Şu yazıyı okuyorsun: Pasaport Kontrolü
Seyahat İpuçlarım 25 Ekim 2015

Pasaport Kontrolü

Pasaport Kontrolü

Hatırlıyorum da, ilk kez yurtdışına çıkacağım zaman kafamdaki en büyük soru işareti havalimanındaki pasaport kontrolüydü. Çünkü o zamanlar İngilizcem çok iyi değildi ve pasaport kontrolü sırasında sorulacak sorulara cevap veremezsem diye düşünüp duruyordum. Neticede ise ülkeye almayabileceklerini ve geri göndereceklerini kafamda kurguluyordum hep. Buradan yola çıkarak bir zamanlar yaşadığım bu sıkıntıyı ve tavsiyelerimi belirteceğim bir yazı hazırlamak istedim.

Öncelikle şimdiye kadar 40 kere falan pasaport kontrolüne girmişimdir. O yüzden başta belirteyim, şu ana denk hiç bir sorun yaşamadım ve yaşayan da görmedim açıkçası. Bu nedenle yazımı rahatlıkla okuyabilirsiniz 🙂

Pasaport Kontrolü Nedir?

Kısaca herhangi bir ülkeye vardığımız zaman, o ülkeye giriş yaptığımızın resmi olarak onaylanma işlemine pasaport kontrolü diyebiliriz. Aynı şekilde o ülkeden ayrılırken de, bunun resmi olarak onaylanma işlemi pasaport kontrolü ile olur. Bunun amacı ülkeye gelen ve giden kişileri kayıt altına almaktır. Aslında bundan daha çok, yasadışı olayları engellemektir. Hani nasıl trafik polisleri bazı bölgelerde kontrol yapıyorlarsa, bu da onun gibi bir şey.

Pasaport Kontrolü
Pasaport Kontrolü
 • NIKON D300S
 • ƒ/4.5
 • 44.0mm
 • ISO 640
 • 1/0.033333333333333

Pasaport kontrolleri; havalimanları, karayolu / demiryolu sınır kapıları ve limanlarda yapılır. Bu kontrolleri yapanlara ise pasaport memuru denilir. Bu kişiler mesaileri boyunca önlerindeki bilgisayarlara pasaportları okutarak, damga basarlar. Klasik anlamda memurluk işte 🙂

Bu bilgileri yazdım çünkü ne olduğunu bilmek gerekiyor. Şimdi ise neyle karşılacağımıza bakalım.

Pasaport Kontrolü Nasıl Olur?

Pasaportunuz ve gerekiyorsa gideceğiniz ülkeye almış olduğunuz vize, sizi o ülkeye alacakları anlamına gelmiyor. Burada olay tamamen az önce bahsettiğim pasaport memurunun elinde, tabi eğer uluslararası aranan bir suçlu değilseniz 🙂 Daha önce gemiyle başka bir ülkeye gitmedim ancak kara ve havayoluyla bu pasaport kontrollerinin nasıl yapıldığını ayrı ayrı ele alayım. Her ikisinin ortak özelliğide öncelikle kendi ülkenizde (yani Türkiye’de) pasaport kontrolüne girmenizdir.

Havalimanında Pasaport Kontrolü

Öncelikle uçağa binmeden önce Türkiye’de pasaport kontrolüne girersiniz. Burada görevli memur pasaportunuzu bilgisayara okutur, oradan bir uyarı gelmediği sürece yani aranan biri ya da suçlu değilseniz pasaportunuza damga basarak geri verir. Ardından uçağa biner ve gideceğiniz ülkeye/şehre varırsınız.

Geçenlerde Roma‘ya gitmiştim. Uçak havalimanına indi ve pasaport kontrolü için sıraya girdik. Ancak gerek bizim uçaktan inen yolcular, gerekse başka ülkelerden Roma’ya aynı dakikalarda gelen yolcular, pasaport kontrolü sırasında o kadar uzun bir kuyruk oluşturmuşlardı ki, tam bir buçuk saat sıranın bana gelmesini bekledim. Görevli memurlar yolcuların pasaportlarına damga basmak için adeta otomatiğe bağlamış ve hayattan kopmuştu. Zaten yukarıda söyledim, bu kişilerin tek işi pasaportları bilgisayara okutmak ve damga basıp geri vermek. O kadar kalabalığın işlemlerini halledebilmek için ise hızlı olmak zorundalar. Yani bilgisayar uyarı vermediği sürece ne bir soru sorar, ne de sizle konuşurlar. Hatta bazı pasaport memurları o kadar hayattan kopmuş ve rutine bağlamış olurlar ki, onlara “merhaba (hi)” derseniz bile cevap vermezler. Ayrıca inanın bana, Türk pasaport memurları bu konuda çok iyiler. Kaç kere benimle konuştular, tatil nasıldı vb. gibi sorular sordular. Bunu belirtmeden geçemeyeceğim 🙂

Burada anlatmak istediğim olay şu: Gideceğiniz şehrin o anlık havalimanı yoğunluğuna göre ki çoğunlukla Avrupa başkentleri diyebilirim, kolay kolay size bir şey sormazlar. Çünkü verdiğim örnekte olduğu gibi her kişiye soru sorarlarsa o kuyruk bitmez ve yolcular isyan ederler. O nedenle büyük bir şehre gidiyorsanız içiniz rahat olsun 🙂

Sınır Kapılarında Pasaport Kontrolü

Arabayla ya da otobüsle farketmez, karayoluyla bir ülkeye gidiyorsanız önce Türkiye sınırından çıkarken pasaport kontrolüne girersiniz. Burada size soru falan sormazlar. En fazla duruma göre otobüsle gidiyorsanız bazı yolcuların rastgele valizleri aranır ya da ihbar varsa tek tek valizler x-ray cihazından geçirilir. Duruma göre bu aramalar köpeklerle de yapılır. Eğer yasadışı bir olayınız yoksa burada zaten sorun yaşamazsınız.

Bindiğiniz otobüs sınırda durur ve duruma göre sınırda görevli pasaport memuru (memurları) otobüse binerek herkesin tek tek pasaportlarını toplar. Bazı sınır kapılarında ise yolcular otobüsten inerek, pasaport memuruna pasaportlarını bizzat gösterek onaylatırlar. Zaten otobüs muavini ya da şoförü bu konuda sınıra gelmeden önce uyarı yapar. Sonucunda ise pasaportlarınız damgalanarak muavin tarafından getirilip dağıtılır ya da zaten kendiniz onaylattığınız için otobüse binerek yolunuza devam edersiniz.

Eğer kişisel aracınızla gidiyorsanız, arabanızdan inmeden, camı açarak pasaportunuzu uzatır ve sonrasında damgalanmış bir şekilde geri alırsınız. Duruma göre aracınızı boş bir yere çektirip arama yaparlar.

Her iki durumdan sonra da, bu sefer az ileride bulunan ve giriş yapacağınız ülkenin sınır kapısına gelirsiniz. Yukarıda saydığım tüm işlemlerin aynısı burada da olur ve bu sefer o ülkeye girdiğinizi gösteren damgalar basılarak pasaportlarınız teslim edilir.

Not: Türkiye haricinde bir ülkeden başka bir ülkeye geçiyorsanız, valizinizin aranma ihtimali çok yüksektir. Benim başıma pek çok kez geldi bu olay. Örneğin Lviv’den Krakow’a geçiş sırasında. Bu durumu ilk seferinde çok garipsemiştim ancak rutin bir uygulama. Ancak Türkiye’den Bulgaristan, Selanik ya da Gürcistan‘a gidiyorsanız, Türk vatandaşı olduğunuz için valiziniz çoğu zaman aranmaz.

Türk Pasaportunun Kalitesi

Size bir soru sorayım… İmkanınız olsa tasınızı tarağınızı toplayıp Türkiye’den başka bir ülkeye taşınmak ister misiniz? Eğer siz bunu istemeseniz bile genel olarak Türk toplumuna baktığınız zaman bunu isteyecek çok fazla kişi var. Sebebi ise daha rahat ve adil koşullarda yaşamak, baskılardan kurtulmak ve belki de daha çok para kazanmak olabilir. Bu nedenle her Türk vatandaşına özellikle batılı ülkelerde birer mülteci gözüyle bakılır.

Belki inanmamış olabilirsiniz. O yüzden olayı birde tersten ele alayım. Dünya üzerinde kaç kişi Amerikan, İngiliz, Norveçli ya da Kanadalı bir vatandaşa mülteci ya da terörist gözüyle bakar? Sanırım kimse. Peki aynı şekilde bir Irak’lı ya da Suriye’li vatandaşa kaç kişi bu gözle bakar? Bence epey kişi, hatta biz bile her Iraklı ya da Suriyeli için mülteci deriz.

İşte toplumlardaki bu algı kolay olmuşmaz ve oluştuğu zamanda kolay kolay silinmez. Bundan bahsetmemin sebebi gerek vize alırken, gerekse ülkeye girerken yaşanacak pasaport kontrolleri sırasında size bu gözle bakmalarıdır. Onlara turist olduğunuzu ve tatilimiz bittikten sonra ülkeye geri döneceğinizi inandırmanız gerekir. Bu yüzden pasaport kontrolünde soru sorarlar ve tatmin edici cevaplar beklerler.

Genel olarak Türk pasaportu dünya üzerinde pek geçerliliği olan bir pasaport değildir. Milliyetçilik yapmaya gerek yok, durum gerçektende böyle 🙂 Zaten böyle olmasaydı hemen yanıbaşımızda bulunan Avrupa’ya bile vizesiz gidebiliyor olurduk.

Pasaport Kontrolü Sırasında Sorulan Sorular

Pasaport memurları, pasaport kontrolü sırasında çoğunlukla şu sorulardan bazılarını sorarlar:

 • Ziyaret amacı,
 • Ülkede kaç gün ve hangi şehirlerde kalınacağı,
 • Bu ülke üzerinden başka bir ülkeye gidilip gidilmeyeceği,
 • Dönüşünün ne zaman olacağı ve uçak bileti,
 • Yanınızda ne kadar nakit para olduğu,
 • Nerede konaklanacağı.

Bu ve bunun gibi sorular çoğunlukla sizin ülkeden ayrılıp ayrılmayacağınızı anlamak için sorulur. Ayrıca belirteyim, bu yazdıklarımı AB ülkeleri için değil, vizesiz gidilebilecek ülkeler için de geçerli. Yani “zaten vizemi almışım, niye soruyorlar ki” diye düşünmeyin. Zaten vizeniz varsa biraz daha rahat olursunuz. Çünkü koskoca konsolosluk sizin durumunuzu inceleyip vize vermiş, kolay kolay soru sormazlar o yüzden.

Bazı ülkelerde ki özellikle Sırbistan ve Makedonya’da, pasaport kontrolleri iki aşamalı yapılır. Yani eğer uçak Türkiye’den geliyorsa, çıkış kapısından çıktığınız anda karşınızda 5 kadar polis görürsünüz. Bu kişiler uçaktan inen tüm yolcuları süzerler ve gözüne kestirdikleri bazı kişileri ayırırlar. Gözlemlediğim kadarıyla ise bu kişiler çoğunlukla “turist gibi durmayan” kişiler olur. Açık konuşayım, 40 yaşlarında türbanlı ve her yeri kapalı bir kadın, pek çoğumuzun “dayı” diye tabir ettiği kişiler, saçı sakalı birbirine karışmış gençler ya da giyim/kuşamında sorun olan kişileri seçerek sorguya çekerler.

İster ön kontrolde olsun, isterse de pasaport kontrolü sırasında olsun, her iki durum da kötü niyetli değildir aslında. Çünkü tüm bunlar yasadışı olayları engellemek için yapılır. İnanın bana blog sitemin iletişim formundan “X ülkesine nasıl kaçak gidebilirim” diye o kadar çok soru geldi ki, insanımızın niyetini belli bir süre sonra daha iyi anlıyorsunuz. O yüzden olayı kişisel algılamayın, siz normal bir vatandaş gibi bir ülkeye gidip gezecek ve geri döneceksiniz. Ancak bunu yapmayan o kadar çok kişi var ki, bu yüzden pasaport kontrollerine ve sorgulamalara hak veriyorsunuz.

Dil Bilmeyenler?

Girişte belirtmiştim, ilk zamanlar benim İngilizcem de çok iyi değildi ve bu yüzden pasaport kontrollerinden çekiniyordum diye. Şunu unutmayın; eğer İngiltere gibi bir ülkeye gitmiyorsanız, karşınızdaki memur da çoğu zaman mükemmel İngilizce konuşamıyor olacak ve onu rahatlıkla anlayıp cevap verebileceksiniz. Tabi bu durum Almanya, Norveç, İsveç vb. ülkelerde tam tersi. Çünkü onlar ana dilleri gibi İngilizce biliyorlar 🙂

Bu soruların tek amacı sizin niyetinizi öğrenmek. Pasaport kontrolü sırasında sorulan sorarlara cevap veremezseniz, duruma göre pasaport memuru uğraşmak istemez ve damgayı basarak pasaportunuzu geri verir. Diğer bir durumda ise sizi havalimanındaki başka bir odaya götürürler ve yukarıdaki soruları orada sorarlar.

Kişisel tavsiyem, her zaman yanınızda gezeceğiniz yerlerin bir listesi olsun ve aynı zamanda dönüş uçak biletiniz, konaklayacağınız yerin rezervasyonlarını vb. yanınızda bulundurun. Söylenen şeyi anlamasanız bile bunları gösterip yolunuza devam edebilirsiniz.

Özetle, pasaport kontrolü yasadışı olayları engellemek için yapılır ve burada sorulacak sorular da sizin niyetinizi öğrenmek için sorulur. Dil bilmemek o ülkeye girişte bir engel teşkil etmez ve dil bilmediğiniz için sizi Türkiye’ye geri göndermezler. Bir şekilde gerek pasaport kontrolünde olsun, gerekse ayrı bir odada sorulacak sorular olsun, bir şekilde anlaşır ve sorulara cevap verebilirsiniz ki zaten yanınızda otel rezervasyonu, dönüş uçak bileti ve yeterli miktarda nakit paranız varsa bir şey söylemenize bile gerek kalmaz. Bunlar gösterir geçersiniz.

Notlar ve Tavsiyeler:

 • “İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır” sözü dünyanın her yerinde geçerlidir. O nedenle giyim kuşamınıza dikkat ediniz ve erkekler için özellikle söylüyorum, sakalınızı kesiniz!
 • Kimse hayatında ilk defa gördüğü bir kişiye kin gütmez. O nedenle pasaport memurları size soru soruyorlarsa vardır bir bildikleri. Boşuna stres yapmanıza gerek yok.
 • Geçenlerde sıfıra yakın İngilizce bilip 60 ülke gezen bir Türk ile tanıştım. Kendisi emekli ve tatlı bir amcaydı. Yabancı dil meselesini o yüzden çok kafanıza takmayın.
 • Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir şehre gidiyorsanız (Berlin, Belgrad, Viyana, Üsküp, Saraybosna, Selanik vb.) ve başka bir odaya geçip beklemeniz istenmişse, mutlaka Türkçe bilen bir görevli size sorular sorar.

ve son olarak kimseyi durduk yere ülkesine geri göndermezler. Çok büyük bir sebep olması gerek bunun için.

Saygılar..

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

238 Yorum

 • Cevap Yaz Rem Zii 13 Şubat 2016 at 00:27

  Benimde İngilizcem fazla iyi değil. İçimi baya rahatlattın. Teşekkürler. 🙂

 • Cevap Yaz ali 14 Şubat 2016 at 19:22

  ben 15 yasındayım aile birlesim vizesinden babamın yanına gidicem 23 subatta vizem geldiginde su degdi cok az vizenin assa tarafında yazan yazılar okunuyo ama biraz silinmis gibi

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Şubat 2016 at 07:31

   Anlayamadım?

  • Cevap Yaz pelin 17 Şubat 2016 at 14:14

   vizeyi aldiginiz ulkenin konsolosluguna danisin derim bu konuyu ulkeye giriste bir sorun cikar mi diye. ayrica havayolu sirketine de sorun ucaga binerken bir sorun olur mu diye.

 • Cevap Yaz pelin 17 Şubat 2016 at 14:13

  pasaport kontrollarinda Avrupanin disinda soru soran ulke pek olmuyor ya da kac gun gibi basit sorular. Gelin gorunku avrupada sizden hayat hikayeniz isteniyor.Karaday – Hirvatistan sinirindan otobusle gecerken Hirvar sinir muhafaza beni otobusten indiritmisti. Bir suru sacma soru. Her zaman icin donuz biletiniz ve otel rezervasyonunuz olsun.

 • Cevap Yaz efecan 01 Nisan 2016 at 01:50

  bence insanların sizi mülteci terörist geri kafalı bağnaz vs göreceği ülkelere giderek boş yere paranızı harcamayın ve bu gibi insanları zengin etmeyin. avrupaya gideceğinize asyaya afrikaya yada hiç olmadı güney amerikaya gidin. böylece hem gittiğiniz bölgedeki egzotik kültürlerin batı kültürüne kıyasla çok daha büyülü dünyasını tanımış olursunuz hem de insanlar size karşı fazlasıyla misafirperver davranırlar. kısacası parası elinden alınıp memleketine geri postalanacak bir turist muamelesi değil uzaklardan gelmiş bir dost muamelesi görürsünüz. Ben denizciyim yani işim gereği gemi ile seyahat ediyorum ve şahsen şu ana kadar gittiğim hiç bir asya ve afrika ülkesinde ( israil hariç ki onların bizi sevmediği de bir sır değil zaten ) öyle niye bu ülkeye geldin içerde arkadaşların var mı sana birine teslim eten üzere bir paket veren oldu mu herhangi bir terörist örgüte üye misin vs vs sorulara mağruz kalmadım aksine insanlar fazlasıyla dostcanlısı davrandılar evlerine davet ettiler hediyeler verdiler çok güzel arkadaşlıklar kurmama ve tecrübeler yaşamama vesile oldular.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 01 Nisan 2016 at 08:21

   Efesan selamlar. Söyediğine tamamen katılıyorum. Ancak çoğu kişinin uzak ülkelere gidecek zamanı olmuyor. Gelen yorumlarda olsun, çevremden olsun herkes çalıştığı yerden izin alıp 3-5-7 günlüğüne seyahat edebiliyorlar ancak. Bu yüzden Avrupa’ya mecbur kalıyor herkes ama sen biraz şanslıymışsın 🙂

   • Cevap Yaz Merine 02 Nisan 2016 at 19:45

    Merhaba yunanistandan aldigim tek girisli vize ile bulgaristana gittim. Almadilar sinirdan geri cevirdiler oda gibi bi yere goturduler bulgarca 2 sayfa imzalayip biraktilar. Bir daha baska vize ile giris yapmaya kalksam bulgaristana sorun yasarmiyim. 2 kagidi bana neden imzalattilar. Basina bisey gelirmi

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 02 Nisan 2016 at 20:08

     Bu konuda Bulgaristan konsolosluğuna danışsan daha iyi olur. Yanlış yönlendirmek istemem ve bu tip herkesin başına gelmeyecek konularda internette fazla araştırma yapmadan direk konsolosluğa danışmanı tavsiye ederim.

 • Cevap Yaz arzu 12 Nisan 2016 at 15:41

  Merhaba: pasaport konturolünde dönüş bileti soruyolarmi cünkü annemin ablamin vizesini bekliyoruz ama seyahat sigortasinin nisanin 29 . Bitiyor Annemler almanyaya benim.yanima gelicek eger az süreline gelirse biz burda vizeyi uzatmak istiyoruz .dönüş bileti şartmi?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Nisan 2016 at 19:32

   Vizeyi uzatmak için geçerli bir sebep varsa bilete gerek yok. Ama zannetmiyorum kolay kolay vizenin orada uzatılabileceğini.

 • Cevap Yaz Bade 23 Nisan 2016 at 01:12

  Merhaba, vizeyi italyadan aldık. ilk giriş yaptığımız ülkenin en uzun kalacağımız ülke mi olması gerekiyor? Milanoya uçacağız ama orada 2 gün kalıp 5 gün barcelona 5 gün almanya yapacağız, bizde az kalıyosunuz diyip sorun çıkarırlar mı girişte sizce?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Nisan 2016 at 01:22

   Soracaklarını zannetmiyorum ancak sorarlarsa İtalya’da 2 gün kalacağınızı ve duruma göre bu süreyi uzatabileceğinizi söylersiniz olur biter 🙂

 • Cevap Yaz fatima 28 Nisan 2016 at 19:16

  Merhaba benim bor sorum var.suan bir sorun yasiyorum vr onu nerde cozebilecegimi bilemiyorum.ben esimle beraber Batuma gunubirlik gezmeye gittim.batumubgezdikten sonra turkiyeye giris yaparken benim pasaportums giris muhru basilmadi..ve ben bundan haberdar olarak tam 7ay kaldim..ta ki vatandasliga basvurana kadar.vatandaslik islemleri icin gereken evrak hazirladim nugus mudurluge basvurdum..ve bu islemler sirasinda hesaplanan yillarimda acik cikti.sanki ben yirt disindayim hala.suan pasaportuma basilmayan giris muhru icin sorun yasiyorum.ve bu sorunu nasil cozecegimi?nereye basviracagimi bilemiyorum??? Adalet bakanligina suc duyurusunda bulunsam bana yardimci olabilirler mi.?beni bilgilendirir misinz bu konuda.tesekkurler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 29 Nisan 2016 at 01:23

   Selamlar. Pasaporta basılan damgaların fazla bir önemi yok. Çünkü zaten bazı ülkeler giriş/çıkış damgası basmıyorlar. Basılan damgalarsa bir süre sonra kendi kendine siniliyor ya da okunmuyor zaten. O yüzden damgalar bu konuda bir referans değil. Sizin durumunuzda büyük ihtimal görevli memur bilgisayara pasaportu okutmadı ya da hatalı okuttu ve bu nedenle Türkiye’ye giriş yapmış olarak görünmüyorsunuz. Bu sorunu düzelttirmek için tahminime göre Dışişleri bakanlığına başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 • Cevap Yaz Burak 01 Mayıs 2016 at 19:33

  Merhaba , benim pasaportumda geçen sene yunanistan’dan aldığım tek girişli schengen kapı vizem ve geçen hafta italya vizesi için başvurmuştum turistik olarak red geldi şu an pasaportumda red damgası var ve mayısın 18’inde karadağ’a uçuşum var.Karadağ biliyorsunuz vize istemiyor fakat girişte bu red damgası yuzunden sıkıntı yaşar mıyım ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 02 Mayıs 2016 at 00:21

   Dönüş uçak biletin, üzerinde yeterince para olup olmadığı, konaklayacağın yerler ve gezi planını sorabilirler. Eğer kendini ifade edebilirsen sorun yaşayacağını zannetmiyorum. Yeter ki rahat ol 🙂

 • Cevap Yaz Remzi 11 Mayıs 2016 at 12:33

  merhaba bir sorum olacak havalimanlarında pasaport kontrolü yapılırken polis memuru genelde nakit paraya mı bakıyor yoksa banka hesap cüzdanı mı gösteriliyor Eğer banka hesap cüzdanıysa içerisinde EURO mu olması gerekiyor Bilgi alabilirmiyim Teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 11 Mayıs 2016 at 13:03

   Pasaport memurları yanınızdaki nakit paraya bakmazlar, öyle bir yetkileri yoktur. En fazla nerede konaklayacağınızı, ne zaman ülkeden ayrılacağınızı vs. sorarlar. Eğer bir durum varsa havalimanı içerisinde başka bir yere gidersiniz ve orada nakit paranıza bakarlar (gerek duyarlarsa). Tabi bu çok nadir olur. Hesap cüzdanı yerine yanınıza Euro almak daha iyidir.

   • Cevap Yaz Remzi 11 Mayıs 2016 at 14:49

    Hmm anladım Fransa vizesi aldımda vsf globalden teslim alırken yanına uyarı diye not kağıdı vermişler orda pasaport kontrolü için nakit para çek ve uluslararası kredi kartı gibi bunları yanınızda bulundurun demişler tabi uçak dönüş bileti otel rezervasyonlarıda yazıyordu Ben hani bunları okuyunca acaba memurların nakit paraya falan mı bakıyorlar diye düşünmüştüm Neyse teşekkür ederim bilginiz için 🙂

 • Cevap Yaz Gürkan 02 Haziran 2016 at 21:29

  Teşekkürler, çok faydalı ve güzel bir yazı oluşturmuşsunuz. Bende yakın zamanda Fransa’ya gideceğim yazıyı okumak benim için kılavuz gibi oldu. Tekrar teşekkürler, hoşçakalın 🙂

 • Cevap Yaz begüm 11 Haziran 2016 at 13:51

  merhabalar; benim bir sorum olacak. yunanistandan vize aldık. fakat öncelikle viyanada bir konsere gideceğiz sonrasında sonrasında amsterdama uçakla geçeceğiz. Shengen ülkeleri arasında viyanadan amsterdama geçtiğimzde pasaporta tekrar damga vuruluyormu? bu konu hakkında tam net bir cevap bulamadım. Çünkü vizemiz 2 girişli. Daha sonrasında sorun olur mu? Viyana öncesi yunanistana giriş çıkış yaparsam tek girişim kalıyor sonrasında viyanaya giriş yapıp amsterdam da tekrar kontrol edilirse sınırdışı yaparlar mı? bu konuda bir bilginiz var mı teşekkürler ^^ ayrıca yaza için çok teşekkürler benim de ingilizcem çok harika değil derdimi anlatamamaktan korkuyordum =)

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Haziran 2016 at 22:55

   Selam Begüm. Viyana’dan Amsterdam’a geçtiğin zaman pasaporta tekrar damga basılmıyor. Bu konuda endişe etmene gerek yok ancak Yunanistan vizesiyle Viyana’ya girerken sorun yaparlar mı, orasını bilemem. Yani Yunanistan’dan vize almışsın, nereden buraya geliyorsun gibi sorular sorabilirler duruma göre.

 • Cevap Yaz candevran 18 Haziran 2016 at 13:48

  Ben sirbistan’a universite için gideceğim 2 yil önce 14 kişiyi gondermisler kontrolde davetiye mektubum olduklari halde almamışlar bende korkuyorum bir ara makedonya da oyleydi almiyorlardi türk nufusu artmasindan korkuyorlardı bu sorun gecmismidir acaba yada girişte okul için mi diyim yoksa otel rezervasyonu yapıp turistlik mi demeliyim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Haziran 2016 at 08:52

   Üniversite seni kabul ettikten sonra ülkeye neden almasınlar ki?

 • Cevap Yaz AYYUCE 03 Temmuz 2016 at 14:17

  ben belcika vatandasiyim ama almanya koln den turkiyeye gircem bunun icin pasaport soruyorlarmi?
  COK ACIL lutfen cevap verebilrimisiniz????

 • Cevap Yaz Lokman 18 Temmuz 2016 at 23:33

  Mrb.verdiginiz bilgiler için öncelikle teşekkürler size özel bir soru sorabilirmiyim..? Mailden

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Temmuz 2016 at 14:26

   Buradan sorsan daha hızlı cevap veriririm 🙂 Maillere dönüş yapmıyorum çoğunlukla.

 • Cevap Yaz Saban 21 Temmuz 2016 at 08:15

  Merhaba ingiltere vizesi aldım. Iki hafta sonra gideceğim. Ama pasaportumun süresi bitti.yasa geregi yeni pasaport cikarttim. Ama vizem eski pasaportun uzerinde. Burda bir sorun olur mu?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Temmuz 2016 at 11:46

   Normalde pasaportun bitiş süresi 6 ay öncesi olması lazım vize alabilmek için. Nasıl vize verdiklerini anlamadım. Konuyu konsolosluğa sorarsan daha iyi yardımcı olacaklardır.

 • Cevap Yaz Justin 25 Temmuz 2016 at 03:49

  Merhaba size bir sorum olacaktı.Ben ve ikiz kardeşim 15 yaşındayım ve yeşil pasaportumuz var.Ebeveynlerimle değil,
  Kuzenim ve onun ailesiyle Danimarka’ya seyahat edeceğiz ve kendisi de Danimarka vatandaşı.Pasaport kontrol noktaları bazı yerler de AB vatandaşları ve Diğer vatandaşlar olarak ikiye ayrılıyor diye duymuştum bu doğru mu?Doğruysa bu bize sorun çıkartır mı?Ve 18 yaşından küçük olduğumuz için herhangi bir belgeye ihtiyaç var mı?Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 25 Temmuz 2016 at 13:28

   Selam. Evet, pasaport kontrolleri AB vatandaşları ve diğer olarak ikiye ayrılıyor. Eğer havalimanında aşırı yoğunluk yoksa ilgili sıraya geçmen gerekiyor. Başka belge götürüp götürmeme olayını Dışişleri bakanlığını arayarak teyit edebilirsin. Yanlış yönlendirmek istemem.

 • Cevap Yaz Ezgi 28 Temmuz 2016 at 23:38

  Merhaba. Ben bu hafta erasmus icin almanyaya gidecegim. Konsoloslukta vize basvurum sirasinda gorevli pasaportu makineye okuttu ama bilgilerim cikmadi. Birkac kez denedi ama yine olmadi. Nedenini anlayamadik. Gumrukte bilgileri girerek aradiklari icin sorun olmaz dedi bana pasaportu emniyete gostersem mi dedigimde. Vizemi aldim sorunsuz bir sekilde. Havaalaninda vs. bu durum sorun yaratir mi?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 30 Temmuz 2016 at 08:44

   Selam Ezgi. İlginç bir sorunmuş. Açıkçası cevabını bilmiyorum ancak kafanda soru işareti kalmaması açısından götür istersen.

 • Cevap Yaz Ali Can 28 Temmuz 2016 at 23:57

  Merhaba. Bu hafta Almanya’ya uçuşum var. Uçuşun Sabiha Gökçen aktarmalı olduğu yazıyor. Pasaport kontrolü İzmir çıkışında yapılır mı? Yoksa sadece İstanbul’da mı yapıyorlar. Teşekkürler yazı için.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 30 Temmuz 2016 at 08:43

   Selam Ali. İzmir’den çıkarken sadece İstanbul uçuşunu yapacaksın. İstanbul’a indikten sonra dış hatlara geçeceksin.

 • Cevap Yaz Erhan 31 Temmuz 2016 at 02:44

  Merhaba, öncellikle yazınız ve tavsiyeleriniz için tesekkür ederim.. Ben 2006 yılında amerikadan ayrılırken e tane trafik cezam vardı ve acilen döndüğüm için ödeyemedim, şimdi sistemden baktığımda hakkımda tutuklama kararı var görünüyor mahkemeye katılmadığım için, 10 ağustos 2016 yılında tekrar amerikaya gidicem, bu yakalama kararı pasaport kontrolünde gorunurmu ve büyük bir sorun teşkil edermi acaba? Geri gönderilme gibi bisey soz konusu olurmu sizce ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 31 Temmuz 2016 at 14:10

   Selam Erhan. Böyle bir durum varsa elbette tutuklarlar. Durum ciddi sanırım. Seyahatin öncesinde konsoloslukla görüşmeni tavsiye ederim.

  • Cevap Yaz Hulya 15 Aralık 2016 at 23:25

   Ha gi sistemden bakiyorsunu

 • Cevap Yaz ilkcan 04 Ağustos 2016 at 08:38

  merhaba gelecek ay staj için 4 aydır bulunduğum abd den tr ye geri döneceğim bu gün itibariyle 80000 kişinin pasaportunun iptal edildiği açıklandı ve duyduğum kadarıyla özellikle yurtdışında turist statüsünde bulunanlarınki iptal ediliyormuş. Pasaportumun aktif olup olmadığını öğrenmenin bir yolu var mı? Birde iptal edildiyse ne oluyor nasıl bir yol izlemek lazım.

  Not: Malum şahıslarla kesilikle hiçbir ilgim yoktur burası türkiye ne olacağı hiç belli olmaz

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 05 Ağustos 2016 at 00:22

   Merhaba. OHAL kapsamında yurtdışına giriş-çıkışlara bazı kısıtlamalar ve şartlar getirildiğini duydum ancak tam olarak nedir, nasıl işliyor ve nasıldır bilemiyorum. Konuyla ilgili en iyi bilgiyi ABD Türkiye konsolosluğundan alabilirsiniz.

 • Cevap Yaz Suleyman 10 Ağustos 2016 at 20:57

  Bayan arkadasim moldovadan ilk kez turist olarak turkiyeye gelecekti havalaninda turkiyeye giris yapabilmesi icin en az 800 eurosu olmasi gerektigini soylemisler boyle bir durum dogrumudur yoksa dolandiricilik vakasimi, vize lerde kalti diye biliorum bilgilendirirseniz sevinirim. Tesekurler.

 • Cevap Yaz EMRE 17 Ağustos 2016 at 12:06

  İÇİMİ RAHATLATTINIZ ÇOK TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Yaz Cihat 17 Ağustos 2016 at 16:38

  Selam
  Ankara Anlaşması hakkında da bir makale yazabilirmisiniz.

 • Cevap Yaz öner 17 Ağustos 2016 at 18:18

  almanyaya gideceğim almanyaya gittiğim zaman pasaport kontrolünde sorulan sorular ingilizce mi yoksa almanca mı olucak ve ayrıca tam olarak hangı soruları soracaklar

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 17 Ağustos 2016 at 22:47

   İngilizce olur. Sorular genellikle kaç gün kalacaksın vs. şeklindedir.

 • Cevap Yaz gizem 20 Ağustos 2016 at 21:56

  Merhabalar, schengen vizesini yunanistandan aldım ancak rotam; giriş atinadan 1 gece budapeşte 2 viyana 3 prag 2 italya 5 çıkış. Yunanistana girerken bir sorun yaşar mıyım kaç gün kalacağımı sorarlar mı ya da neden az kalıp oradan vize aldığımı?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 22 Ağustos 2016 at 17:32

   Merhaba, Yunanistan gibi bir ülkede soracaklarını zannetmiyorum ancak neden oradan aldın cidden? 🙂

   • Cevap Yaz gizem 22 Ağustos 2016 at 21:00

    italya’yı vize çıktıktan sonra ekledim avusturya da zor veriyor diye yunanistandan aldım 🙂 kaç gün kalcağımı dönüşümü sorarlarsa doğruyu mu söylemeliyim bir sıkıntı çıkar mı sizce italya dan dönüş biletimi gösterebilirimm

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Ağustos 2016 at 22:34

     Dönüş biletin varsa sorun çıkacağını zannetmiyorum.

 • Cevap Yaz Tuncay 24 Ağustos 2016 at 14:52

  Merhaba, Güzel site için sizi tebrik etmek istiyorum öncelikle.
  Size bir sorum olacak, Ben Bulgaristan ve TC vatandaşıyım. Eşim sadece TC vatandaşı. VFS Globalden Fransa için vize başvurusunda bulunduk ve çıktı. AB vatandaşı eş ve çocuklarına verilen C tipi Schengen aldık.
  Fransa da Abim ve babam ikamet etmekte. Vize başvurusunda onlarda davetiye falan almadık. Otelde değil onlarda kalcağız. Dönüş biletimiz var. Sınır polisi nerede kalcaksınız diye sorduğunda sizce ne demem gerek? Abimde Bababmda mı kalacağım diyeyim yoksa bir otel rez yaptırıp çıktısını mı göstereyim?
  Teşekkürler

 • Cevap Yaz Ali 25 Ağustos 2016 at 21:24

  Merhabalar. Pasaportumun resimli olan çipli sayfanın kenarında bi yağ lekesi var fakat sayıların ustunde falan değil. Pasaport bilgisayara okunmasında bi sorun olur mu

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 29 Ağustos 2016 at 00:53

   Açıkçası bilmiyorum ancak ben risk almayıp değiştirirdim. İleride yarı yolda bırakabilir ve istemeyeceğin sorunlara yol açabilir.

 • Cevap Yaz Ismail 29 Ağustos 2016 at 01:19

  Merhaba Şahin bey , benim pasaporttaki vize suresi bitti ve yeni oturum karti aldık (fr) bu kartla ve tc pasaportumla türkiyeye sorunsuz giriş çıkış yapabilirmiyiz?heriki gumruk memuruna pasaportla birlikte bu kartı gösterecekmiyiz ayrıca bu kartin çevirisini yapmalimiyiz?tessekkurederim!

 • Cevap Yaz Mert Cengiz Engin 30 Ağustos 2016 at 02:07

  Merhaba öncelikle yazınız çok güzel olmuş benim sorum Türkiye’ye girerken ve gittiğimiz yabancı ülkeden çıkışta niye pasaport kontrolü yapılıyor ya da gerekiyor? Demek istediğim totalde 4 pasaporta kontole giriyoruz her ülke için 2 tane.Türkiye’den çıkarken nedenini açıklamışsınız mesela.Teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 31 Ağustos 2016 at 20:41

   Bir ülkeden çıkarken pasaport kontrolünün yapılması, aynı girerken olduğu gibi kayıt altına almak ve illegal girişlerin, çıkışların veya izin verilen süreden fazla kalmaların tespit edilmesi için gerekiyor. Ayrıca suç işlemiş kişilerin ülkeyi terketmeden yakalanması için de gerekli 🙂

 • Cevap Yaz ali 01 Eylül 2016 at 00:29

  merhaba bir sorum olacak pasaport görevlisi pasaportu bilgisayara okuttuğunda aranıyor olup olmadığını inceliyor,peki şuan var olan veya süresi dolmuş eski vizelerini sistemden görebiliyor mu ?

 • Cevap Yaz kerem 03 Eylül 2016 at 01:09

  teşekkür ederim bilgileriniz için””

 • Cevap Yaz Murat 10 Eylül 2016 at 00:35

  İyi geceler yaziniz icin cok tsk benimde bir sorum olacak pasaport kontrolunde donus bileti soruyorlar dediniz fakat donus biletim yok yani almanyada alacagim donus biletini sikinti olurmu?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Eylül 2016 at 19:29

   Her zaman sormuyorlar dönüş biletini. Eğer sorarlarsa pasaport memurunu ikna etmen lazım. Yani dönüş biletin neden yok, neden Almanya’dayken alacaksın. Gezi planını vs. gösterebilirsin.

 • Cevap Yaz havva 10 Eylül 2016 at 03:27

  merhaba ben almanyaya gidiyorum iş vizesi aldım 1 ay vizer verdiler 3 hafta almanyada kalıcam gidiş dönüş biletim var. otel rezervasyonum yok bu sorun olurmu ? almanca ve İngilizcem cok az sordukları soruları anlayıp cevap verebilirmiyim bilmiyorum bu sorun olurmu iletişimsizlikten dolayı

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Eylül 2016 at 19:30

   Merhaba. Durumunuzu anlatacak (iş için geldiğinizi anlatabilecek kadar) İngilizce cümleler ezberleminizi tavsiye ederim.

 • Cevap Yaz havva 11 Eylül 2016 at 03:41

  merhaba ben almanyaya gidicem iş vizesi aldım 1 ay vize verdiler. Almancam ve İngilizcem cok az sordukları soruları anlayıp cevap verebilirmiyim bilmiyorum iletişimsizlikden dolayı sorun olurmu? ve otel rezervasyonum yok buda sorun olurmu?

 • Cevap Yaz Feryat 18 Eylül 2016 at 19:15

  Merhaba ben yakın zaman içerisinde ingiltereye gideceğim fakat ingilizcem yok denecek kadar az ve pasaport kontrolünü düşündükçe afakanlar basıyor.Şu an çalıştığım işte aylık 350 saat çalışıyorum çok sitresli ve yoğun bu sebepten ingilizcemi geliştirebilme fırsatı bulamıyorum.Birçok sayfaya baktım fakat hiçbiri bu endişemi gidermeye yeterli olmadı.Sizden ricam sorulabilecek soruların ve cevapların ingilizcesini ve tercümesini yayınlamanız.

 • Cevap Yaz Burak 19 Eylül 2016 at 01:19

  Merhaba Şahin Bey 1.sorum pasaportların numaraları değişir mi?(Mesela yeniledikten sonra)2.Almanya’dan davetiye gelecek pasaportumun süresi bitti ( benim pasaport numaramı verdim akrabama İşlem yapılması için) sorun olur mu pasaport yenilemeden vize davetiyesi? Ben Davetiye geldikten sonra pasaportu yenilemeyi dusunuyorum acilen cevap bekliyorum sizden

 • Cevap Yaz halil 19 Eylül 2016 at 11:17

  teşekkürler çok yardımcı oldu…

 • Cevap Yaz Hakan 20 Eylül 2016 at 09:47

  Merhaba hocam verdiginiz bilgiler icin tsk ederim benim size sualim 4 kisilik bir aileyiz kanada vizemizi aldik ve 10 15 gune ucacagiz biletlerimiz gidis donus ayarladik esim memur izin bitmeden donecegiz gel gorki ne benim nede esimin kngilizce yok kanada hava alaninda polisle sikinti yasarmiyiz rezarvasyon yapmadim zamanim kisitli cvp alabilirmiyim saygilarimla…

 • Cevap Yaz Emre 27 Eylül 2016 at 18:39

  Benim arkadaşım gelecekti brukselden uçak bileti herşeyi tam dış hatlar polisi arkadasima üzerinde hesabında bin beş yüz euro olması lazim yoksa geçemezsin demişler çocuğun bileti yandı doğru mu bu arkadaşlar

  • Cevap Yaz mehmet baş 18 Kasım 2017 at 08:40

   yok öyle bir şey tamamen uydurma

 • Cevap Yaz Sinem 28 Eylül 2016 at 11:04

  aynı konu başlığında gerginliğim vardı. rahatlattın usta. teşekkür ederim 🙂

 • Cevap Yaz Ferit 30 Eylül 2016 at 00:17

  Merhabalar hocam. Benim pasaportumdaki fotoğrafta bıyık ve sakal var Türkiye ve Avrupa’da inceleme noktalarında sıkıntı olur mu

 • Cevap Yaz furkan 03 Ekim 2016 at 21:09

  merhaba
  7 ekimde vizeli balkan turuna katılacağız, bunun için 3 ay süreli schingen vizesi çıktı balkan turu otobüslü ancak aklıma bir soru takıldı, OHAL sebebi ile çıkışta kontroller yapılırken schingen vizem olmasına rağmen benden sgk bilgisi iş yerinden iznim vb. ile ilgili bir belge istenecek mi yardımcı olabilir misiniz?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 03 Ekim 2016 at 23:22

   Merhaba, 3 hafta önce yurtdışına çıkış yaptım. Kimse bir şey sormadı. OHAL’in ilk günlerinde bu tarz haberleri ben de duymuştum. Şu an böyle bir durum söz konusu değil.

   • Cevap Yaz furkan 04 Ekim 2016 at 21:25

    cevap için çok teşekkürler, siteniz çok bilgilendirici ve güzel teşekkürler.

 • Cevap Yaz alamanci 09 Ekim 2016 at 22:20

  tesekkürler. aydinlatici bir paylasim olmus. sagol

 • Cevap Yaz Güven Doğanay 10 Ekim 2016 at 08:14

  Rus uyruklu 3 kişi kiralama amacıyla aldıkları yelkenli yatımı çaldılar. Elimde pasaport fotokopileri var doğruluğunu kime Nerede nasıl sorgulatabilirim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Ekim 2016 at 20:37

   Emniyet müdürlüğüne şikayette bulunabilirsin. Onlar gereken yönlendirmeleri yapacaklardır.

 • Cevap Yaz Gozde dalgun 10 Ekim 2016 at 19:55

  Merhabalar,

  Çok faydalı olmuş bilgileriniz. Teşekkürlerle 🙂

  Benim bir sorum olacak cevabını hiç net alamıyorum pasaport şubede bile aynı büroda 2 kişi farklı bilgi veriyor,

  Ben boşanma aşamasındayım ve uçak biletimi aldığım Belgrad (vizesiz) uçuş kartımda, pasaportumda ve kimliğimde evlilik soyadım yazıyor, ancak bir hafta sonra değişebilir ve kızlık soyadım nevi de güncellenebilir. Bu durumda hem vaktim olmadığından hem de değiştirsem bile biletim geçerli olmayacağından pasaportumda sorun yaşarmıyım? Yani yanımda boşanma kararım, eski evlilik cüzdanım ve neyim varsa yanıma alsam bile pasaportu okuttuklarında kimlik bilgilerim NTV’yi Deniz yansırsa ve soyadım görülürse sorun olur mu?

  Teşekkürler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Ekim 2016 at 20:43

   Selam Gözde. Eğer seyahatin boşandıktan birkaç ay sonra ise buradan çıkışta sorun olabilir. Onun haricinde evlilik ve boşanma aynı kategoriye giriyordur muhtemelen. Yani ikisinde de soyisimler gerçek olmuyor. Yeni evlenenler balayına giderken sorun yaşamıyor soyisimden dolayı. Uçak biletin ve pasaportunda aynı isim-soyisim yazıyorsa sorun olacağını sanmıyorum.

   • Cevap Yaz Gozde 10 Ekim 2016 at 21:13

    Teşekkür ederim, arada muhtemelen tam bir hafta belki az süre olacak. Bu arada pasaportun okutulduğu cihazla Nüfus işleri arasında bir entegrasyon var mı? Öyle ise soyadım çıkar ama diğer türlü bende sorun olmaz diye düşünüyorum fakat çalışma sistemini bilmediğimden tedirginim. Yanımda boşanma belgem v.s de olacak. Bilet , kimlik ve pasaport hepsi aynı isimle düzenlenmiş durumda. Keşke bir ay olmaydı biletimi yakmak uğruna değiştirecektim ama sanırım sürem pasaport için de yetişmez ve bilette kalmaz muhtemelen diye korkuyorum 🙁

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Ekim 2016 at 22:32

     Yeni pasaport çıkarmak için emniyete gittiğimde adres bilgimin güncel olmadığını söylediler. En yakın nüfus müdürlüğüne giderek güncellettim, sonra emniyete geri dönerek pasaport başvurumu yapmıştım. Yani nüfus müdürlüğündeki bilgiler ile EGM arasında bir entegrasyon var evet. Ancak boşandıktan sonra nüfus işlerini halletmek için belli bir süre varsa bunu kullanabilirsin.

     • Gozde 11 Ekim 2016 at 11:02

      Teşekkrü ederim . Yeni başvuruda evet var bunu biliyorum fakat merakım havalanı kısmında pasaport memurunun tc ile de ayrıca bu bilgiyi doğrulayıp doğrulamadıpı? Yoksa sadece çipte yazan bilgiler mi görünüyor? Bunu çok araştirdim ama bilgi yok. Sorduğumda da net cvp alamadım:(

     • Şahin Doğan 11 Ekim 2016 at 22:17

      Bence boşanma evraklarını alarak yola çık. En kötü bunları ve dönüş biletini göstererek bir çözüme kavuşturursun. Seyahatin sonunda ise beni de bilgilendirirsin 🙂

     • Gozde 27 Ekim 2016 at 14:55

      Ben sağ salim geçtim .tek soru sormadılar. Soyadım nüfusda değişti ve pasaportum evlilik soyadım. Sıkıntı olmadı bende;)

 • Cevap Yaz murat konak 15 Ekim 2016 at 18:26

  Benim suan turkiyeye girisimde askerlik dolayisiyla sikinti var. Ama batuma tailegitmekistiyorum ve turk hava yollari ile istanbul aktarmali ucus yapmam gerekiyor. aktarma sirasindabi sorun cikar mi? yoksa pasaport kontrolune girmedigim icin kimse bisey demeden gecebilirmiyim

 • Cevap Yaz Hattie 22 Ekim 2016 at 00:24

  çok teşekkürler, zaman ayırıp paylaşmışsınız. Sağolun 🙂

 • Cevap Yaz Kazım 24 Ekim 2016 at 02:11

  Selam gardaş ben Azerbaycan vatandaşıyım ben gelecek hafta almaniyaya gidiyorum ilk defa yurd dışına çıkıyorum benim vizem sporla ilgili davet vizesidir davet kagıtında tüm masrafların davet eden adam üzerinedir mesala davetde hotel uçak ve tüm masraflar onlara aitdir.
  Şimdi alman sınır kapısında benden hotel rezarvasiyonu ve para göstermemi isterlermi?
  Gardaş sana kurban bana bir bilgi vermeni rica ediyorum.
  Her şey için teşekkür ederim!

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 24 Ekim 2016 at 21:48

   Selam Kazım gardaş. Davet kağıdının bir kopyası yanında olsun. Kendini ifade edebilecek kadar İngilizce biliyorsan sorun yaşayacağını sanmıyorum.

 • Cevap Yaz Esra 30 Kasım 2016 at 22:29

  Merhaba şimdi pasaport kontrolünde bitek pasaport ve vizeyimi gösteriyoruz lütfen çok merak ettiğim ve heyecan yaptığım bi konu

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 01 Aralık 2016 at 04:22

   Sadece pasaportu veriyorsun görevliye. O vizeyi kontrol ediyor.

   • Cevap Yaz Esra 02 Aralık 2016 at 09:53

    Teşekkürler

 • Cevap Yaz Demir 02 Aralık 2016 at 00:30

  Merhaba,

  Öncelikle aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler, benim sorum şu ki 2 haftalık İtalya vizesi aldım. Ancak İtalya’da 2 gün kalacağım ve ardından hemen uçakla Hollanda’ya geçeceğim. Ve geri kalan günleri orada geçireceğim dönüşümde oradan olacaktır. Sizce sorun olur mu?

  + 2 ülke arası uçak kullanacağım tekrar pasaport kontrol olacak mıdır?

  + 2. gideceğim ülkede 2 gün sonra neden geldin diye bir soru sorarlar mı?

  Sizin fikirleriniz nedir? Şimdiden teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 03 Aralık 2016 at 10:01

   Selam Demir. Schengen ülkeleri arasında pasaport kontrolü yok. Örneğin bir havalimanlarında 10 tane gate olduğunu düşün. İlk 5’i Schengen ülkelerine giden uçakların kalktıkları yer, diğerleri Türkiye gibi birlik dışı ülkelere giden uçaklar olsun. Sen 5 tanesine direk giriyorsun. 6-10 arası gate’e, yani birlik dışı ülkeye gideceksen önce pasaport kontrol yeri oluyor. Yani birinde iç hatlara gider gibi, diğerinde yurtdışına gider gibi gidiyorsun. Umarım anlatabilmişimdir.

 • Cevap Yaz Mavi 03 Aralık 2016 at 23:43

  merhaba, ben bu yıl ekim ayında hollanda ya 15 günlük turistik vize başvurusunda bulundum ama red verildi yalnız bu red pasaportuma basılmamış bir kağıtta yazıyordu red verildiği.pasaportuma red basılmaması bir başka şengen ülkesine vize başvurusunda bulunmamda görünür mü? yani pasaportta basılmamış red ama sisteme kayıtlımıdır bir başka şengen ülkesine başvurduğumda bir sistemden görünür mü? ve görünüyorsa bir başka şengen ülkesine başvurduğumda red almış olmam vize almam önünde sorun engel olur mu? Teşekürler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 04 Aralık 2016 at 00:47

   Hollanda gibi vize bonkörü bir ülke başvurunu red etmişse başka ülkelere şansını deneme bile derim. Parana ve zamanına yazık olur. Soruna cevap vermek gerekirse, Schengen ülkelerinin “Refusal” için ortak bir veritabanları var. Bu nedenle hepsi senin Hollanda’dan red yediğini görebilirler. Pasaporta red damgası basmamaları iyi olmuş çünkü Schengen harici bir ülkeye giderken sıkıntı yaşamazsın. İyi yönü bu olmuş.

   • Cevap Yaz Mavi 04 Aralık 2016 at 14:40

    merhaba sorumu cevaplandırdığınız için teşekürler.Şöyle ki aslında yetersiz hazırlanmamdan kaynaklandı gerekçe olarak ekonomik yetersizlik denildi ki sonradan öğrenince haklı olduklarını benim yetersiz bilgi ve hazırsızlığımla başvurduğumu fark ettim.15 gün için hesapta 5500 tl gösterdim red gerekçelerinide ekonomik yetersizlik olarak sundular itiraz etme hakkım olduğunu ifade ediyordu verdikleri kağıtta.Vgf globalda ki yetkili bir dahaki sefere daha iyi hazırlanın eksiklerinizi tamamlayıp başvurabilirsiniz yine dedi.Peki bu defa 3 günlük turla hesapta 9000 tl göstererek başvursam şengen ülkesinden hangisi daha kolay verebilir vizeyi?Artı Almanya ya geçmek istiyorum başvurumu Almanyaya 3 günlük turla 9000 tl bir hesapla yapsam olur mu? ablam almanya köln de oturuyor bu sıkıntı olur mu? Teşekürler

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 04 Aralık 2016 at 17:06

     Almanya en zor vize veren ülke olarak bilinir. İşe yarayacağını sanmıyorum ama sen bilirsin tabi.

 • Cevap Yaz Nazife 04 Aralık 2016 at 23:14

  teşekkürler 🙂

 • Cevap Yaz Raul 07 Aralık 2016 at 09:38

  Meraba ben Turkiye araciligiyla Azerbeycandan Hollandaya multeci gibi gitmek zorundayim ozel durumumdan dolayi ( yani hapis falan yatmis degilim ve ozel olarak aranan biride degilim neden baska burda soylemek istemiyorum) o zaman benim vizem olup olmadigi kontrol edilor mi istanbulda? Turk vatandasi degilim soyledigim gibi aracilik gibi gidiyorum ve hollanda governmentle alaka sakladigim zaman bana vize gerekmedigin soylediler multeci gibi gelicegim icin. Beni dusunduren konu turkiyede bilet alip hollandaya gidersem bende mi oyle vize var mi yok mu ne amacla gidiyorsun falan diye kontrol edilir miyim?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 07 Aralık 2016 at 10:10

   Selam. Bu konuda bilgim yok ne yazık ki. O yüzden yanlış yönlendirmeyeyim.

 • Cevap Yaz Uğurr 18 Aralık 2016 at 13:50

  Sahin bey ben belarus minske kücük bir kavga sorunu yaşadım arkadaşımla ve bir gün kaldık karakolda tutanaklar tuttuldu vs kamera görüntüleri falan filan derken benim arkadaşın bi kıza vurduğu görüldü gibi gibi. Şimdi ben 5 gün sonra minske gidicem ama olayda benimde tutanağım olduğu için ve olay benim arkadaş ülkeye kaçtığından dosya mahkemeye girmedi korkuyorum bişe olurmu diye lakin bana davetiye çıkarttırdık karakoldan davetiyen onaylanırsa sorun yokdur dediler ve davetiyem karakol tarafından onaylandı.. sizce herkesin düşüncesi davetiye konusunda mantıklı mı yada doğru mu

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Aralık 2016 at 15:41

   Sen mahkemeye çıkmayacaksan sorun olacağını zannetmiyorum ancak girişte polisler durum hakkında bilgi isteyebilirler.

   • Cevap Yaz Uğurr 19 Aralık 2016 at 00:02

    Bir sorun teşkil etse onay vermezlerdi diye düşünüyorum doğrumudur?)

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Aralık 2016 at 00:18

     Belarus’ta bürokrasi çok iyi işliyorsa, yani kurumlar arasında iletişimsizlik yoksa haklısın 🙂 Ayrıca madem bir olay yaşadınız, neden tekrar gitmek istiyorsun ki?

 • Cevap Yaz Ferhat 19 Aralık 2016 at 13:28

  Selamlar Şahin bey,
  Yurt dışından bir arkadaşım gelecek buraya 1 ay kalacak ve dönecek, kendisi Endonezya vatandaşı, E-Vize ve Gidiş dönüş uçak biletleri alınacak lakin otel rezervasyonu yok çün ki bizde kalacak. Ayrıca bizde kalacağına dair bir evrak yada ekstra bir belge göndersek olurmu? Yada bunun kolay bir yolu varmı konaklama konusunda.. Bide yanında ne kadar nakit para olması gerekli? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Cevap Yaz fikret 20 Aralık 2016 at 16:56

  Bnm arkadasim bosna hersek vatandaşı bulgaristan dan türkiye gelmek için yola çıktı ama geşiş yapamadı

  • Cevap Yaz Murat 19 Şubat 2017 at 00:58

   Hocam iyi günler öğrenciyim yaşım 19 , 15 yaşında ki kardeşimle beraber fransaya halamların yanına gitmeyi düşünüyorum ama ne ingilizce ne fransızca yok yeşil pasaport sahibiyiz ne gibi zorluklarla karşılaşırız sizce ?

 • Cevap Yaz kerem 25 Aralık 2016 at 19:59

  Merhaba yurtdışından Türkiye’ye dönüş yapacağım ve hangi pasaport işlemleri veya diğer işlemleri halletmem gerekli

 • Cevap Yaz sedat topçu 03 Ocak 2017 at 12:37

  Çok saol kastamonudan japonya ya gitmeye karar verdim. tokyo narita havalimanın da verdiğiniz tavsiler çok işe yaradi.

 • Cevap Yaz Ozlem sanli 15 Ocak 2017 at 23:46

  Merhaba ben yaklasik 6- 7 sene once ingiltere icin vize basvurusunda bulunmustum ve red almistim.Simdi yeni pasaport cikarip fransa vizesi icin basvurmak istiyorum yalniz daha once red aldigimi belirtmesem onlar gorebilir mi ingiltere den red aldigimi soylemek istemiyorum aslinda gormeyeceklerse. Cevaplarsaniz cok sevinirim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Ocak 2017 at 21:11

   Mail ile donus yapmıştım sana Özlem 🙂 Buraya geç bakıyorum.

 • Cevap Yaz havin 17 Ocak 2017 at 14:06

  merhabalar ben ispanya konsolosluğundan ticari vize aldım iş için orda birgün kaldıktan sonra .fransa lyona geçiçem 12 gün kızkardeşimin yanında kalıp türkiye ye geri dönücem.fransada bi sorun yaşatırlarmı acil bilgi verirseniniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Ocak 2017 at 21:09

   Sınırdan geçerken çoğu zaman pasaport kontrolü olmaz. Olursa da soru sormazlar pek. O yüzden rahat olabilirsin.

 • Cevap Yaz Mücahid 22 Ocak 2017 at 23:41

  Merhaba ; Çarşamba günü İsviçre’ye uçuyorum inşallah bir aksilik çıkmazsa. Fakat aklıma takılan 2 mühim konu var. Umarım yardımcı olabilirsiniz.
  1-) Uçak biletini atlas global adına AG dışında bir firmadan aldım.Kullandığım kredi kartı arkadaşıma ait ve ibraz için kart sahibi olsa iyi olur deniyor. Problem yaşatır mı? Bu sorunla karşılaşan oldu mu hiç?
  2-) Dönüş biletimi almadım. Okul dönemi haftaya başlayacak. Dolayısıyla haftaya da dönebiliriim en geç 2 hafta sonra da. Bu yüzden almadım. Problem çıkartırlar mı? Böyle bir sorun karşısında bileti o an temin etmeyi teklif etsem anlayışla karşılanır mı acaba?
  ** Pasaportum yeşil.
  Teşekkürler .

 • Cevap Yaz Abbos 23 Ocak 2017 at 12:26

  İyi gunşer benim kirgizistan pasaportiyim sinir dışı olmuşum nasıl geri döne bilirim lutfen yardamcı ola bilirmisiniz

 • Cevap Yaz Ramazan uke 23 Ocak 2017 at 16:29

  Yazınız için teşekkürler.
  Bir soru soracağım cevaplarsanız sevinirim.
  Ben katar a kardeşimin yanına gidecektim. Katar vize istemiyor. Ne güzel pasaportumu alıp giderim dedim. Daha önce hiç Yurtdışına çıkmadığım için ilk önce pasaportumu aldım. Başka lazım olmaz diye 6 aylık aldım. Sonra en uygun tarihe biletimi aldım. Hazırlıklar tamam herşey tamam. Uçuş günü Sabiha Gökçene 3 saat önce gittim pul aldım bileti aldım bagajı teslim ettim ve pasaport kontrolüne geldim. Ne güzel hiç bi sorun yok. Kapıya gidip kapının açılmasını bekledim. Kapı açıldı ve kapıdaki bilet pasaport kontrolü yapan bi görevli vardı. Pasaport ile bileti verdim baktı tam geri verecekti ki bana “pasaport süreniz yetersiz” dedi. Sonra olaylar üzüyor neyse. Pasaportumun bitmesine 3 ay var fakat diğer ülkeler pasaport geçerlilik süresi diye bişey varmış. Bu konuda hiç bi bilgim yok ve sorduğum kişilerde böyle birseyden bahsetmiyor. Fakat Dışişleri bakanlığının sitesinde varmış. Benim uçurum iptal oldu bilet yandı. Nasıl bi çözüm önerirsiniz. Yardımcı olursanız sevinirim
  Teşekkürler

 • Cevap Yaz mesut 28 Ocak 2017 at 17:49

  ben japonya tokyonun narita sehrine gidecegim abim ve kiz arkadasim var pilipinli ama japon vatandasi pasaport kontrulunde terettutlyum cunku ingilizcem cok az sorduklarina cevap veremm diye cekiniyorum tavsiyen ne olur..

 • Cevap Yaz murat 30 Ocak 2017 at 04:15

  Slm yurtdış gitmek icin vergi borcun olmucak diyom ama bazı arkadaşlar icra borcu olmasın diyor bu aslı varmıdır acaba

 • Cevap Yaz melis 11 Şubat 2017 at 21:54

  Merhaba Sahin Bey, size bir sorum olacakti. Annemden dolayi yesil pasaportum var. 2015 yilinda cikartmistim ve pasaportu cikarttiktan kisa bir sure sonra 15 gun kadar sigortali bir iste calistim giris cikisim yapildi. Suan 20 yasindayim uni ogrencisiyim ve calismiyorum. Pasaportumu daha once hic kullanmadim fakat haziran ayinda amerikaya gidicem ve herhangi bir sorunla karsilasir miyim diye dusunuyorum. Calistigim sure zarfinda pasaportumu kullanmadigim icin polise teslim etme geregi duymamistim. 15 gunluk sigorta giris cikisinin pasaportuma bir etkisi olur mu? Havaalaninda sorun yasar miyim?

 • Cevap Yaz Merve 17 Şubat 2017 at 13:33

  Merhabalar . . Bir sorum olucak ulkeye giris yaptigimizda damga vurduklarinda hangi tarihte giris yaptigimiz ve cikis yaptigimiz tarih yaziyor mu acaba ? Benim 3 yillik ingiltere vizem var yilda 3 aydan fazla turkiyeye gidemiyorum . Ama ben daha uzun sure kalip egitimimi tamamlamak istiyorum bunun yani sirada vize hakkim olmesinde istiyorum bi yontemi var mi acaba bunun damga vurdurmamak veya tarih yazmamasi icin

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Şubat 2017 at 20:02

   Damgalarda giriş/çıkış tarihleri yazar ancak bunlar sadece pasaport sahibini bilgilendirmek amaçlıdır. Zaten zamanla çıkmaya veya okunmamaya başlarlar. Giriş-çıkışlar dijital ortamda saklanırlar. Yani mümkün değildir.

 • Cevap Yaz Jdlajdo 19 Şubat 2017 at 14:36

  Benim bir arkadaşım istanbuldan izmire gitti giderken pasaportunda sorun yoktu ama dönüşte pasaportta sorun olduğunu söylüyor ben inanmıyorum ?

 • Cevap Yaz Melis 24 Şubat 2017 at 21:43

  Merhaba. Budapeşte’den Viyana’ya trenle geçeceğim. Tren garında pasaport kontrolü oluyor mu? Ne kadar önceden gitmek gerekir?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 04 Mart 2017 at 22:48

   Trenlerde pasaport kontrolü olmaz, sadece ara sıra denetim yaparlar. Yani tren belli bir istasyonda durur, ön kapı açılır ve 5-10 tane polis biner. Herkesin kimliği (yabancıların pasaportunu) kontrol edilir. Tabi buna denk gelme ihtimaliniz binde bir de olsa mümkün.

 • Cevap Yaz sahin 27 Şubat 2017 at 00:43

  Merhaba ben tek girişli 8 günlük macaristan vizesi ile budapeşteye gideceğim orada bir gün kalıp berline geçeceğim vizem bitmeden de türkiye’ye döneceğim.
  Sorularım:
  tek girişli vizem ile budapeşteden berline uçak ile sorunsuz geçebilirmiyim ?
  berlin uçağına binişte veya inerken her hangi bir sorun ve pasaport kontrolü olur mu ?
  almanyaya girerken otel ve dönüş bileti rezervasyonu isterler mi ?
  almanyadan dönerken sorun yaşarmıyım ?

  Uçuşum 28 şubatta öncesinde yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim değerli yardımlarınız için.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 04 Mart 2017 at 22:46

   Macaristan vizesinden kastınız Schengen vizesi için sorduklarınızın hiçbiri problem olmaz. Ancak sadece Macaristan’ı kapsıyorsa en kötü ihtimalle Türkiye’ye dönerken pasaportunuza damga basarlar ve hiçbir ülkeden 5 yıl süre ile vize alamazsınız.

 • Cevap Yaz tolunay 05 Mart 2017 at 15:23

  iyi günler abi ben üniversite öğrecisiyim son sınıf bi tur yapalım dedik bu ayın 17 sinde düsseldorfa 5 günlük uçucam yanlız ingilizce yok diyilcek seviyede kız arkadaşımın yanına gidicem kısa süreliğine bana bir yardımcı olur musun nasıl olur ? teşekküler

 • Cevap Yaz emre 14 Mart 2017 at 16:25

  yesil pasaport um var izmirden istanbul ordanda ayni havayolu ile parise gitcem, istanbula inince 2 sattim kaliyor vize kontrolune yeterli mi bu sure cikis harcini bankaya yatirdim?

 • Cevap Yaz emre 15 Mart 2017 at 16:16

  yesil pasaport sahibiyim izmirden aktarmali paris e gitcem istanbulda inince 2 saatim kaliyor aktarmaya vize islemlerim yetisir mi?

 • Cevap Yaz Fatma 18 Mart 2017 at 02:45

  Ben yunanistan vizesi aldım fakat yunanistandan aynı gün içinde wiyanaya uçucam pasaport kontrolünde nerde kalıcaksın sorusu gelirse ne cevap verebilirimki

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 26 Mart 2017 at 19:44

   Aynı gün Viyana’ya gideceğini söylersin, ne olacak ki 🙂

 • Cevap Yaz Rabiya Babacan 20 Mart 2017 at 18:48

  Bana yardımcı olabilirsiniz inş. Eşim okul müdürü oğluma yeşil pasaport çıkarttı kibristayim okuyor. Ama süreçten dolayı her çıkışta milli eğitim müdürlüğünden belge istiyorlar.eşinden ayrıyız. Şuanda eşim Emekli olacak.hatıra istinaden aldığım belgeyi almicam. Ben bu yeşil pasaportu nasıl iptal edebilirim. Oğlum Kıbrıs tan Türkiye’ye girerse bir daha kıbrısa gidememek. 1 yılı daha var okul bitmesine.LÜTFEN YARDIM EDİN. Bilgi verirseniz çok sevinirim

 • Cevap Yaz özgür 29 Mart 2017 at 12:29

  6 aylık 90 gün kalışlı mult yunanistan vizesi aldım. arkadaşım ile yunanistan da tatil yapacaktık ancak iş yerinde tatil planım değiştiği için ben onun ülkesine gitmeye karar verdim slovenyaya. yunan vizesi olduğu için önce sakız adasına girecegim nisanda mayıs ayında slovenyaya gideceğim ancak herhangi bi otel rezervasyonum yok çünkü arkadaşımın evi var girişte vize ve yer konusu sıkıntı yaratırmı otel rezervasyonu yaptırmalımıyım.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 29 Mart 2017 at 14:27

   Derdini anlatabilecek düzeyde İngilizce biliyorsan durumunu anlatırsın. Büyük ihtimal arkadaşının numarasını isteyerek ararlar ve kendisinden seninle ilgili detaylı bilgi isterler. Tabi herhangi bir soru sormaz ve sadece “ne kadar kalacaksın” diye de sorabilirler sadece.

   • Cevap Yaz Özgür 29 Mart 2017 at 19:46

    Teşekkür ederim cevap için 24 mayıs 30 mayıs 5 gün kalcağım gitmeden 15 gün arayla günü birlik iki kere Sakız’a giriş çıkış yapacağım .

 • Cevap Yaz Cemile 11 Nisan 2017 at 10:27

  Merhaba,
  Konu biraz eskie kalmis ama yardimci olabilirseniz sevinirim. Benim T.C vatandasligina ek olarak Bulgaristan vatandasligim var ve bu sebeple avrupaya vizesiz seyahat edebiliyorum. Daha once hic ucakla seyahat etmedigim icin ucak biletlerimi bulgaristan pasaportumdaki isimle almam sorun olusturur mu ulkelere giris cikista. Turkiyeden budapesteye ucup, Prag’dan Turkiyeye donecegim.

 • Cevap Yaz arif 22 Nisan 2017 at 17:06

  Sevgilim çifte vatandaş Türk ve Bulgar şuan Almanya’da çalışıyor Bulgar vatandaşı olarak Türk pasaportunun süresi 7 yıl geçti T.C kimliğini kaybetti aile birleşimi için Türkiye’ye gelecek ama havalimanında bir sorunla karşılaşır mı sıkıntı çıkmadan Türkiye ye ayak basabilir mi sorun çıkmadan gelmesi için neler yapılmalı bunun için izlenecek en kolay yol nedir teşekkürler

 • Cevap Yaz Serdar erkan 24 Nisan 2017 at 23:08

  Merabalar .
  Ben ilk defa Hollandadan Turkiyeye arabayla izine gidicem.
  Cocuklar 15 ve 12 yaslarinda onlarin Turk veya Hollanda pasaportunun olmasi sartmi.

 • Cevap Yaz sena pelin 08 Mayıs 2017 at 02:25

  merhaba,öncelikle yazınız için teşekkürler ve tek tek herkese cevap veriyor olmanız gerçekten takdire şayan. benim bir sorum var ve yanıtlarsanız çok memnun olurum. geçen yıl aldığım abd vizem ülkeden döndükten sonra iptal edildi ve bu yıl kanadaya gideceğim,aynı pasaportta abd vizemin üstünde iptal damgası var. kanadaya girişte,sınır kapısında bir sorun yaşar mıyım sizce? tecrübeleriniz doğrultusunda yanıt verebilirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler 🙂

 • Cevap Yaz hazal 14 Haziran 2017 at 21:05

  selam .. bir sorum olucakti benim nisanlim türkiyede is veren .. ticaret vizesi alip haftaya almanya frankfurta ucack … yanliz ingilizce ve almancasi yok o yuzden ben beraberinde ucacagim yaninda birinin olmasi sizce kötü mü olur ?? ve vize basvurusunda fuar gezisi ve sirket görüsmesi var diye aldi vizeyi .. giriste detayli sorup sikistirlarmi acaba ??… ve kendisi esmer sakali o yuzden cok korkuyorum geri gönderirler diye … nakit para miktari nekadar olunmali ??

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Haziran 2017 at 20:30

   Katılacağı fuar Türk firmalarının fuarları olabilir o yüzden yabancı dilin sorun olacağını ve beraberinde gitmenizin sorun olacağını zannetmiyorum. Siz her ihtimale karşılık katılacağınız fuarın davetiyesini, konaklayacağınız yeri ve geri dönüş biletinizi yanınızda bulundurun, gerekirse onları gösterirsiniz.

   • Cevap Yaz hazal 17 Haziran 2017 at 18:12

    cevabiniz icin cook tsk ederim .. fuar bileti alman organisasyon ama ticari davetiye türk sirketinden … o davetiyede görmek isterlermi ??? .. malesef hepsini vize basvurusunda verdik iceri elimizde fotokopiside yok düsünmedik okadarini 😀 vize aciklamasinda ziyaret ve ticari vize diye yaziyor .. sadece ziyaret amaciyla geliyorum dersede olurmu acaba …. ve bir nokta daha var fuar sadece iki gün sürüyor kendiside iki haftaligina geliyor…. geriye kalan günleri ne yapcaksiniz diye sorarlarmi ?? inandirici gelmese almaya biliyorlarmis diye okumustum -.-

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Haziran 2017 at 12:11

     Her zaman sormuyorlar zaten. Çoğu zaman damgayı basıp pasaportu veriyorlar. Eğer soru sorarlarsa kısa ve net cevaplar verirsiniz. Yalan söylemeyin yeter 🙂 İnandırıcı gelmezse ilk uçakla Türkiye’ye geri yollayabilirler evet. Bence bu kadar endişe edilecek bir durum yok ortada 🙂

 • Cevap Yaz Engin 20 Haziran 2017 at 20:59

  Merhaba Şahin bey;
  Benim sorum, şu şekilde
  Ben 2015 de temmuz da malta dan 1 aylık tek girişli vize aldım
  Sonrasında bir ay sonra kurban bayramından önce
  Genelde uzun süreli veriyorlar diye gittim Hollandaya başvurdum
  Benden satın alınmis uçak bileti istedi
  Bende tekrar rezervasyon verdim
  Tutup red ettiler, sebebi seyehat belgeleri yeterli değilmiş
  Kafayı yedim sonrasında
  aradan 2 sene geçti ,geçen ay tekrar başvurdum , passport sicili temizlensin diye
  Bu sefer geri döneceğime inanmadıkları için tekrar red verdiler
  Kafayı siyirdim şimdi, kendime olan güvenimi kaybettim resmen
  3.kez bașvurim mi , şimdi italya bile bana vize vermez çünkü vize sicili diye bir şey var
  Ne yapim lütfen yardım edin şahin bey
  Şimdiden teşekkür ederim…

 • Cevap Yaz Mehmet 27 Haziran 2017 at 11:47

  merhaba ben kanadaya vizesiz gitmek için 2 bilet alsam birisi bi tane bosna hersek bileti bir tanede kanada bileti alıp pasaport kontrolünde bosna biletimi gösterip(vize istemiyor bosna) pasaport kontrolunden geçip . Sonrasında ise kanada uçağına binerken de kanada biletini gösterip uçağa binebilirmiyim uçağa binişte vize kontrolü oluyormu bu şekilde kanada hava alanına ulasabilirmiyim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Haziran 2017 at 01:28

   Daha uçağa binmeden, check-in yapacağın sırasında vizenin olmadığını söylerler ve uçağa almazlar.

 • Cevap Yaz Bekir 19 Temmuz 2017 at 01:25

  Merhabalar aracı kurum mağduru oldum ve elimde 10 gunluk C tipi tek girisli İtalya schengen vizem var. Ancak ben bu vizeyle Fransa’ya giriş yapmak istiyorum. Paris’ten donus biletim hazir. Ayrica arkadasimda kalacagim ancak davetiye sakat olur dediler fake bir rezervasyon yaptırdım. Ayrica bugun paris-lille trenimi de satın aldım. Sizce girişte sıkıntı çıkarırlar mı?

 • Cevap Yaz Sefa 08 Ağustos 2017 at 13:38

  Dediklerinize katılıyorum fakat bende size başımdan geçen bir olayı anlatayım.3 arkadaş program yapıp Fransa panama ve bahama üzeri 20 günlük tur düzenledik Panama’da arkadaşımızın olması ve konaklama daha uygun olduğu için burada biraz daha fazla kalacaktık sonra 7 gün Bahamalar ve dönüş olacaktı arkadaşlarımızdan birinin yabancı dili olmadığı halde ne Fransa nede panama zorluk çıkarmadı fakat bahamaya indik pasaport kontrolüne girmeden bizi ülkeye kabul etmeden tekrar geldiğimiz ülkeye gönderdiler otel rezervasyonu gidiş dönüş uçak biletimiz ve yeteri kadar paramız olduğu halde hiç bir açıklama yapmadan göndermeleri beni adeta şoke etti vizesiz bir ülkeye kabul edilmedik Panama’daki yabancılar polisi bile şaşırdı hiç bir açıklama yapmadan neden gönderdiler diye yani o kadar ülke gezdim böyle birşeyle ilk defa karşılaştım her Zaman hazırlıklı olmak gerekiyor şok yaşamayın

 • Cevap Yaz sevil 16 Ağustos 2017 at 00:33

  merhaba yaklaşık 1 ay sonra Amerikaya gideceğim ve vizem evlenmeden önce kullandığım pasaporttadır.
  yeniden vize başvurusu yapmam gerekir mi yoksa vize olan pasaportum ve yeni pasaportumla beraber giriş yapabilirmiyim?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 16 Ağustos 2017 at 18:28

   Merhaba. Bunu bana değil, Amerikan konsolosluğuna sorarsanız daha iyi olacaktır. Bu tarz şeyleri internetten araştırmamanızı öneririm.

 • Cevap Yaz Alper Ogunc 03 Eylül 2017 at 13:03

  Merhaba, ben de size bir sey danismak istiyorum.

  Bu yil seyahat amacli Iran’a gitmistim. Onumuzdeki aylarda yine seyahat amacli Israil’e gidecegim ama pasaportumu kaybettim. Il Emniyet Mudurlugu’ne basvurup yeni defter bedeli karsiliginda, eski pasaportumun suresiyle ayni olan yeni bir pasaport cikartacagim. Bu yeni pasaportla Israil vizesi alip gitmem durumunda Ben Gurion’da sorun yasar miyim? Yani bu yeni pasaportu bilgisayara okuttuklarinda, kaybettigim pasaporttaki Iran giris-cikis bilgilerini gorebilirler mi?

  Simdiden tesekkurler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 07 Eylül 2017 at 22:14

   Selamlar. Öncelikle İsrail ve İran, ülkeye giriş-çıkışları gösteren verileri birbirleri ile paylaşıyorlar mı? Bana çok mantıksız geldi böyle bir şey. Mesela Schengen bölgesinde Hollanda’ya giriş yapıldığında, İtalya’da bulunan görevli bunu görür çünkü Schengen bölgesinde ortak veritabanı kullanılır. Ama diğer ülkelerde bu kolay kolay olmaz bu. Hele İsrail ve İran gibi iki düşman devlet arasında… Bu konuda cevabınız “evet, paylaşıyorlar” ise, yeni pasaport alacağınız için pasaport numaran değişmiş olacak ve yine göremeyecekler daha önceki girişi 🙂

 • Cevap Yaz Sakine Kaya 07 Eylül 2017 at 01:11

  Merhaba benim sorum şu olucaktı uçaktan iner inmez pasaport kontrolü yapılmak zorunda mı yoksa bir iki saat sonra da yapılabilir mi? Eğer sorum saçma gelirse ben size durumumu izah edeyim bu bu ayın 25de amsterdama sonra 13 saatlik bir beklemeden sonra Polonyaya gitmiş olacağım(saat 19.15te sabiha gökçenden uçağım kalkacak ve 22.15te amsterdamda olacağım ama bir saat geri oldukları için 21.15 olucak ) fakat vizem 26da başlıyor bu yüzden uçaktan indikten sonra bir üç saat kadar havaalanında takılıp günü 26na devirdikten sonra kontrolü yapmam mümkün olur mu sizce? Bir sorun çıkar mı?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 07 Eylül 2017 at 22:05

   Selamlar. Uçaktan indikten sonra 3 saat takılacak bir yer olmuyor. Koridorları geçip doğrudan pasaport kontrolüne gidiliyor. Uçaktan en son inerek yavaş adımlarla vs. giderek bir süre oyalanabilirsin ama yine yetmeyecektir. Hatta havalimanında beklediğini anlarlarsa ki yüksek ihtimal, hiç iyi davranmazlar. Bu nedenle ya uçaktan indikten sonra orada bir görevli bulup durumunu anlat (anlayış gösterebilirler belki), ya da uçuşunu değiştir. Sonuçta vizeye başvururken gösterdiğin uçak bilgisi ile bindiğin uçak farklı olacak. Bu bile potansiyel tehlike anlamı taşıyor uzaktan bakıldığında. Bana sorarsan uçuşu değiştirmek mantıklı çünkü durumunu anlatsan bile seni geri Türkiye’ye yollama ihtimalleri var. Eğer bu olursa önümüzdeki 5 sene Schengen vizesi alamazsın. Ben bu tip durumlarda risk almayı hiç sevmem ve tavsiye etmem.

 • Cevap Yaz Hüdanur Koçhan 21 Eylül 2017 at 14:27

  Merhaba. Yazı çok açıklayıcı, öncelikle biraz olsun içimi rahatlattığınız için çok teşekkür ederim. Benim aklıma takılan bir problem var ve cevabını malesef araştırmama rağmen bulamıyorum. 4 Ekim’de Paris’e erkek arkadaşım ile yolculuk yapacağız. Fakat ben çok iyi İngilizce konuşabilen biri değilim, bu benim için ülkeye girişte sorun olur mu? Bir de 8 Ekim’de trenle Hollanda’ya geçeceğiz. Bu ülke değiştirme sırasında her hangi bir pasaport kontrolü mevcut mu? Çok girişli schengen vizesine sahibiz ikimizde. Eğer kontrol yoksa Amsterdam’dan 10 Ekim’de Türkiye’ye döneceğiz, burda bir problem çıkar mı? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 22 Eylül 2017 at 13:20

   Selam Hüdanur. İngilizce bilmemek ülkeye girişte bir engel değil, ancak pasaport kontrolünde sorulabilecek sorulara cevap vermeniz beklenir. Genelde kaç gün kalacaksın, nereye gideceksin ve ne zaman döneceksin diye sorarlar. Bunları anlayabilirsin sanırım.

   Schengen ülkeleri arasında kara/demiryolu geçişlerinde sabit olarak pasaport kontrolü yapılmaz. Arada rutin kontroller olur ama ona denk gelmeniz çok çok düşük. Olsa bile sadece pasaportunuz var mı diye bakarlar. O kadar.

   • Cevap Yaz Halil 24 Eylül 2017 at 04:48

    Merhaba. Hırvatistan’a arkadaşımın yanına tatile gideceğim. İlk defa yurt dışına çıkacağım. Arkadaşımın yanında kalacağım. Yani herhangi bir otel rezervasyonu yapmayacağım. İnternette araştırdığım kadarıyla bunun için davet mektubu göndermesi gerekiyormuş. Bu mektubu Hırvatistan konsolosluğuna mı göndermesi gerekiyor? Yoksa bana da göndermeli mi? Ben konsolosluğa vize başvurusu yaptıktan sonra mı göndermesi gerekiyor ya da daha önce mi? Çok az bir İngilizce biliyorum. Bu yüzden oraya gidince polis memurlarına cevap vermemekten çekiniyorum. Davet kağıdını gördükten sonra direk geç derler mi yoksa ekstra bir soru yağmuruna tutarlar mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Cevap Yaz Aysegul 27 Eylül 2017 at 14:07

  Merhaba, 1 ekimde japonya’ya gidiyorum ve 3 ay kalmak gibi bir niyetim var (Couchsurfing ile) yalniz bir hata yaptim ve kalma sürem 90 günlük turist vizemi gecerek 91 gün oluyor. Biletimi degistirme imkanim yok ancak tekrardan daha erken bir tarihe dönüs bileti almam gerekiyor. Yalniz bu biraz pahaliya patlayacak. Suan icin bir baska secenek ise Seul’e git-gel yapmak. Ama bunun kesinligi yok. Ülkeye giriste sorun cikmamasi icin nasil bir yol izlemeliyim? Tesekkurler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Eylül 2017 at 16:27

   Merhaba, oraya gittiğin zaman yabancılar şubesine giderek durumu anlat. Belki vize verirler. Vermezlerse dönüş biletini daha erkene al bence.

 • Cevap Yaz İdris 14 Ekim 2017 at 11:09

  Merhabalar. Eşimle vizesiz balkan turu yapacağım. 1.Süre sorunumuz var hangi 4 ülkeyi tavsiye edersiniz ve ilk olarak nerden başlamam uygun olur?(makedonyadan yukarı mı, bosnadan aşağı mı) 2. Seyehat sigortası nerede ve nasıl yapılıyor ya da gerekli mi? 3. Balkan flexipassi gün içinde istediğimiz kadar kullanabilir miyiz(örneğin aynı gün aynı ülke içinde iki üç defa) bu kotamızı düşürür mü? Biraz uzun oldu şimdiden teşekkür ederim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Ekim 2017 at 16:12

   Merhaba. Rota size bağlı. Nereleri görmek isterseniz oraya gidebilirsiniz. Seyahat sigortası bankalardan yapılabiliyor. İnternet şubesinden yapabilirsiniz. Sigortan var mı diye kolay kolay sormazlar ama siz yine de yapın. Çok pahalı değil. Balkan flexi’yi sınırsız kullanabilirsiniz. Şimdiden iyi seyahatler 🙂

 • Cevap Yaz Okan 29 Ekim 2017 at 14:48

  Pasaportumun suresi biti ama uturumum var passportumun suresini yani yenilesem uturumum devam edermi

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 29 Ekim 2017 at 20:40

   Selam Okan. Normalde oturum izni vermemeleri gerekiyor bu durumlarda ama konsolosluğa başvur bence.

 • Cevap Yaz Vako 01 Kasım 2017 at 21:32

  Ben bosnaya gidicem daha önce hiç yurt dışına gitmedim pasaportumuda Yeni aldım girişte bi sıkıntı âyasarmiyim

 • Cevap Yaz feyza 24 Kasım 2017 at 13:25

  merhabalar sanırım bir kaç yıl olmuş bu yazıyı paylaşaşı ama ben daha yeni okuyabildim o yüzden umarım geri dönüş sağlarsınız sormak istediğim önemli birşey var ben tr vatandasıyım ama aynı zamanda hollanda pasaportum var cift vatandasım yani 🙂 önümüzdeki günlerde canadaya gidicem ordan bir arkadasımla birlikte (o oranın vatandaşı) Eta aldık benim için fakat ben yinede skkıntı cıkar acaba almazlar mı diye korkuyorum ve hollanda konsoloslugu aradıgımda yada bu tur yazılara yazdıgımda kımse cvp vermıyor belki siz bilgi sahibisinizdir diye sansımı denemek istedim. nereye gidip napıcagım konusunda pek bir fikre sahip değilim gidicem görücem kalmayı düşğnüyorum acıkcası… şimdiden tşkrler

 • Cevap Yaz Ali Kapancı 16 Ocak 2018 at 10:34

  Merhaba,
  Sahte tşirt, saat, çanta kendimize ait üstümüzde vs. olursa gümrükte sıkıntı çıkıyor mu?
  Bu konularda İtalya ve Fransa nın çok dikkatli davrandığını birçok haber sitesinde gördüm.
  Doğru mu?

 • Cevap Yaz Ömer doğan 25 Ocak 2018 at 00:22

  Abi saray bosna dan belgrada geçmede sılkıntı yaşarmıyız ilk defa yurt dışına çıkacağız ingilizcem çok az arkadaşla almama ihtimalleri nedir sırplar bu konuda çok tedbirli ve sıkı çalışıyolarmış gitmişken giremezsek baya üzülürüm ne dersin bu konu hakkında

 • Cevap Yaz Gizem 19 Mart 2018 at 01:21

  İyi günler ben fransa için iş vizesi aldım fakat turistik gideceğim bu konuda sıkıntı yaşar mıyım acaba?

 • Cevap Yaz Eray mutlu 27 Mart 2018 at 23:07

  Merhaba türk pasoportum biyometrik resmi sakallı türk sınırında sorun olurmu merak ettim yardimci olurmusun

 • Cevap Yaz Sevcan 29 Mart 2018 at 14:23

  Merhaba ben Erasmus yapıyorum Polonya’da ve 5 günlüğüne Türkiye’ye gideceğim. Dönüşte Lviv üzerinden gideceğim ve vizem Ukrayna üzerinden onaylanmıştı önceden. Herhangi bir sorun yaşar mıyım?

 • Cevap Yaz Mehmet 31 Mart 2018 at 20:31

  Merhaba. Yazınız açıklayıcı ve güzel.
  Filipinlere gitme planım var mayıs ayında. Gitmeden önce Türkiyedeki Filipinler konsolosluğunda herhangi bir işlem yapmak gereklimidir? 3 aydır çalışmıyorum sponsor olarak emekli babamı göstersem olur mu? Yakın zamanda filipinlere giden var mı acaba?

 • Cevap Yaz Tuncay yavuz 08 Nisan 2018 at 10:42

  Merhaba arkadasim. Benim öğrenmek itedigim şu. Ben bolivyada evliyim.yaklaşık bir yildir.turkiyeye gelip evliligimi ordada yasallastirmak istiyorum.fakat esim goturmem icin ucak biletini gidis donus almam gerekiyormus.oysa ben sadece gidis almak istiyorum.esim turkiyede dogum yapacagindan dolayi bir yil orada yasamak istiyor.dolayisiyla bende donus biletinin parasini kaybetmek istemiyorum.az para degil sonucta.bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim.cevabinizi bekliyorum.

 • Cevap Yaz Mehtap 24 Nisan 2018 at 18:47

  Pasaportumla KKTC ye giriş çıkış yaptım. Hafta sonu fransaya gidicem. Ülkeye grişte sorun yaşayabileceğimi söylediler. Doğruluk payı var mı?

 • Cevap Yaz Sertac 04 Mayıs 2018 at 17:27

  Hocam merhabalar benim askerliğim teslim tarihi 04.05.2018 ama mayısın 15’inde çalıştığım şirket adına almanya kölnde yapılacak olan fuara davetliyim havalimanından geçerken askerlik ile ilgili bi sorun çıkar mı? Şimdiden teşekkürler

 • Cevap Yaz Hakan 14 Mayıs 2018 at 17:41

  İyi günler.bir sorum olacaktı.yesil pasaportlarda yurt dışına çıkışlarda gidiş dönüş bileti alma şartı varmı yoksa sadece gidiş alıp donusude istediğim tarihte alabilirmiyim.mesela ben burdan uçakla tek gidis alıp o taraftan abimle araçla dönüş yapicam.yani alman polisi yada pasaport kontrol memuru bi problem yaratirmi.teşekkürler

 • Cevap Yaz Hadi 27 Mayıs 2018 at 11:45

  Eyvallah abi .teşekurler

 • Cevap Yaz SUAT ÖZER 10 Haziran 2018 at 17:46

  Yarın akşam taylanda gidiyorum. Otel rezervasyonları hazır ama dönüş biletini almadım. Sadece rezervasyon yaptım. Sonra iptal ettim . Ama rezervasyon bilgileri çıktısı elimde var . Kontrol aşamasında sorun olur mu ? Lütfen yardımcı olur musunuz?

 • Cevap Yaz Erdem 28 Haziran 2018 at 23:09

  Merhaba Sahin bey paylasiminiz için öncelikle çok tesekurler. Size bir sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim. Eşimle birlikte temmuzda italya ya gideceğiz , italya dan 3 aylık schengen vizemiz var . İtalya da 1.hafta tatil yapıp geri döneceğiz vizemiz bitmeden eylül gibi aynı vize ile parise de gidebilir miyiz ? Bir sıkıntı yasar miyiz giriş çıkışta ? Gidiş donus uçak biletlerimiz ve otel rezarvasyonumuz da olacak yanımızda.

 • Cevap Yaz Koray Arslan 04 Temmuz 2018 at 18:05

  Şahin abi merhaba ben 15 yaşındayım tek başıma Viyana’ya gideceğim, şöyle bir durum var ailemin bi kısmı orda ama hiçbiri çalışmıyor oyüzden davet edemiyor bi arkadaşım önerdi Şöyle yap dedi Turist olarak gideceğini söyle yalan söyleyebilirsen arkadaşımda kalacağım de dedi yada direk doğruyu söyle dedi şimdi öğrenmek istediğim şey şu ailem var orda konaklayacağım dersem vize de sıkıntı yaşar mıyım? + veya viyanada 15 yaşında bir genç tek başına otel de konaklayabiliyor mu? siten çok güzel ama umarım bunu da biliyosundur 🙂 Bir özet daha geçeyim, Ailem de konaklayacağım dersem sorun yaşar mıyım? veya arkadaşımda kalacağım dersem onun bilgilerini isterler mi nasıl rahat gidebilirim?

 • Cevap Yaz Sude 18 Temmuz 2018 at 01:58

  Merhaba, 16 yasindayim ve ben Finlandiya ya Fin bir arkadaşımla gideceğim. Fakat otel rezervasyonum yok çünkü onların evinde kalacağım. Bunu pasaport kontrolünden geçerken nasıl yapmalıyım. Lütfen yorumunuzu benimle paylaşın.

 • Cevap Yaz Ali 16 Eylül 2018 at 01:55

  Soruma şöyle başlamak istiyorum..
  Ben İngiltere’de BRP kartı olan bir vatandaşım hatta vatandaşlık başvurusu yapıp vatandaşlığa kabul edildim ama İngiliz vatandaş pasaportum yok sadace bu vatandaşlığa kabul edilmiş belgelerim var.
  Ve benim acilen Türkiye’ye geri sönmem lazım ama BRP kartım yok. BRP kartının kopyası ve diğer vatandaşlığa kabul edilmiş olduğuma dahil belgelerim var hepsi Home Office den imzalı ve original evraklar.
  Ve ben ülkeme ziyaret etmem gerek açil aile bireylerinden birisini kaybettim bu sebeble dönüş yapmalıyım sizce benim elimdeki bu belgeler yeterli olurmu..? Lütfen yardımcı olun İngiltere’ye girişimde sıkıntı olaçağını sannetmiyorum ama Türkiye’den geri dönüşte sıkıntı çıkar diye düşünüyorum beni bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  Teşekkürler

 • Cevap Yaz Ibrahim 29 Eylül 2018 at 06:12

  Ukraynalı pasaport memurları türkçe biliyorlar mi acaba

 • Cevap Yaz Fehmi 03 Ekim 2018 at 19:40

  Merhabalar. Bir sorum olacakdaha önce bir kaç kere almanyaya gittm ve oteli kalacağım gün kadardı. Şimdi tekrarsan 40 günlüğğne gideceğim fakat otel rezervasyonumu bir haftalık yaptım. Kalan zamanı orda yaşayan arkadaşımla arabayla dolanarak geçireceğiz acaba bu yüzden kontrolde bir sıkıntı yaşarmıyım acaba. Bu konuda biraz korkuyorum. İmgilizcemde çok iyi olmadığı için her seferinde panikliyorum ne yapmamı önerirsiniz

 • Cevap Yaz Ali ÖZTÜRK 09 Ekim 2018 at 19:26

  Italya ya hiç gitmedim.isim benzerliğinden dolayı italya pasaportuma yasak koymus.schengen üyesi ülkelere giriş yapamıyorum.yesil pasaport sahibiyim.interpol bimer dışişleri hala çözemedi.en son cimere yazdım.sinir kapılarında suçlu muamelesi görüyorum.bu sorunum nasıl giderilir?tesekkurler

 • Cevap Yaz Şeyhmus selimoğlu 10 Ekim 2018 at 11:58

  Bisi soracaktim…..kardes yabanci dilim orta seviye ve okul kanada da okumak istiyorum hangi pasaportla gidebilirim ve ayrica davetiye olmadan gidilebilir mi yurt disina ( tesekurler )

 • Cevap Yaz Hasanc 02 Kasım 2018 at 03:18

  Merhabalar yakın bir zamanda makedonyada bir Erasmus projesinde yer almak üzere buradan Makedonyaya doğru yola çıktım ve sanırım giyim kuşamımdan olacak ki beklemem söylendi ve bunun sadece bana özgü olduğunu düşünüp çok üzülmüştüm 2 gün boyunca kendime gelememiş ağlamıştım İngilizcem zayıf olduğu için görevliyle anlaşamamış bir arkadaşım sayesinde geçmiştim sanırım Türkiye ye geri göndereceklerini sanıp bu yüzden gururum acayip bir şekilde kırılmıştı umarım böyle şeyler kimsenin başına gelmez

 • Cevap Yaz Mete 16 Kasım 2018 at 21:13

  Enistem bana benziyo onun pasaportuyla sirbistandan hirvata gecsem sorun olurmu yakalanirsam ne olur

 • Cevap Yaz Ahmet 20 Kasım 2018 at 23:59

  Merhabalar , benim Almanya vizem var ve şu anda Azerbaycan da okul okuyorum bu vizem ile burdan Almanya’ya gidebilir miyim yoksa vizeyi aldığım ülkeden mi gitmek zorundayım..

 • Cevap Yaz Niyazi Özgencil 16 Aralık 2018 at 17:28

  Merhabalar, iki adet Türkiye pasaportuna sahibim. 1. pasaportum ile Liberyada çalıştığımdan dolayı giriş çıkışlarda bunu kullanıyorum. 2. pasaportuma ise İspanya vizesi aldım ve vizeyi aldıktan sonra iki pasaportumuda yanıma alıp Liberyaya geldim. Liberyadaki işim bittiğinde doğrudan Türkiyeye gelmeden İspanyaya gitmek istiyorum vize tarihlerim arasında. Liberyadan çıkış yaparken giriş yaptığım 1. pasaportumu kullanacağım. İspanyaya girişte ise 2. pasaportumu kullanacağım. Endişem şu yönde ki, 2. pasaportumda herhangi bir ülkeye giriş çıkış damgası yok. Pasaport memuru derseki sen bunu Türkiyeden aldın ama Türkiyeden çıkışın yok herhangi bir sorun yaşar mıyım acaba? Bu konuda yardımınızı bekliyorum.

 • Cevap Yaz Muye 26 Aralık 2018 at 18:02

  Merhaba
  Almanya vizem onaylandı. Ama ben öncesinde Arabistan’a gidip umre yapmayı planlıyorum. Pasaport kontrolünde bi problem yaşar mıyım? Cevaplarsanız sevinirim …

 • Cevap Yaz Büşra .a 31 Ocak 2019 at 03:35

  Merhabalar birşey soracaktim…Ben almanyada yaşyıorum şimdi kimlik olmadan uçağa binmek mümkün mü? Sadece pasaportum var ..kimlik olmadan sıkıntı yaparlar mı aceba?
  Almanyadan türkyeye gidicektım de ..

 • Cevap Yaz Şirin 04 Şubat 2019 at 23:26

  Merhaba ben danimarka konsolosluğundan vize aldım.fakat seyahat dönüşü konsolosluk beni pasaportum ile birlikte gelmemi istedi.bu normal bir durum mu.ayrica imza da atacaksınız dedi.(cevap verirseniz sevinirm.

 • Cevap Yaz Mehmet 15 Mart 2019 at 22:39

  Merhaba şimdi akraba vizemi aldım ilk yurtdışı deneyimim olucak aracı bir firma ile Aldım vize geldi ama sağlık sigortası dosyalar felan geri gelmedi
  Kagıtta sağlık sigortası Davetiye gerekli felan yazıyor kontrolde sıkıntı olurmu

 • Cevap Yaz Hasan 17 Mart 2019 at 18:11

  Öncelikle selam aleyküm. Benim Makedon ve Türk vatandaşı olan kız arkadaşım 15 Ocak 2019 Ukrayna’dan Türkiye ye yola çıktı hava alanında annesinin ona verdiği tarihi değerinde küçük Reşat altın ları çantasında fark edilip el konuldu de faturası sorulmuş fatura beyan edemedi için 1500 yuro vergi ödemiş sonra fatura kesilerek altın ları kendisine teslim edildi akabinde Sırbistan üzerinde aktarmalı Antalya uçağına binip yola çıkarak Sırbistan’da uçuşu engellendi Türkiye de dedesinden ona kalan taşınmazların vergiler birikti için kendinden bu vergiler için tc devletinin 2000 yuro vergi istediği bu taşınmazların vergisinin ödemesi durumunda Türkiye ye giremiceni söylemiş ler ve kız arkadaşım bu vergileri ödeyip Antalya ya geldi ama bu sefer de Antalya hava alanında görevli bu taşınmazların bir belgesini Ukrayna’da eksik olduğunu söyledi onu Ukrayna ya geri döndü neyse bu eksik olan belge için 400 yuro yatırdı kız arkadaşım ve İstanbul aktarmalı olarak Antalya ya yola tekrar çıktı bu sefer de İstanbul hava alanında sen Antalya da deport olmuş 2000 yuro deport cezası istemiyle uçuşu engellendi bu parayı ödeyemeyen kız arkadaşım Ukrayna’ya geri gönderdi ler daha sonra bu deport cezası yarısını ödemesi koşulu ile delort iptal edildi bu sefer uçak ile sürekli sıkıntı oldu için kara yolu ile yola çıkarak kapı kule sınır kapısı na geldi bu sefer Bulgaristan tarafından deport cezası kalan kısmı yatırmadan Türkiye gidemiceği söylenmiş ama bana yarısını ödemem şartlı ile benim deport cezası kaldırıldı demiş onlarda demiş o gün yola çıkan ozaman için geçerli olduğunu aradan 2 gün geçti için kalan cezayı da ödemesi gerektiği söylenmiş ve cezayı ödedik oradan Türkiye tarafına geçti bu sefer kapı kule tarafından bütün bu paralar vergiler cezalar falan Türkiye de kendisine vergi karşılı alındığı her hangi bir garanti bankası dan bu yatırılan paralar iade edileceği bildirildi kapı kule görevlileri bu kartaki para çok fazla 15 bin yuro bunun için 700 yuro vergi yatırması gerekir demişler kız arkadaşım bu paralar benden sizin devletimiz istedi taşınmazların vergisi için deport cezası için zaten vergi karşılı alınan paranın vergisi mi olur demiş ve bu parayı veremedi için Bulgaristan gümrük tarafına geri gönderilmiş iki gün sonra ben bu 700 yuro vergi parası gönderdim bu sefer dosya açık kalmış diye Bulgaristan tarafından 200 dolar daha istendi kız arkadaşım mecburen evrakları nı teslim aldı Ukrayna geri döndü bir şekilde bu 200 dolar dosya açık kalmış diye istenilen cezayı da yatırdı tam pasaport işlemleri için geldi an bu sağlık kartının vadesinin geçmiş olduğu için kendinden 100 dolar daha alınıp kartının vadesi yenilenmiş İstanbul aktarmalı olarak Antalya uçağına bindi İstanbul a geldiğinde bu sefer hiçbir sorun yok ama bu sefer cep harçlığı olmadığı için Ukrayna’ya geri gönderilmiş izah etmiş işte benim adresimi verdik benim yanımda kalıcak falan bütün ihtiyaçlarını karşılamak benim görevim şu anda Antalya hava alanında bekledim söyledim hep ceza hep vergi parası maalesef kızcağızın parası kalmadı dedik ama nafile geri gönderildi çok anlayışsız bir memur denk geldik herhalde şimdi 200 dolar deport cezası uygulamışlar artık hiç parası kalmadı için memleketi Makedonya ya annesinin yanına döndü Ukrayna’da buldu iş yüzden orda yaşıyor du şimdi memleketi Makedonya ya döndü bu deport cezasını ödeyip de gelmesi gerekiyor Muş benim size sormak istediğim bu kızcağızın herhangi bir illegal suçu sicili herhangi bir sorunu yok pasaport u tamam 3 yıl süresi var daha e Türkiye ye annesi babası İzmirli olduğu için çifte vatandaşlık var niye böyle bt muamele maruz kaldı acaba kız arkadaşım hem Türkiye Makedonya birbirine vizede uygulamıyor çok uzun du kusura bakmayın cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ederim

 • Cevap Yaz Hasan 17 Mart 2019 at 21:05

  Selam aleyküm şahin bey kız arkadaşım Makedonya da yaşıyor Türkiye ye yanıma gelmek istiyor pasaport var ama Türkiye’ Makedonya ya vize uygulamıyor diye duydum ya kapı kule yada İpsala sınır kapısından girmesi gerekiyor ama Bulgaristan gelirse kapı kule Yunanistan dan gelirse İpsala sizce hangisi daha az sorun çıkar tır bu kapıların birde bu ülkelerin herhangi birinden Makedonya vatandaşı transit vize alması mecburimi şimdiden teşekkürler ederim

 • Cevap Yaz orhan açıklık 24 Mart 2019 at 10:17

  merhabalar benim bi sorun olacak benim kız arkadaşım sırbistan belgrad da oturuyor otobüs bileti alıp türkiye ye gelmek istedi bulgaristan sınır kapısında pasaport kontrolünde kaldı bundan 21 yıl önce türkiye ye giriş yapmıs ve bulgaristan sınır kapısında sorun yaşadık işte üstünde bi miktar para olması sonra türkiye girişinde sağlık sigortası yapılması bide üstünde olan fazla paranın kdvsı yapılması denildi neyse bunların hepsi yapıldı bu sefer türk sınır ilk kapıda sorun yaşandı türk polisleri senin vergi borcun olduğu için çıkış yapamazsın demiş bize vergi borcunu türkiye ye girmek için bu kadar para göstermen gerek demişler 12350 euro bu parayı gösterirsen geçiş yapabilirsin demişler arkasımın turkiyede yani eskişehirde babasından kalma 3 katlı ev ve arsalar olduğu için vergi borcu olduğunu söylüyorlar turk parasına göre hemen hemen suanda 65 milyar filan ediyor ve suanda kız arkadaşım hala bulgaristan sınırında bekliyor ve bu para olmadan geçişini tamamlıyamıycak gerçekten böyle bisey varmı bunları yapamazsa ülkesine gondercekler bi daha 5 yıl türkiye ve başka ülkelere girişi olmıycanı söylediler ve elindeki ve kartlarındaki paralara el konulacağını söylüyor devlet bu paraya el koyabılırmı bide her ülkede kuveyt türk bankası yokmu

 • Cevap Yaz deniz 09 Nisan 2019 at 13:35

  Havalimani pasapork kontrolcu olmak icin aranan sartlar nelerdir ?

 • Cevap Yaz HALİT SARIEL 18 Nisan 2019 at 20:08

  Ağzına sağlık içimi biraz olsun rahatlattın ilk defa yurt dışına çıkıcam ve bu avrupa ülkesi almanya çok zor şartlarda vize aldım bile diyemem bu hafta belli olucak hayırlısıyla

 • Cevap Yaz Mihrap 06 Mayıs 2019 at 12:00

  Merhabalar;

  İnternetten araştırma yaparken blogunuza denk geldim kafamı biraz karıştıran ve size danışmak istediğim bir konu var ;

  Yunanistan’dan tek girişlik vizem var şuan ve Oslo’ya gitmek istiyorum, Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra aynı gün Oslo’ya uçma planım var. Sorum şu ki; Oslo da pasaport kontrolüne tâbi olur muyum? Yoksa schengen ülkesi olduğu için tekrardan bir kontrole tâbi tutmazlar mı beni? Çünkü daha İtalya’dan Fransa’ya gittiğimde pasaport kontrolüne girmemiştim.

  Konu ile ilgili desteğinizi ve bilgilendirmenizi rica ederim.

  Şimdiden teşekkürler)))

 • Cevap Yaz Sahzade 15 Mayıs 2019 at 18:23

  Hayirli aksamlar ben s… bi sirum olucakti ben hollandada 27yılfır ikame edıyorum eşimden ayrıldım pasaportta kızlık soy adım otrum kartında eskı esın soy adı gırış cıkıslarda sorun yasarmiyim tesekurler

 • Cevap Yaz Kaan 30 Mayıs 2019 at 21:32

  Merhaba kritik bir sorum olacak vaktinizi almak istemiyorum simdiden minnettarim size ve cok tesekkur ederim: hangi ulkeden geldigim belli olacak mı? Yani kimlikle cikip sifir bir pasaportla giris yapsam muhurden sorun olurmu?
  Tşkkrlr

 • Cevap Yaz tekin alkan 24 Temmuz 2019 at 06:51

  Prag’dan Viyana’ya otobüsle giderken pasaport kontrolleri hem çıkışta hem de Viyana’ya girişte oluyor değil mi ?
  Otel rezervasyonunu ve Viyana’dan Türkiye’ye olan uçak biletlerini göstermek yeterlidir sanırım.Yeşil pasaport
  ile yolculuk yapacağım.Teşekkürler.

 • Cevap Yaz Necati 22 Ağustos 2019 at 12:28

  İyi günler öncelikle bu güzel yazınız icin teşekkürler. Benim kız arkadasım Moldova’da ve yaklaşık 2 ay önce Moldova’ya gittim hayatımda ilk kez yurt dışına çıktım ve İngilizce bilmiyorum ( Moldova’ya kimlikle giriş yapılıyor biliyorsunuz ) pasaport memuru bana İngilizce sorular sorunca ben heyecan yaptım ve Google çeviriden geliş sebebimi ne kadar kalacağımı dönüş biletim olduğunu felan izah ettim ama adam beni geri çevirdi ve beklememi istedi tüm herkesi ülkeye aldiktan sonra bir tek ben kaldım Beni bir odaya götürüp üzerimi aradılar çantamı kontrol ettiler cüzdanımı kontrol ettiler ve sonra gerçekten kız arkadasım olup olmadığını kontrol etmek amaçlı onu aradılar konuştular ve sonra ülkeye girmeme izin verdiler şimdi kız arkadaşımın ailesi beni tekrar çağırıyor ama artık gitmeye korkuyorum şimdi size sorum daha önce ülkeye giriş yaptıgım sistemde gözükür ve sizin dediğiniz gibi bir a4 kagidinada kendimi açıklayacak yazı yazsam ülkeye girişim kolay olur mu artık korkuyorum

 • Cevap Yaz Can 03 Eylül 2019 at 16:41

  Merhaba,
  Turistik seyahatim sırasıyla Polonya-İsveç-Danimarka şeklinde gerçekleşecek.Polonyada 3 gün isveçte 4 gün danimarkada 3 gün kalacağım.İlk kez schengen vizesine başvurdum.Vizemi almak için başvurduğumda en çok kalacağım ülke olan isveçten başvuru yapmam gerektiği söylendi.Ancak dış işleri bakanlığı web sitesinde ilk kez schengen vizesi kullanacakların vizeyi aldıkları ülkeden giriş yapmaları gerektiği bilgisi yer alıyor.Bu bilgi sadece bir öneri mi böyle bir kural var mı?Polonyaya gittiğimde otel rezervasyonlarım ve dönüş biletim olduğu halde bu sizin ilk schengen vizeniz bu yüzden ilk giriş yapacağınız ülke olan polonyadan almalıydınız derler mi?

 • Cevap Yaz Çiğdem 20 Eylül 2019 at 09:10

  Suriyeye gideceğim cilvegözü sınır kapısından yurtdışı çıkış harcı yatırmam gerekir mi bankaya?

 • Cevap Yaz doukan 16 Ekim 2019 at 12:57

  Merhaba,
  Moldovya vatandaşları Türkiye’ye gelmek için dönüş bileti almak zorundalar mı?
  Geçenlerde bir arkadaşım bu yüzden uçağa binemedi ve evine gönderildi Moldovyada

 • Cevap Yaz Olloberdi 04 Aralık 2019 at 15:35

  Pasaport kontrol edmek istiyorum

 • Cevap Yaz merve 20 Şubat 2020 at 20:51

  merhaba arkadaşım 1 ay önce tirana geldi otel rezervasyonu dönüş bileti vardı ama pasaport kontrolünde geri çevrildi çevirmeden önce pasaportun resmini ve fotokopisini çekip almışlar gönderilme nedenini ingilizce bilmediği için anlamamış neden fotoğraf çekme ve fotokopi çekilme olmuştur bir de tekrar gelmek istiyo o yapılan işlem tekrar sorun çıkartır mı girişinde acaba

 • Cevap Yaz Hasan Kılıçaslan 10 Mart 2020 at 17:21

  65 yaşındağım 18 ülke gördüm bazılarına uçak bazılarına özel arabamla seyahat ettim.Tunus kontrol polisi Türk vatandaşlarına çok sevecen 4 kere gittim hiç zorluk görmedim ama israilde 4.5 saat sorgu odasında kaldım arapça bilmemden dolayı.ve israil sorgu polislerinin içinde muazzam Türkçe bilenler var.bir kerede Bulgaristan sınır kapısınde 3 saat bekletildim yanımda leva bulunduğu için(sosyalist rejimde leva nın ülkeye girmesi ve çıkartmak yasakdı

 • Cevap Yaz Orhan 13 Mart 2020 at 05:19

  Merhaba ben Ukrayna’da okuyorum , Polonya schengen vizesi. Aldım polonyadan Hollanda uçuş la gidersem sıkıntı çıkartıyorumu Pasaport kontrolünde
  Ve Polonya’ya geri dönmezsem hollandada direk Ukrayna’ya Dönebilirmi

 • Cevap Yaz Zeynep 29 Nisan 2020 at 01:02

  En son pasaport kontrolünü yapan gumruk memurunun adını nasıl öğrenebilirim

 • Cevap Yaz Eyüp 08 Haziran 2020 at 02:37

  Merhaba. Makedonya’dan kız arkadaşım Türkiye’ye karayolyla Bulgaristan üzerinden gelecek. Sınır kapısına geldiklerinde, pasaport ve apostilli doğum evrekı kimlik haricinde başka bir evrak bulundurması gerekli mi? Nerede kalacaksın şeklinde sorduklarında benim isim soyisim telefon numaram ve adresimi onlara sözlü olarak ve watsupp yazışmalarımızı gösterirse yeterli olur mu? Turist olarak arkadaşımda kalacağım mı demeli yoksa erkek arkadaşımla tanışmaya geldim onlarda kalacağım evleneceğim mi demesi gerekli? Üzerinde 100 euro para bulunması yeterli mi? Not:kesinlikle para talebinde bulunmuyor. Ve Türkiye’ye ilk gelişi olacak. Cevaplarsanız teşekkür ederim.

 • Cevap Yaz Berna 14 Haziran 2020 at 21:23

  Merhabalar isveç e oturumlu gidiyorum sambo basvurusu olarak pasaportta ki imzam biraz farklı olmus oturum kartta ki de biraz oyle Bas harf benim harfim ama karalama da biraz degisik sorun cikartirlarmi acaba umarim cevap verirsiniz

 • Cevap Yaz Gökhan 31 Ocak 2021 at 22:30

  Merhaba şahin bey, Cuma günü Moskova ya gideceğim. özel davetiye ile vize aldım pek nakit para yok iki hafta sonra maaş alacağım acaba pasaport kontolde sıkıntı yaparlar mı ? Sağlık Vs gibi şeyler de sponsor olacak davet eden arkadaşım. Özel davetiye olduğu için ekstra bişey sorarlar mi acaba

 • Cevap Yaz Rabia 28 Haziran 2021 at 07:03

  Merhaba, benim pasaportum kabından komple yerinden çıktı. Konsoloslukta yaptırmamda çok uzun sürecek randevu tarihi de epey ileri bir tarihte. Alman kimlik kartımla almanyaya giriş yapabilirmiyim Türkiyeden?

 • Cevap Yaz Ali 21 Eylül 2021 at 16:13

  2 Özbek vatandası yım 2 yıldır turkiye deyim vize ihlali var ucakla hataya gitmem gerek pasaport kontrolunde bu vize ihlali sıkıntı yaratır mı?