bilgiler mevcut cok begendim 🙂

 • Cevap Yaz Kenan 02 Ekim 2016 at 11:24

  Teşekkür ederim. Yardımcı oldu.

 • Cevap Yaz Lokman 02 Aralık 2016 at 17:14

  838 No’lu otobüs şirinyer aktarma- konak hattı olarak gözüküyor numaradan eminmiyiz

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 03 Aralık 2016 at 10:04

   Selam Lokman. 835 olacak. Ya yanlış yazmışım, ya da otobüs hattı değişmiş. Uyarın için teşekkürler.

 • Cevap Yaz Pelin 23 Şubat 2017 at 18:37

  Müthiş daydalı olmuş. Eline sağlık teşekkürler ^_^

 • Cevap Yaz Ibrahim 28 Şubat 2017 at 12:07

  Atalarımızın bir sözü vardır. DEREYE GELENE KADAR KURBAĞANİN GÖZÜ AĞAĞIR. DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN RİCAMIZ BİR AN ÖNCE METROMUZUN BERGAMAYA KADAR ÇALIŞMIŞ OLMASI.NE DİYELİM İZMİR HER ZAMAN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMÜŞTÜR. TÜRKİYENİN İNCİSİNE YAKIŞMIYOR

 • Cevap Yaz Kadir 02 Nisan 2017 at 22:00

  Biz balçovada yaşıyoruz bergamaya nasıl gidebiliriz

 • Cevap Yaz Nadim 18 Nisan 2017 at 09:01

  Bir değil Çok teşekkür ederiz

 • Cevap Yaz orhan 25 Nisan 2017 at 11:59

  Bu güzel bilgiler içinteşakkürler. Gayet güzel aydınlattınız.

 • Cevap Yaz Yakup 17 Haziran 2017 at 10:01

  Izmirden bergamaya ozel aracla gekmyi dusunenen varmi 8 . 17 saatlerinde

 • Cevap Yaz IZMIRLI ALPER BABA 16 Haziran 2018 at 10:20

  Ben şuanda izbandayım burda otururken nasıl gidiceğimi anladım ama size bir tavsiye ben yaptım siz yapmayın yanımda bir deli var

 • Cevap Yaz Metin 24 Eylül 2018 at 14:27

  Selam, mükemmel bir yazı olmuş. 835 şehir merkezine gidiyor sanırım. Antik yerlere nasıl geçebiliriz şehir merkezinden ve bu antik yerler birbirine yakın mı? Teşekkürler

 • Cevap Yaz Fatih 02 Haziran 2019 at 20:17

  Ulan İzmir şehiriçinden izotaşa metro yok ki ne yanlış

 • Cevap Yaz Ayten Ulaş 20 Kasım 2020 at 02:19

  bergamada bahcelı ucuz bır mustakıl tas ev buldum bergamalıları tanımıyorum bılmıyorum nasıl gıdılır ızmırden cokmu uzak dıye arastırırken yazınızı okudum..ne kadar detay o kadar tecrube ..emegınıze saglık

 • Cevap Yaz Ozan 12 Mart 2021 at 15:03

  Bozyakada oturuyorum aliağaya denizi görmeye o sessizliği dinmeye gittim gidne kadar, canımıktı ama değdi çok güzeldi gidiş geliş tam 5 6 saat oldu bergamaya da gidicem ama dqha erken kalkıcam eminim sadece gidiş ve gelişi gnümün yarısından, fazlasınu alıcaktır

 • Cevap Yaz Mehmet Şeref ÇAKAR 13 Ekim 2021 at 10:45

  Eyvallah kardeşim çok kolay buldum bergamayı çok güzel anlatmışsın