Şu yazıyı okuyorsun: Otobüs ile İstanbul’dan Bulgaristan’a Yolculuk
Bulgaristan 02 Eylül 2014

Otobüs ile İstanbul’dan Bulgaristan’a Yolculuk

Geçerli bir Schengen vizem ve boş bir haftasonum olduğu için 29 Ağustos 2014 Cuma akşamı otobüs ile İstanbul’dan yola çıkarak Bulgaristan‘ın başkenti Sofya‘ya gitmiştim. Seyahatin ardından bu yazıyı yazarak pek çok kişiye ulaşım konusunda yardımcı oldum. 2017 Temmuz ayında otobüs ile İstanbul-Bulgaristan seyahatimi tekrarlayarak yazıyı güncelledim. Üstelik bu sefer Burgas, Varna, Tırnova ve Ruse şehirlerine seyahat etme fırsatım oldu. Bu yazımda otobüs ile Türkiye’den Bulgaristan’a ulaşım ve Bulgaristan ile ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne üye ancak henüz Schengen bölgesine kabul edilmiş bir ülke değil. Tıpkı Romanya gibi. Eğer geçerli bir Schengen vizeniz varsa 90 günü aşmamak şartıyla Bulgaristan’da kalabilir ya da transit olarak başka bir ülkeye geçebilirsiniz. Ben Polonya‘dan (ve daha sonra Hollanda‘dan) aldığım Schengen ile Bulgaristan’a seyahat ederek birinde 5 gün, diğerinde 11 gün geçirdim.

Eğer Schengen vizeniz yoksa ve Bulgaristan’a gitmek istiyorsanız, konsolosluktan alacağınız vize sadece Bulgaristan sınırları içerisinde geçerli olacaktır. Başka bir ülkeye seyahat hakkı elde edemezsiniz.

Not: Eğer vizeniz yoksa ve Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Sırbistan vb. gibi vizesiz ülkelere otobüs ile seyahat etmek isterseniz, her ne kadar transit yolcu olsanız bile Bulgaristan sınırını geçemezsiniz.

Bulgaristan’a Giden Otobüs Firmaları

Türkiye’den Bulgaristan’a giden çok sayıda otobüs bulunuyor. Bunların çoğu İstanbul – Sofya seferini yapmakla birlikte, alternatif olarak Burgas / Varna – İstanbul / Bursa / Ankara şeklinde çalışan bir hayli otobüs var. Diğer alternatifler ise Edirne (Kircaali) – Bulgaristan (Haskova) şeklinde. Yani Bulgaristan’a otobüs ile ulaşım oldukça rahat.

Ancak biletinizi internetten almak veya otobüs saatlerini sorgulamak isterseniz işler biraz zorlaşıyor. Çünkü çoğu otobüs firmasının internet sitesi yok. Benim bu konuda bulabildiklerim Metro TurizmHuntur, Has Turizm ve Bursa Turizm . Alternatiflerin tümünü görmek isterseniz İstanbul Bayrampaşa Otogarı’na gidebilirsiniz.

Not: Lütfen yorum olarak gitmek istediğiniz şehre otobüs olup olmadığını, fiyatını, kaç saat sürdüğünü vb. sormayınız. Ben bilemem ki 🙂 Sadece 2 defa Bulgaristan’a gitmiş biriyim.

Otobüsle İstanbul’dan Bulgaristan’a Gidiş

Metro Turizm Bulgaristan Otobüsü
Metro Turizm Bulgaristan Otobüsü
 • Lumia 820
 • ƒ/2.2
 • 0.0mm
 • ISO 100
 • 1/0.133

Otobüs 29 Ağustos 2014 – 20:45‘te İstanbul Esenler Otogarından hareket etti.

Otogardan hareket ettikten sonra İstanbul'un Cuma trafiğine takıldık ve Esenler Otogarı (1) - Mahmutbey gişeler (2) arası (9 KM mesafe) 1 saat sürdü.
Otogardan hareket ettikten sonra İstanbul'un Cuma trafiğine takıldık ve Esenler Otogarı (1) - Mahmutbey gişeler (2) arası (9 KM mesafe) 1 saat sürdü.

23:45 – Babaeski / Kırklarıeli’nde 15 dakikalık mola verdik. İstanbul’da kavurucu sıcak vardı o gün ama Babaeski çok soğuktu. Kapri ve tişört ile 10 dakika zor durabildim dışarıda. İstanbul’da hava ne olursa olsun yanınıza uzun kollu birşey almanızı öneririm.

00:45‘de Kapıkule Sınır Kapısı‘ndaydık. Otobüsten indik, pasaport kontrol noktasının önünde sıraya girerek hızlı bir şekilde görevliye pasaportlarımızı verdik. Dışarıda 5 dakika kadar bekledikten sonra tüm pasaportlar damgalatılmış şekilde hostese verildi, benimki hariç.

Muavin senin “oturma iznin yok mu” diye sordu, “hayır, schengen vizem var” dedim. “O zaman yurtdışı çıkış pulu alman lazım” dedi ve 51 numaralı gişeden alabilirsin diyerek yerini tarif etti. Gittim, aldım, döndüm ve memura pasaportumu tekrar verdim. O da damgalayıp geri verdi. Sorun yaşamadım 🙂

Kapıkule Sınır Kapısı - Freeshop / Dutyfree
Kapıkule Sınır Kapısı - Freeshop / Dutyfree
 • Lumia 820
 • ƒ/2.2
 • 0.0mm
 • ISO 100
 • 1/0.133

Herkes otobüse binmişti tekrar, bende bindim ve hareket ettik. Türk ve Bulgar sınırı arasında kalan duty free’den alışveriş yapabilmek için 10 dakikalık mola verdik.

Bulgaristan Kapıkule Sınır Kapısı
Bulgaristan Kapıkule Sınır Kapısı
 • Lumia 820
 • ƒ/2.2
 • 0.0mm
 • ISO 100
 • 1/0.133

Molanın ardından otobüse tekrar binerek Bulgaristan sınır kontrolüne geldik. Ancak önümüzde birkaç adet otobüs olduğu için yaklaşık 1 buçuk saat kadar otobüsün içerisinde birşey yapmadan bekledik.

Bulgaristan Tarafındaki Gümrük
Bulgaristan Tarafındaki Gümrük

Ardından sıra bize geldi, otobüsten indik ve pasaport kontrolüne girdik. Bulgar memur az-çok Türkçe konuşabiliyordu, şaşırdım doğrusu 🙂 Herkes pasaportlarını gösterdikten sonra otobüste bulunan valizleri aradılar. Görevliler rastgele birkaç valiz seçiyor ve arıyorlar. Ancak bu arama işlemi bir nevi göz ucuyla bakma oluyor. Ardından otobüs içerisine binerek el bagajları ve koltuklara göz ucuyla bakıyorlar. Otobüsten inip pasaportlarımız göstermemiz ve valiz aramaları toplam 45 dakika kadar sürdü. Bu süreçte hep dışarıdaydık ve hava buz gibiydi. Hepimiz titredik maalesef (Ağustos ayı olmasına rağmen). 03:15‘te tekrar otobüse binerek Bulgaristan’a giriş yaptık.

istanbul-sofya-guzergah
1- İstanbul Esenler, 2- Babaeski, 3-Kapıkule Sınır Kapısı, 4-Svilengrad, 5-Plovdiv, 6-Sofya

Saatlerini hatırlamamakla beraber, Svilengrad ve Plovdiv (Filibe)‘ye de uğradık.

07:35‘te Sofya’ya geldik. İstanbul’dan çıkarak Sofya’ya gelişimiz toplamda 11 saat sürdü. Normalde 06:05’da orada olmamız gerekiyordu ancak pasaport kontrolü sırasında önümüzde bekleyen birkaç otobüsten dolayı işlemleri geç halledebildik. Bu yüzden normal süreye ek bir buçuk saatlik bir gecikme yaşadık. Yapacak birşey yok maalesef.

Dönüş:

Dönüşte 23:00‘da Sofya’dan kalkan otobüs, 07:30‘da İstanbul’da oldu (8 buçuk saat). Bulgar sınırından hızlıca geçtikten sonra Türk sınırında bekledik maalesef bu sefer. Ancak bizim sınırda denetimler çok daha sıkı yapılıyor buna şahit oldum. Herkes otobüsten inerek valizlerini x-ray cihazından geçirdi. Ancak Bulgaristan’a giriş yaparken sadece seçtikleri birkaç valizi kontrol etmişlerdi o kadar.

2. Seyahat Deneyimi (Temmuz 2017)

Öğlen 12:00‘da İstanbul otogarından kalkan otobüs 13:30‘da Avrupa Otoyolu (O-3) üzerinde yer alan Çorlu/Tekirdağ’da mola verdi.

Muavin bu sefer bulgar bir kadındı. Yolculuk boyunca kek, kahve, şeker, su gibi pek çok şey ikram etti (yanılmıyorsam her şeyden 4’er kere). Ben hayatımda bu kadar izzet-i ikram görmedim bir otobüste. Kısa ihtiyaç molasının ardından tekrar yol çıkarak 15:00 civarı Türkiye tarafında pasaport kontrolüne geldik.

Kapıkule Sınır Kapısı
Kapıkule Sınır Kapısı

Önümüzde bekleyen araç olmadığı için doğrudan otobüsler için ayrılmış olan pasaport kontrolü veznesine ulaştık. Önceki seyahatimde deneyimli olduğum için muavine “benim oturma iznim yok, vizem var. Bu nedenle yurtdışı çıkış pulu almam lazım” dedim. O da yerini tarif etti. Herkes araçtan teker teker indikten sonra ben doğrudan pulun satıldığı vezneye giderek 15 TL karşılığında bunu aldım ve pasaport kontrolü sırasına girdim. Burada işlemler hızlı ilerledi ve sorunsuzca geçtim. Ancak sıranın arkasında olan birisinin pasaportunda sorun çıktı ☹️

Sınır kapısında beklerken
Sınır kapısında beklerken

Anladığım kadarıyla pasaportunun son kullanma tarihine az bir süre kalmıştı ve bunun çözmeye çalıştılar. Tüm yolcular olarak yaklaşık 30 dakika bu kişiyi bekledik. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra otobüse tekrar bindik. Biraz ilerledikten sonra durduk ve otobüse bir polis bindi. Sadece pasaport kontrolü yaptı. Yani yolcunun pasaportu var mı ve çıkış damgası basılmış mı diye kontrol etti. Öyle otobüse bineyim, araçtan inmeyeyim, bir şekilde pasaport kontrolünden geçerim olmuyor anlayacağınız ☺️ Otobüs biraz daha ilerledikten sonra Bulgaristan tarafına ulaştık.

Bulgaristan Cumhuriyeti
Bulgaristan Cumhuriyeti

Tıpkı Türkiye tarafında olduğu gibi otobüsten inerek pasaport kontrolünün olduğu gişe önünde sıra olduk.

Pasaport kontrolü sırası
Pasaport kontrolü sırası

Bu işlem süre olarak Türkiye tarafı ile aynı sürdü. Çünkü pasaportunun bitmesine az süre kalmış olan yolcu haliyle burada da takıldı. Bu nedenle bir süre bekledik. Sıra bana gelince görevli “İngilizce mi konuşalım, yoksa Türkçe mi” diye sordu. “Farketmez” dedim. “Nereye gidiyorsun” dedi (İngilizce). “Plovdiv’e ama daha önce oraya gittiğim için sadece bir gece kalacağım. Yarın Tırnova’ya gideceğim” cevabını verdim. Pasaportu bilgisayara tarattıktan sonra damgayı basıp geri verdi. Herhangi bir sorun yaşamadım.

Bulgaristan'a hoşgeldim!
Bulgaristan'a hoşgeldim!

Tüm yolcuların pasaport kontrolü işlemlerinin bitmesinin ardından tekrar otobüse binerek 16:20’de yolumuza devam ettik. 15:00’da ulaştığımız sınırdan tüm işlemleri hallederek geçmemiz 1 saat 20 dakika sürdü.

 • 17:15’te Haskova’ya ulaştık. 5 dakikalık kısa bir yolcu indirme işlemi yapıldı.
 • 17:25’te (otobüs hareket ettikten 5 dakika sonra) bir benzin istasyonunda durarak 15 dakikalık ihtiyaç molası verdik.
 • 18:40’da durmadan Plovdiv’e doğru hareket ettik.
Kahve
Kahve

Haskova’da verdiğimiz WC molasının ardından tekrar kek-çay/kahve ikramı yapıldı. Yukarıda yazdığım gibi muavin sürekli bir şeyler ikram ediyordu, durduramıyorduk 😀

Bulgaristan Parası Leva (BGN) – лв

Bulgaristan’ın para birimi Leva olup, uluslararası ISO kodu BGN olarak geçer. Marketlerde yer alan ürün etiketlerinde лв sembolü kullanılır. Yani Türk Lirası: – Leva: лв gibi.

2014 yılında yaptığım seyahatte 1 Leva = 1.44 TL yapıyordu. Ancak geçtiğimiz 3 yılda Bulgar Leva’sı 1.44 TL’den 2.21’e ulaşmış. Yani 3 senede Türk Lirası, Bulgar Leva’sı karşısında %77 değer kaybetmiş…

Bulgar Levası Euro karşısında ise sabit kurdadır. Yani her zaman 1 Euro = 1.95 Leva yapar. Para bozduracağınız zaman döviz bürosunun bu kurdan bozduğuna emin olun. Ayrıca bazıları kur farkı olmadığı için yüksek komisyon uygulayabilir. Buna dikkat ediniz.

Haftasonu için Bulgaristan (Sofya ve Plovdiv/Filibe)

Bulgaristan’ı “kültürel turizm” açısından fazla tavsiye etmem. Çünkü gerek Avrupa’da, gerekse Türkiye’de gezilecek çok daha güzel yerler bulunuyor. O yüzden aile / akraba ziyareti gibi özel durumlar haricinde, otobüs ile hafta sonu için gidebilirsiniz. Bu sayede hem fazladan bir ülke görmüş olur, hem de fazla para harcamazsınız.

Ben otobüs bileti, konaklama, şehirlerarası ulaşım, yeme-içme vb. herşey dahil 2 günde 375 TL para harcadım (tabi bu 2014 yılında yaptığım seyahatteydi).

Eğer vizeniz varsa ve Karadeniz’de yüzmeyi seviyorsanız, bayram tatili gibi özel günlerde Varna veya Burgas’a tatile gidebilirsiniz. Ben çok bilmiyorum ama bayram tatillerinde Türkiye plajları (Antalya-İzmir-Muğla) çok kalabalık oluyor diyorlar  Alternatif olabilir.

Sofya-Plovdiv ya da Plovdiv-Sofya

Sofya’dan Plovdiv’e geçmek yerel otobüsler ile 2 saat sürüyor. Bilet fiyatı 14 Leva ve hemen hemen her saat başı var. Otobüsler maalesef kalitesiz, özellikle diz mesafesi oldukça kısa. Klasik Balkan otobüsü işte 🙂 Bir de kalabalık oluyor, biletinizi önceden almanızı tavsiye ederim.

Ek olarak tüm Firmaların otobüs bileti fiyatlarını karşılaştırmak isterseniz Biletbayi‘den sefer saatlerini sorgulayabilirsiniz.


Bu yazımda Otobüs ile İstanbul’dan Bulgaristan’a Yolculuk hakkında bilgi ve tavsiyelerde bulundum. Eğer ilgilenirseniz Sofya, Plovdiv, Tırnova, Burgas ve Varna gezi yazılarımı da okuyabilirsiniz. Herkese iyi yolculuklar dilerim!

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

126 Yorum

 • Cevap Yaz hakan meral 20 Kasım 2014 at 21:57

  merhaba,

  yazınız çok güzel, teşekkürler. ben de yunan vizesi var, daha önce yunanistan’a giriş yaptım. bu vize ile sofya’ya gidip, geri türkiye’ye dönebilir miyim? transit değil yani. başka ülkeye girmeden geri türkiye’ye döneceğim. sorun olur mu? e-posta adresime yazabilir misin yanıtı?

  teşekkürler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 21 Kasım 2014 at 00:01

   Hakan, Yunanistan vizesi dediğin eğer çok girişli (multiple) Schengen vizesi ise evet girip 5 gün kalabilirsin.

 • Cevap Yaz taylan 27 Kasım 2014 at 18:42

  açıklamalarınız ve bilgilendirmeleriniz için cok teşekkürler

 • Cevap Yaz billur 09 Aralık 2014 at 20:06

  gidiş biletlerimizi internet üzerinden alabılıyoruz ama donus bıletlerı ınternet uzerınden bulamıyorum ben sız nasıl almıstınız acaba

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 11 Aralık 2014 at 12:15

   Selam Billur. Metro firması tekelinde olan seferler için dönüş biletini internette göstermiyor. Zannediyorum ki indirim kuponu kullandırtmamak için çünkü uzun zamandır olan bir sorun bu. Ben telefonla arayarak satın almıştım.

 • Cevap Yaz Fatih 22 Aralık 2014 at 15:20

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Schengen vizemin süresi bitmeden ekonomik bir seyahat yapmayı düşünüyordum, tüm detaylarıyla anlatmışsınız. Sofya ve Plovdiv dışında önerebileceğiniz bir şehir yok mu?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Aralık 2014 at 12:18

   Selam Fatih, Yaz ayları için Karadeniz kıyısında bulunan Burgas ve Varna, kış ayları için Pamporovo, Borovets gibi kayak merkezleri popüler. Schengen ile zaten 5 güne kadar kalabileceğin için bence Plovdiv ve Sofya yeterlidir. Mutlaka gidip gör diyeceğim bir yeri yok bana sorarsan.

 • Cevap Yaz şahin 11 Ocak 2015 at 18:09

  öncelkle teşekkürler abi yazınız gayet açklayıcı ve güzel..benm de bulgaristan a gtmem lazm ama elimde hiçbir şeyim yok 🙂 aam gtmemde şart.hafta sonu olablir mesela..ben nasıl yapabilirm ve eğer psaport gerekli diyceksnzz bunu nasıl yapablrm ve ne kadar harcamam olur tahmınen..şimdiden tşkler…

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Ocak 2015 at 00:01

   Selamlar, pasaport mutlaka şart. 1 yıllık çıkarmak istersen 154 TL, 10 yıllık çıkarmak istersen 505 TL ücreti var. Randevu ve detaylı bilgiyi http://epasaport.egm.gov.tr adresinden alabilirsin. Ayrıca Bulgaristan için mutlaka vize alman da gerekir. Emin değilim ancak 60 Euro ücreti olduğunu sanıyorum. Yani 1 yıllık pasaport çıkarmak istersen ki tavsiye etmem (10 yıllık iyidir) 154 TL pasaport + 165 TL vize ücreti = 319 TL masrafın olacaktır.

 • Cevap Yaz ALİ Cesur 12 Ocak 2015 at 00:23

  Benim bulgaristan varnadan kız arkadaşım gelecek ama pasaport ve vize falan bişeyi yok elinde bide otobüs bileti ne kadar bulgaristan dan istanbula bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Ocak 2015 at 00:48

   Bulgaristan vatandaşlarının ülkemize gelirken vize almalarına gerek yok. Ancak bildiğim kadarıyla pasaport gerekli. http://sofya.be.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspx adresinde yazan telefonları arayarak en doğru ve güncel bilgiyi kız arkadaşın öğrenebilir. Otobüs bileti için 144 TL vermiştim ben gidiş-dönüş.

 • Cevap Yaz MUSTAFA ÖZDEMİR 18 Ocak 2015 at 02:53

  MERHABA SAHIN BEN DAHA ÖNCE İNGILTERE VE BELCİKAYA GITTIM AMA TEK GIRISLI VIZE ALDIM COK GIRISLI VE UZUN SÜRELİ VİZE NASIL ALIYORUZ DAVETİYE OLMADAN NASIL VERIYORLAR

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Ocak 2015 at 15:15

   Selam Mustafa. Vize başvurusu yaparken başvuru formunda vize türü olarak Çok Girişli (Multiple) alanını işaretlemen gerekir. Hemen yan tarafında ise Öngörülen gezi veya transit süreniz yazar. Buraya da 30,60,90 gibi kaç aylık istiyorsan yazabilirsin. Artık gerisi konsolosluk incelemesine kalır ve genelde çok girişli verirler zaten. Bankadaki paran ise vize süresi konusunda en büyük etkenlerden birisi.

 • Cevap Yaz Selçuk 18 Ocak 2015 at 14:05

  Yeşil pasaportum var ilk kez Yurtdışına çıkıyorum Plovdiv e Otobüsle gitmek istiyorum neler yapmalıyım teşekkürler…

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Ocak 2015 at 15:17

   Selçuk, yeşil pasaport sahiplerinin vize almalarına gerek yok. 3 ay kalabiliyorsun. Otobüs biletini alıp valizini hazırlaman yeterli.

 • Cevap Yaz onder 18 Ocak 2015 at 14:39

  Bilgilendirme ve yazılarınız için teşekkürler. Birkaç kez otobüs ile bulgaristana gitmişliğim var. Yazınıza ekleyecek bir şey yok. Benim değinmek istediğim bir şey var. Bulgaristanda bir kız arkadaşınız varsa ve Turkiyeye gelmek için sizden para vs. istiyorsa ve siz bu kızı yüzyüze hiç görmemişseniz Google dan “bulgaristandan gelen aramalar” diye aratın. Çok büyük bir dolandırıcılık çetesi mevcut. İnternet üzerinden yada telefonla tanışarak Türkiyeye gelmek için para istiyorlar. Parayı gönderiyorsunuz ve ortadan kayboluyorlar. Rollerini o kadar iyi oynuyorlarki hiç şüphe etmiyorsunuz. Lütfen bu konuda dikkatli olunuz.

  Vize ile ilgili söylemek istediğim bir şey daha var. Eğer geçerli schengen vizeniz yoksa, banka hesabınız ve iş durumunuz ile ilgili belge istiyorlar. Banka hesabınızda 2000 tl kadar para ve en az 3 aydır çalışıyor olmanız gibi bir kriter var. Tabi seyehat biletleriniz ve nerede konaklayacağınıza dair belgede istiyorlar. Çalışıyor olduğunuz müddetçe sorun yaşamıyorsunuz pek.

  Değerli bilgileriniz ve resimler için tekrar teşekkürler.

 • Cevap Yaz MUSTAFA ÖZDEMİR 21 Ocak 2015 at 23:33

  MERHABA ŞAHİN BEN TEMMUZ AYINDA ALMANYAYA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM SIMDIDEN VİZE BASVURUSU YAPABİLİRMİYİM YOKSA GİDİŞ TARIHINE YAKIN BİR ZAMANDA MI YAPMAM GEREKİYOR DAVETIYE OMADAN BASVURUDA BULUNABILIRMIYIM IYI GECELER

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 22 Ocak 2015 at 12:05

   Mustafa, Schengen vizesine seyahat tarihinden en fazla 90 gün öncesinde başvuru yapabiliyorsun. Davetiye olayı vize alma konusunda yararlı bir etken ancak zorunlu değil. Maaşlı çalışansan ve belli bir miktar birikimin varsa ihtiyacın yok bence.

 • Cevap Yaz Suat 25 Ocak 2015 at 13:21

  Çok tsk yazınız için ben Sofia ya gitmek istiyorum pasaport var süresinde sıkıntı yok günü birlik gitmek için vize istiyorlar mi alış veriş yapmak için gidiyorum

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 25 Ocak 2015 at 23:53

   Selam Suat, Evet günübirlikte de vize gerekiyor.

 • Cevap Yaz MUSTAFA ÖZDEMİR 26 Ocak 2015 at 23:12

  MERHABA ŞAHİN GEÇENLERDE DE YAZMIŞTIM AMA DAVETİYE KONUSUNDA NET BİLGİ ALMAK İSTİYORUM DAVETİYE OLMADAN VİZE ALMAMDA BİR PROBLEMİM ÇIKAR MI ÇÜNKÜ BÜTÜN EVRAKLARIM TAM SADECE DAVETİYEM YOK SIRF DAVETİYE YOK DİYE RED OLUR MU YADA TUR İLE GİTMEK Mİ AVANTAJLI VİZE AÇISINDAN

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 26 Ocak 2015 at 23:29

   Selam Mustafa. Hiçbir ülke sana turistik vize verirken illa davetiyen olacak demez. Öyle olsa tanıdığımız olmayan ülkelere gidemezdik değil mi? 🙂 Tüm evraklarını hazırlamışsan, çalışıyorsan ve yeterince paran varsa red vermeleri için hiçbir sebep yok.

 • Cevap Yaz Nilufer 27 Ocak 2015 at 08:41

  Mrb, benimde haftasonu sofya planim var, ama giderken yanima hangi dovizden,ne sekilde almaliyim…. Yani euro mu levami… Turkiyeden mi alip gitmeli….

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Ocak 2015 at 12:21

   Selam Nilüfer, ikiside olur. Ancak eğer otobüsle gideceksen ve benim gibi sabaha karşı Sofya’da olursan o bölgede o saatte açık döviz bürosu bulamazsın. Taksi, metro, otobüs vb. kullanmak istediğin zaman döviz bürolarının açılmasını beklemen gerekebilir. Ben mecburen ATM’den para çekmek zorunda kalmıştım.

 • Cevap Yaz sahin 06 Şubat 2015 at 18:49

  Benim hanim bulgaristanli turkiyede resmi nikah yaptik ben bulgaristana gitmemde sakinca varmi

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 06 Şubat 2015 at 23:59

   Selamlar, bu konuda konsolosluğu arayarak bilgi almanızı tavsiye ederim.

 • Cevap Yaz mustafa 10 Şubat 2015 at 12:00

  şahin abi kız arkadaşım sofyada ben kıbrıstayım yanına gitmek istiyorum kırmızı pasoportum var direk gidebilir miyim . Davetiye olmadan Gecebilir miyim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Şubat 2015 at 13:54

   Yanlışlık olmasın, kırmızı pasaport ülkelerarası diplomatik ilişkilerde bulunan kişilere verilir. Milletvekili, cumhurbaşkanı, başbakan vb. gibi. Seninki bordo olmasın? Umuma mahsus (bordo) ise vize gerekir. Kırmızıysa ABD’ye bile giderin 🙂

 • Cevap Yaz Aylin 20 Şubat 2015 at 21:46

  Bulgaristan’da gezilecek görülecek öyle güzel yerler var ki. Vize almak sorum olmasa herkesin gitmesini isterim. Özel araçla çok yakın ve çok makul. Ben orda doğdum İstanbul’da yaşıyorum. Sık sık ailece her bölgesine gidiyoruz. 2 gün önce geldik, Smolyan, Pamporovo ve Blagoevgrad civarı eski yerleşim yerlerini gezdik.. Büyüleyici..
  Umarım bir gün vize sorunu kalkar da Türkiye vatandaşları da daha sık daha değişik yerleri görme imkânı bulur.
  Sofya, Plovdiv, Veliko Tarnovo, Burgaz, Varna, ve bu şehirlerin civarında gezilecek görünecek çok güzel yerler var.

  • Cevap Yaz memet 10 Eylül 2015 at 22:02

   slm aylin hanim ben gitmek istiyorum bir rehber lazim .yardimci olabilirmisiniz.

 • Cevap Yaz ahmet 19 Mart 2015 at 09:29

  Benim bulgaristandan tanışmış olduğum kız arkadaşım var turkiyeye gelmek icin para yatirmak gerekiyor banka ya 900 euro bu para 7700 euro oldu sağlık sigortası ni yaptırdım çıkışta 7700 euro nerden geldi sen calismiyon eşim yatırdı diyon kimlikte bekar gözüküyor bu paranın 5000 ero yüzde 10nunu benim banka nomarama gönder 5000 euro yu sana gonderelim diyor banka ? Benim ona inancim sağlam ama banka böyle biseyi niye sorun anlamadim bana yardımcı olurmusunuz?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Mart 2015 at 14:39

   Ahmet, yazdığından hiç birşey anlamadım inan 🙂

   • Cevap Yaz MevLu7 ER 05 Nisan 2015 at 08:37

    slm Dostum Benmi Bordo Pasaportum var ve daha önce Norveçe gittim geldim 19 Nisanda 2014 Bulgarıstana gitmem için NeLer yapmalıyım NeLer HazırLamaLıyım BiLgi Verirmisin !Şimdiden Çok TEşekkürLer

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 05 Nisan 2015 at 18:07

     Selam Mevlüt, Bulgaristan için Vize alman gerekir. Detaylı bilgiyi konsolosluktan ya da aracı kurumlardan alabilirsin.

  • Cevap Yaz servet 12 Haziran 2015 at 20:48

   Ahmet sakın gönderme dolandırılıyorsun. inanmazsan Büyükelçilikler sor

 • Cevap Yaz Orhan 26 Mayıs 2015 at 19:36

  Selm ben avrupa oturumu almisim turkiyeye gelmek istiyorum bunun icin bilgi almak istiyom clisma iznim var sadece 6 aylik veriyorlar bana otobuzle bulgritana gelsem edirne sinir kapisinda sorun cikartiyorlarmi mecsi

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 26 Mayıs 2015 at 20:09

   Selam Orhan. Bu konuda detaylı bilgiyi konsolosluktan alsan daha iyi olur bence.

 • Cevap Yaz Mehmet özuğur 31 Mayıs 2015 at 05:35

  Mrb şahin bey. Ailecek yeşil pasaportumuz var. İkibuçuk aylık bir görev için 15 haziran gibi özel aracımla bulgaristana gideceğiz. Bulgaristana geçerken uluslar arası ehliyet ve uluslararası araç sigortası şart mı?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 31 Mayıs 2015 at 14:47

   Selamlar, maalesef bu konuda bilgim yok.

   • Cevap Yaz Yeşim 01 Haziran 2015 at 19:04

    Merhabalar
    Sakarya üniversitesinde dış ticaret okuyorum. Gezi amaçlı bir kaç günde olsa seyahat etmek istiyorum. Bana önere bileceğiniz bilgi var mı ?

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 02 Haziran 2015 at 01:59

     Selam Yeşim. Bulgaristan vize istediği için eğer geçerli bir Schengen vizen yoksa vizesiz ülkeleri ziyaret etmek daha mantıklı olur sanırım. Ayrıca tam olarak nasıl bilgi istediğini anlamadım 🙂

 • Cevap Yaz mert 07 Haziran 2015 at 18:54

  Mrb şahın bey benim bi arkadaş bulgaristan ruse sehrine gidecek acaba otobüs fiyatlari ne kadar bi bilginiz varmı

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 08 Haziran 2015 at 04:55

   Selamlar, bilgim yok maalesef.

 • Cevap Yaz Luna 16 Haziran 2015 at 01:53

  Merhaba bulgaristana gitmek istiyorum bordo pasaportum var. Gezi amaçlı 1 haftalığına oğrenciyim vize başvurusu yaparken bankada belli bir miktar istendiği söyleniyor öğrenciler içinde geçerli mi?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 16 Haziran 2015 at 07:02

   Selamlar, sabit bir gelirin yoksa yani bir yerde bordrolu, maaşlı çalışan değilsen birinci dereceden bir yakınının sana sponsor olması gerekir. Bu anne ya da baban olabilir. Senin bankanda para olmasına gerek yok 🙂

 • Cevap Yaz aykut 16 Haziran 2015 at 16:23

  Ben de bayramda bulgaristan ve yunanistan’a gitmek istiyorum. Ancak ilk girişim Bulgaristana olacak. Daha önce hiç yurtdışına çıkmadım. Schengen alırsam bulgaristan gümrüğünde sıkıntı yaşar mıyım? Bir de seyahat sürem 9 gün olacak.
  Teşekkürler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 16 Haziran 2015 at 17:29

   İnan bana sorun olmaz desem olur, olur dersem olmaz… Tam öyle bir durum seninki 🙂 Sorun yaşamamak için ilk olarak Yunanistan’a git, Bulgaristan’a sonra gidersin. Yok ben risk almayı severim diyorsan söylediğin gibi yap. Küçük bir de bilgi vereyim, eğer benim gibi otobüsle gideceksen gece yarısı gümrükte oluyorsun ve geceleri gümrükte çalışanlar genelde uykulu falan oldukları için uğraşmak istemiyorlar ve soru falan sormuyorlar. Hele bayramda gideceksen o gümrük kalabalığında arada hızlıca işlemini yapabilirler. Ancak başta yazdığım cümleyi unutma, sorun olmaz derim; olur… İyi yolculuklar.

 • Cevap Yaz ufuk 13 Temmuz 2015 at 03:33

  efendim iyi günler öncelikle, malum buralarda vergilerin yüksekliğinden dolayı bulgaristandan bir telefon almayı düşünüyorum. Yeşil pasaportum var. 2-3 sorum olacak, 1.si tax free de parayı gümrükte mi alacağım? 2.si yurtdışında kredi kartı ile taksitli alışverişin sorunları neler olabilir, exchance officeleri türklirası alıyor mu?3.sü ise Dil konusunda sıkıntı yaşar mıyım yani bulgarca mı konuşuluyor sadece, türkçe-ingilizce konuşulma oranı nasıl? Çok teşekkür ederim şimdiden

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 13 Temmuz 2015 at 11:40

   Selamlar. Telefonda tax free olduğunu zannetmiyorum, taksit ise sadece biz Türklere özgü bir durum. Yurtdışında çoğu ülkede kredi kartına taksit diye bir olay yok (Bulgaristan’ı bilmiyorum). Dil konusunda sıkıntı yaşamaz, bir şekilde İngilizce anlaşırsın.

 • Cevap Yaz ufuk 13 Temmuz 2015 at 12:57

  tax free konusunda resmi bi site bulamamakla beraber http://europa.eu/youth/node/17967_fi linkinde bulgaristanda tax free nin olduğu yazıyor. Ayrıca exchange konusunda bi bilginiz var mı acaba? Ve taksit nasıl olmaz çok şaşırdım

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 13 Temmuz 2015 at 13:29

   Evet normal şartlarda gümrüklerden ya da havalimanlarından alıyorsun vergiyi. Ancak söylediğim gibi telefonlarda tax-free var mıdır onu bilemiyorum.. Exchange ofislerinde TL bozdurabileceğin yerler illa ki vardır ancak her yer kabul etmez. Bu yüzden TL bozdurabileceğin bir exchange ofis aramak yerine giderken yanında EURO götürmek her zaman mantıklıdır bana sorarsan. Kredi kartına taksit olayı sadece Türkiye’ye özel bir durum diyor herkes, ben daha önce hiç alışveriş yapmadığım için bilmiyorum ancak çok fazla duydum yurtdışında taksit olmadığını.

 • Cevap Yaz Serkan 15 Temmuz 2015 at 23:13

  Merhabalar Bulgaristan dam Türkiye’ye arkadaşım gelecek 1 yıllık pasaport ücreti ne kadar acaba ne kadar sürede çıkıyor aynı günde cıkıyormu pasaport. Otobüs bileti ne kadar Gidiş,

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 16 Temmuz 2015 at 10:46

   Pasaport sana mı lazım Bulgar arkadaşına mı? Bulgar arkadaşın için soruyorsan bilmiyorum oradaki sistemi. Otobüs bilet ise 72 TL olması lazım.

 • Cevap Yaz hbskn 21 Temmuz 2015 at 19:18

  merhaba, ben edirneye gideceğim orada bulgar nüfus ne kadar? Birde bulgaristanda türkçe kursu açmak ne kadar mantıklı?

 • Cevap Yaz serkan 10 Ağustos 2015 at 23:05

  Gordugum en iyi gezgin notu diyebilirim.aklimdaki tum sorulara cvp aldim.sonsuz tesekkurler.

 • Cevap Yaz Şerif 15 Eylül 2015 at 03:13

  Abi iyi geceler. Bulgaristandan türk bayan arkadaşım gelicek. Yanında türk altını var. Biraz yüklü geçişte sorun yaşarmı. Herhangibirşey yapması lazımmı şimdiden teşekkürler….

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Eylül 2015 at 15:52

   Selam Şerif. “Biraz yüklü” derken ne kadar yüklü? Yani para karşılığı binlerce TL edecek bir şey ise girişte sorun olabilir. Bu konuda Bulgaristan yasaları ne der bilemiyorum. Arkadaşın polis merkezine gidip sorsun bence.

 • Cevap Yaz Melinda 04 Ekim 2015 at 21:23

  Sofya’da uygun fiyatlı, temiz ve çok kenarı köşe yerlerde olmayan bir otel önerebilir misiniz?

 • Cevap Yaz Tayfun 25 Ekim 2015 at 20:46

  Slm benim mesleğim denizci gemi ile çok sayıda gitmişligim var.Şu an izine ayrılmış durumdayım ve izne ayrılınca SSK ödemeleri kesiliyor.izne çıkalı 1 ay olacak bu zamana kadar ödenen SSK günüm 15 ay.Ben bu şartlarda nasıl bulgaristan gidebilirim.Not:Çok avrupa ülkesini gemi ile gitmişligim var.Biz denizcilerin gemi adamı cüzdanının etkisi olurmu.Şimdiden tşklr.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 25 Ekim 2015 at 20:52

   Selamlar, bunu konsolosluğa arayarak sorun bence. Yanlış yönlendirmeyeyim.

 • Cevap Yaz hasan 25 Ekim 2015 at 22:49

  selamlar , yazınızı çok beğendim. gayet bilgilendirici olmuş . benim kafama takılan tek bişey var. 6 aylık multi schengen viizem var. bu vizeyle bulgaristana giriş-çıkış yapabilirmiyim? ayrıca kalış süresi 5 gün demişsiniz ama 31.01.2012 yılında yürürlüge giren bir kanun var ,bilgilendirirseniz sevinirim , teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 25 Ekim 2015 at 23:44

   Merhaba, teyit için geçen sene Bulgaristan konsolosluğu ve idata’yı aramıştım ve onlar 5 gün demişlerdi. Ayrıca haberlerde dikkat ederseniz “iş adamları için” deniliyor. Yani onlara uzun süreli vize verildiği için (90 günden fazla), 3 aya kadar kalabiliyorlar. Senin vizen 6 ay içerisinde en fazla 3 ay (90 gün) kalma sürelidir ve bu kısa süreli vize oluyor. Yani 5 gün kalabilirsin 🙂 Ancak emin olmak istersen konsolosluğu arayabilirsin.

   • Cevap Yaz hasan 26 Ekim 2015 at 14:56

    cevabınız için teşekkür ederim şahin bey. dediğinizi yaptım . konsolosluğu aradım. benim ilk yorumumda örnek açıklamalarla belirttiğim gibiymiş. yani 31.01.2012 itibariyle artık tc vadandaşları multi schengen vizesi olanlar giriş-çıkış bulgaristan a yapabilecekler ve önceki 5 gün transit süresi uygulaması kalkmış . ilginendiğiniz ve cevap verdiğiniz için eşekkür ederim.

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Ekim 2015 at 20:59

     Çok ilginç ancak teyit güzel oldu. Soyadınızı da yazabilirseniz yazıya bu bilgiyi ekleyeceğim. Teşekkürler.

 • Cevap Yaz Mehmet 26 Ekim 2015 at 11:38

  Mrb şahin bey ben firansaya avrupa kupalarına gitmek orda milli takımı izlemek istiyorum, kendi işletmem vat üstüme başvursam vize alma şansın ne kadar?

 • Cevap Yaz Mehmet 26 Ekim 2015 at 11:41

  KızArkadaşım da var bulgar istanbula geleyim gezelim diyor para göndermem ama gezdirrim ne dersiniz?

 • Cevap Yaz Ali 27 Ekim 2015 at 19:40

  Ben azeriyim vize için Bulgaristana gitmek istiyorum. Giderken hic biyerde kalmiycam anında donmem gerekiyor. Ne yapa bilirim rica ediyorum yardım edin

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Ekim 2015 at 20:59

   Merhaba, yanlış konsolosluktan bilgi almanızı öneririm. Yanlış yönlendirmeyeyim.

 • Cevap Yaz Cesur 31 Ekim 2015 at 09:14

  Merhaba dostum verdiğin bilgiler için teşekkürler,sen bir daha gidecekmisin Bulgaristan’a eğer böyle bir şey düşünürsen senin gibi birisiyle oralara gitmek isterim yeşil pasaportum var bu arada.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 31 Ekim 2015 at 12:39

   Bu sene başında işi bırakıp 75 gün Güney Avrupa ve Balkanlar turu yaptım. Haliyle ne para kaldı ne de gezme enerjisi 🙂

 • Cevap Yaz Betul 11 Kasım 2015 at 00:41

  Selam Sahin bey,
  Benim 1 yillik schengen vizem var fransaya giris yaptim ve zaten cok girisli vize en fazla kalma surem 90 gun neden sadece 5 gun kalabilirsiniz diye yazmissiniz acaba cogu yerde anlayamadim. Cunku ben bir haftalik bir gezi dusunuyorum da 5 gunden fazla kalamiyor muyum yani anlayamadim? Yardimci olursaniz cok sevinirim, simdiden tesekkurler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 11 Kasım 2015 at 10:39

   Betül Selamlar. Ben seyahatimden önce konuyla ilgili idata’yı aramış ve bilgi almıştım konuyla ilgili. Bana 5 gün demişlerdi ancak geçen bi arkadaş daha yorum yaptı ve ona konsolosluktan bilgi almasını tavsiye etmiştim. Kendiside konsolosluğu aramış ve ona vize süresi boyunca kalabileceklerini söylemişler. Bence seni de yanlış yönlendirmeyeyim, direk Bulgaristan konsolosluğunu ara ve sor. Tabi ardından benide bilgilendirirsen sevinirim. 🙂

 • Cevap Yaz Özge 13 Aralık 2015 at 00:17

  Merhaba Şahin bey,
  Ben romanya da erasmus ogrencisiyim.Bildiginiz gibi romanya da bulgaristan gibi schengen bolgesi degil… Romanya vizemle,ayrica romanya oturma iznimle Sofya’ya vizesiz gidebilir miyim?
  Simdiden tesekkur ederim…

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 14 Aralık 2015 at 10:44

   Selam Özge. Onun için konsolosluktan bilgi alman daha doğru olur sanırım. Yanlış yönlendirmeyeyim seni.

 • Cevap Yaz Adem Çetin 16 Aralık 2015 at 13:44

  Bulgaristana gitmk için hesabında yaklaşık 3000 tl para olması gerekiyormuş bu para bi öğrenci için çok zor bunun başka bir yolu yok mu acaba

 • Cevap Yaz murat 16 Aralık 2015 at 18:05

  Mrb arkadaşlar şuan kız arkadaşım bulgaristan dan edirneye geçmek istiyor ama hesabında para olması lazım demişler bnde gönderdim 900 euro şimdide polis diyor ki 1800 euro daha yatirman gerekli ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

  • Cevap Yaz savas 29 Aralık 2015 at 21:05

   arkadaşım bence sen dolandırılıyorsun. yollama başka para. ama o 900€ uçtu gitti haberin olsun.

 • Cevap Yaz Emek 21 Aralık 2015 at 14:06

  Borovetse ulaşım öneriniz nedir? Sofyadan otobüsle nasıl geçilir?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 22 Aralık 2015 at 10:36

   Sofya’dan otobüs vardır diye tahmin ediyorum. Gittiğini zaman sorabilirsiniz.

 • Cevap Yaz sofya 06 Ocak 2016 at 22:28

  Merhaba,

  Bagajlardan rastgele seçtiklerini arıyorlar demişsin. Sofya’da arkadaşımı ziyarete gidiyorum, benden çiğköfte istedi 2 kilo vakumlu poşetlerde. Sence bu sorun olur mu? Yanlış anlarlar, bana sorun çıkarırlar mı (uyuşturucu vs. sanıp)

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 07 Ocak 2016 at 12:30

   Selamlar, o kadar detaylı arama yapmıyorlar ve yanlış anlayacaklarını zannetmiyorum. Çünkü kim neler götürüyordur buradan kim bilir 🙂

  • Cevap Yaz seyfı alı 31 Ocak 2016 at 02:06

   merhaba ben bır arkadası zıyaret ıcın bulgarıstan kırcalıye gıdecegım benım 10 senelık pasaportum var ve 10 senelık fransa oturumum var bulgarıstan ıcın tekrar vıze almam lazımmı ve bulgarıstanda kac gun kalabılırım

   • Cevap Yaz Şahin Doğan 01 Şubat 2016 at 03:46

    Selam Seyfi. Fransa oturumun varsa Bulgaristan’a seyahat edebiliyor olman lazım.

 • Cevap Yaz Alperen 26 Ocak 2016 at 22:15

  Selam benim bulgaristan öğrenci liçna kartım var acaba ab ülkelerine giriş çıkış olurmu

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Ocak 2016 at 18:02

   Selam Alperen. Bu konuda konsolosluktan bilgi alsan daha iyi olur. Yanlış yönlendirmeyeyim seni.

 • Cevap Yaz Mustafa63 30 Ocak 2016 at 15:28

  Merhaba Şahin kardeşim benim 3 aydır bulgaristandan tanıştığım bi kız var babasi 10 sene önce falan ölmüş yani bu annesi evli abisi ve yengesi var bi ailede neyse benimle evlenmek için bayadır konuşuyoruz bende buna çok güvendim git zaman gel zaman ben pasaportumu çıkarıp yanına gelmek istiyorum dedi sadece pasaport ücretini yollamam için 150 euro istedi 100 euro pasaport için bende kalan 50 euro da istanbula gelmek için yol bilet parası dedi bende güvendiğim için normaldir onda olmayabilir diye düşündüm ve gönderdim western union hesabından tabi komisyonla beraber 180 euro tuttu neyse bu kız pasaport islerini hellederken biz akşam yine normal olarak görüsup konuştuk ama 330 euro ssk borcunun çıktığını söyledi onu vermesem pasaportu vermeyeceklerini söyledi bende nasıl yapacaksın diye sorunca bilmiyorum dedi ama bana gönder demedi ama bende tamam madem sorun oysa hallederim üzülme dedim ertesi gün 330 euro yolladım masrafini ben ödeyerek western uniondan neyse pazartesi pasaportumu ve türkiyede evlenme için gereken belgelerde varmış aldım evdeyim dedi anlaştık sabah saat 6 da otobüs var beni alacak dedi bide bunca zamandir konusmamiza rağmen bilmediğim bişey varmış bunun babası ölürken buna payina düşen 18 Türkiye altını kalmış bunlarda gelince kendiyle getireceğini söylüyor neyse bu sabah 6 da yola çıktığını söyledi sabah 8 mesajlasirken 10 da falan sınırda olacağını söyledi şoförün dediğine göre saat 9:30 da falan aradı sınırda benden sorun çıkarıyorlar dedi gomrukteki bayan memura veriyorum sana anlatsın dedi bayanla konuştum bu bayanın burdan türkiyeye geçmesi için hesabında 1500 euro olması gerekiyor çünkü bu kurallar gereği böyle dedi neyse ben kredi kartından % le 5000 tl=1500 euro çektim western uniondan yatiracakken bana bu dolandırıcı sakin gönderme dediler bende yok olamaz öyle bişey dedim ben ona güveniyorum tabi arada kızda bana nasıl yaptın seni bekliyorum ismim de para göründüğü an işlem yapacaklar istanbula gelmek için sınırda çıkışımı verecekler neyse ben o gün göndermedim ertesi gün göndereceğimi söyledim zaten western union sistemi yoktu diye olmadı sistem olsaydı saat 11de göndermiştim parayı yollayacaktim yani neyse kız sınıra yakın orda bi Otel var ben oraya gideceğim sen yarın gönder bari dedi tabi bende tamam dedim ertesi gün içime bişey geldi madem senin 18 altının var git sınıra yakın bir yer varsa bozdur getir parayi bankada hesap ac hesabina parayi yatır işini görsünler dedim tamam ben burda taksiler var binip gideceğim dedi neyse bu binince taksiye beni aradı şoför 12 km götüreceğim orda Kuyumcular var işini halleder getiririm dedi ama yol ücreti 18 euro dedi bende tamam ben yollarım dedim neyse bu arada kızdan altınların fotoğrafını istedim yolladı gerçekten altınları 18 tane ve Türkiye Cumhuriyeti yani Atatürk’ün kelle portresi var inandım acikcasi 10 dakika sonra aradı bunlar Türkiye Cumhuriyeti altını olduğu için burda kimse almıyor bozmak için Türkiye’de olmak lazım dedi ve sınıra geldi bende suphelendigim için yollamadim sizce bu gerçek dolandırıcı mi bilmiyorum.telefon numara 05427884398 görüşelim mümkünse bilgi almak istiyorum

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 01 Şubat 2016 at 03:44

   Mustafa selam. O kadar uzun yazmışsın ki, ilk yazdığın cümlede anladım zaten meseleyi. Bu tip şeyleri çok fazla duydum. Özellikle Bulgarlar Türk erkekleri çok kolay bir şekilde kandırıp paralarını alabiliyorlar. Yani senin durumun için güzel kurgu yapmışlar. Üzgünüm ama %99 ihtimal dolandırılmışsın. Geçmiş olsun.

   • Cevap Yaz hakan çalıcı 12 Şubat 2016 at 10:17

    Selamlar kardeş. KKTC vatandaşıyım. Ayrıca TC kimliğimde var. TC pasaportu çıkardığımda bulgaristan için 3 günlük vize almamda sorun çıkarırlarmı. Eşimin amcası bulgaristanda uzun yıllardır. Onu ziyaret etmek istiyoruz. Burda devlet dairesinde çalışmaktayım.

  • Cevap Yaz kemal 08 Mart 2016 at 15:27

   Dostum bu kadar kendini niye kaptırdın güvendin, bende 2 haftadır biriyle görüşüyorum ama ne para istedi nede bi yardım vs. Sadece muhabbet ediyoruz, bi ara geldiğinde de tanışacağız, para istediği an zaten yol veririm.
   Kendinizi bu kadar kaptırmayın, senin o taksici gümrük görevlisi sandığın hepsi ekipten biri.

 • Cevap Yaz Oğuz 17 Şubat 2016 at 14:48

  Merhaba,bende bulgaristan Sofya’ya gidecem otobusle oturma iznim yok yurdışı çıkış pulunu türkiyeden herhangi bir bankadan ödiyebilir miyim sınır kapısında ödemek zorundamıyız makbuzunu filan alsak pasaportla filan versek olmaz mı bir de bu xray cihazından nasıl oluyor ben anlamadım tam anlatırmısnız xraydan biz de mi geçiyoruz benim bu cihazalra fobim var -.- mutlaka cevabınzı bekliyorum

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Şubat 2016 at 15:20

   Selamlar. Sınır kapısında kolayca alabilirsin yurtdışı çıkışı. Sorun olmaz. Xray ise her zaman olmayabilir, olursa da sadece valizleri geçiriyorlar.

 • Cevap Yaz Turgay 23 Şubat 2016 at 04:44

  Selamlar şahin bey.ben türkiyede memurum.bulgaristanda bulunan kız arkadaşımın yanına gitmek istiyorum.pasaportum yok.yeşil pasaport alma hakkım var ama almadım.herhangibir pasaportum olsa ve kız arkadaşım bana davetiye gönderse eğer nasıl olur.bilgi verirseniz sevinirim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Şubat 2016 at 16:30

   Selam Turgay. Yesil pasaport alabilirsen herhangi bir islem yapmana gerek kalmadan Bulgaristan’a gidebilirsin. Boyle bir ihtimal varsa hic dusunmeden al. Hepimiz isteyip alamiyoruz cunku yesili 🙂

 • Cevap Yaz cem 01 Mayıs 2016 at 17:25

  tesekkurler.bulgaristana gidecegim yanima leva mi yoksa euro mu amaliyim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 01 Mayıs 2016 at 18:45

   Türkiye’de Leva bulabilirsen o daha iyi olur tabi. Çünkü TL’den Euro’ya, Euro’dan Leva’ya çevirirsen paranın değeri daha fazla düşer.

 • Cevap Yaz Murat 23 Haziran 2016 at 15:14

  İlk kez Bulgaristan’a çıkacağım. Vizemi de pazartesi günü alacağım. İlk kez çıkacak olmam da herhangi bir sorun vs çıkma durumu var mıdır?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Haziran 2016 at 15:59

   Selam Murat. Hayır 🙂 Evraklarını eksiksiz sunarsan ve gerekli koşulları sağlıyorsan vizenin çıkmaması gibi bir ihtimal söz konusu olamaz.

 • Cevap Yaz emir 24 Haziran 2016 at 01:16

  merhaba.

  Otobüs ile Romanya’ya gideceğim.

  Dışişleri sayfasında Bulgaristan’a maksimum 2 paket sigarayla girilebileceği ,fazlası olması halinde para cezası verileceği yazıyor. Bir karton sigara ile gitmeyi düşünüyordum, eğer arama yapılırsa ve bir karton sigara görülürse buna müsamaha gösterirler mi.? Bu para cezası ne kadardır biliyor musunuz?

  Teşekkürler.

 • Cevap Yaz Taylan 20 Temmuz 2016 at 01:09

  Merhaba oncelikle yaziniz cok bilgilendirici olmus ayrica 2 sene gecmesine ragmen sorulara aktif bir sekilde cevap vermeniz şaşirtti.
  Benim kafama takilan birsey var;
  Ben haftasonu 2 günlüğüne bulgaristana gecmek gezmek ve sonrasinda donmek istiyorum, bu 2 gun icin vize ucreti zahmeti vs cok geldi. Turistik, ogrenci vb… herhangi ozel durumda kisa sureli seyahat icin alabilecegim bir vize var mi?
  Veya vizesiz bi ülkeye gidicegimi varsayalim ama giderken otobus hatti bulgaristandan geciyor bu durumda ne olacak?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Temmuz 2016 at 11:41

   Selam Taylan. 1-2 günlüğüne gitsen bile vize alman gerekiyor. Aynı şekilde eğer Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçecek olsan bile yine vize alman lazım.

 • Cevap Yaz hasan 28 Ağustos 2016 at 22:29

  Çok teşekkür ederim

 • Cevap Yaz Gökkuşağı 06 Eylül 2016 at 11:42

  Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler 🙂 Benim daha önceden almış olduğum hiç kullanmadığım yurtdışı çıkış pulum var.. Onu kullanabilir miyim ?

 • Cevap Yaz Kaşif 18 Ekim 2016 at 23:20

  Teşekkür ederiz

  • Cevap Yaz Mehmet 29 Kasım 2016 at 12:04

   Sahin Bey Selam ben burgazi tasinmak istiyorum Hollanda dan dondum TUrkiyeyi iki yildir burdayim ama nasil olmus Bilmiyorum bu arada cift pasportluyum

 • Cevap Yaz beklebizicom 26 Aralık 2016 at 09:39

  Merhabalar,
  Sofya’dan Plovdiv’e geçerken hangi firmayı tercih ettiniz? Yerel otobüsler yine İstanbul’dan Sofya’ya geldiğiniz otogardan mı kalkıyor? Ayrıca Plovdiv’i gezmek için kaç gün yeterli olur?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 26 Aralık 2016 at 22:27

   Yerel otobüs ile gitmiştim. Her ikisi de aynı otogardan kalkıyor. Plovdiv için 1 gün yeterli olur.

 • Cevap Yaz Sd. 27 Ocak 2017 at 03:22

  Teşekkürler!

 • Cevap Yaz taylan tekoğlu 06 Mart 2017 at 13:01

  Bilgiler çok yeterli, çok teşekkür ederim.
  Selamlar, sevgiler.

 • Cevap Yaz Onur 12 Nisan 2017 at 10:26

  Şahin Bey,
  Umarım bu mesaj elinize hemen ulaşır. Ben Onur MIHÇI İstanbul’da ikamet ediyorum. 21.05.2017 de Plevneden Dostluk Maratonunda koşmak istiyorum. Büyük dedem Pilevne Şehidi imiş. 21km yarı maratonunda koşabilirsem benim için çok özel bir anı olacak. Uzun mesafe koşulara her fırsatta katılıyorum yani bu konuda antremanlıyım. Şimdi sizden ricam ben otobusle nasıl gidebilirim? Bu mevsimde otobüs nasıl bulabilirim bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 13 Nisan 2017 at 18:59

   Selam Onur. Büyük İstanbul otogarına giderek belirttiğim firmaların birinden bilet alabilirsin. Ancak vize gerektiğini belirteyim.

 • Cevap Yaz Gül Gürakanus 19 Nisan 2017 at 15:41

  Bilgilerini yardım amaçlı diğer gezginlerle paylaşan bir gezgine selam olsun!Daha çok yeri görebilmek daha az harcayarak ve vakit kaybederek mümkün.her bilgi altın gibi değerli.Teşekkürler, sayısızca…

 • Cevap Yaz Efkan 18 Mayıs 2017 at 17:34

  Ben de bu şekilde planlamıştım yolculuğumu. teyitleşmiş gibi oldu. umarım keyifli geçer benim de birazdan yola çıkıyorum.

 • Cevap Yaz vip araç kiralama 03 Nisan 2018 at 23:08

  Çok teşekkürler güzel anlatım olmuş.

 • Cevap Yaz Oktay ergul 19 Mayıs 2018 at 11:30

  Ben cuma lı denilen yere gitmek istiyorum ama ben ilk defa yurt disina çıkacağım için neler gerekli anlatirmisin

 • Cevap Yaz özer 18 Temmuz 2018 at 10:37

  Teşekkürler açıklamalarınız için

 • Cevap Yaz Alina 31 Temmuz 2018 at 00:58

  merhaba schengen vizem 20sinde başlıyor ancak benim otobüsüm ayın 19u ve saat 20.00de sizce 24.00dan önce sınırdan geçer miyiz geçersek de beni alırlar mı almazlarsa da sizce otobüs beni saat 24.00 olana kadar bekler mi

 • Cevap Yaz Yusufesen 27 Ekim 2018 at 19:54

  Varna gezi yapmak istiyorum pasaportsuz vizesiz gidebilirmiyim

 • Cevap Yaz Aydın Uslu 29 Aralık 2018 at 21:56

  Yazınız için teşekkürler.
  Elinize sağlık. Güzel yapmışsınız.Anlatımlarınız faydalı olacak.

 • Cevap Yaz Mevlüt Karhan 04 Haziran 2019 at 07:11

  Merhaba öncelikle sana çok teşekkür ediyorum bizi aydınlattığı n için Bulgar shengen vizesi ile Almanya ya gidibilirmiyim .ve taxi sofer lerine shengen vize alabiliyor muyum? Çok teşekkür ederim