Şu yazıyı okuyorsun: Macaristan Schengen Vizesi Alma
Macaristan 20 Mayıs 2014

Macaristan Schengen Vizesi Alma

Macaristan Schengen Vizesi Alma

Geçtiğimiz aylarda yaptığım Budapeşte seyahati için Schengen vizesi gerekiyordu ve bende herhangi bir aracı kurum olmadan bizzat İstanbul Macaristan Konsolosluğu‘na vize başvurusunda bulundum. Eğer Macaristan için Schengen vizesi alacak ve İstanbul’da yaşıyorsanız bu yazım size yardımcı olacaktır.

Öncelikle belirteyim, burada verdiğim bilgiler değişebilir. Bu konuda sorun yaşamamak için konsolosluğun resmi internet sitesinden gerekli bilgileri tekrar kontrol ediniz.

İstanbul’da bulunan Macaristan Konsolosluğu, Levent’te ki Metrocity Alışveriş Merkezinde olmasına rağmen konsolosluk binasına AVM’nin yan tarafından giriliyor.

Gerekli Evraklar

Macaristan Schengen üyesi olduğu için standart Schengen vizesi evrakları gerekiyor. Yani;

 • Pasaport
 • Başvuru Formu (indirmek için tıklayın)
 • Otel Rezervasyonu
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti
 • Sabit maddi gelirinizin olduğunu kanıtlayan belgeler. Banka hesap özeti (son 3 aylık), Maaş Bordrosu (son 3 aylık)
 • Çalışanlar için: Şirketten alınacak Dilekçe, SGK işe giriş bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü, Sicil Gazetesi, Vergi Levhası ve İmza Sirküleri
 • Öğrenciler için: Öğrenci belgesi ve velisinin sabit gelirini kanıtlayan belgeler. Aynı zamanda çalışan kişiye ait belgeler.

Randevu Alma

Evraklarınızı hazırladıktan sonra randevuyu BURAYA tıklayarak randevu alabilirsiniz. Açılan sayfada sağ üst tarafta İngilizce dil seçeneğini seçip, bilgileri eksiksiz biçimde doldurunuz.

2. adımda sizden tarih seçmeniz istenecek. Sistem size uygun olan tarihleri gösterecek, sizde size uyan tarihi seçerek randevunuzu alabilirsiniz.

Başvuru Yapma

Evraklar tamam, randevu da tamam.. 15 dakika öncesinde Metrocity AVM’de olsanız yeterlidir. İçeri girdikten sonra sol tarafta randevuları denetleyen bi tane görevli var. Ona “vize başvurusu” için geldiğinizi söylerseniz, sizden pasaportunuzu isteyecek ve elindeki randevu listesine bakarak eğer başvuru yeri uygunsa (yani sizden önce gelen kişinin konsolosluk işi bitmişse) sizi yönlendirecektir. Kimliğinizi bırakıp X-ray’den geçtikten ve asansörden çıktıktan sonra, başvuruyu yapacağınız odaya giriyorsunuz.

İçeride 2 tane gişe göreceksiniz. Herhangi birine gittiğinizde görevli kişi sizden beklemenizi isteyecek (öncesinde başka bir başvuru varsa onun bilgilerini giriyor olabilir) ya da hemen sizi alacaktır.

Gişede çalışan 2 Macar görevli o kadar tatlı Türkçe konuşuyor ki, belirtmeden geçemeyeceğim. Bana önce ‘ziyaret amacımı’ sormuştu. Bende ‘Turistik’ demiştim. Evraklarımı alıp inceledi ve oturup beklememi söyledi.

O esnada sisteme bilgilerimi girip 5 dakika sonra tekrar çağırdı ve evraklarımın arasında SGK Hizmet dökümü olmadığını söyledi. O an “eyvah, tekrar geleceğim” diye düşünürken  “ilgili evrağı mail olarak gönderebilirsin” dedi. Bu süperdi işte. Konsolosluktaki işimi hallettikten sonra şirkete geçtim ve SGK dökümünü muhasebeden alarak tarayıcıda tarattım ve mail gönderdim. Herhangi bir sorun yaşamadım anlayacağınız 🙂

Başvuruyu yaptıktan sonra, eğer evraklarınız tamamsa görevli kişi elinize bir kağıt veriyor ve 60 Euro olan vize başvuru ücretini İş Bankası Levent Şubesi’ne yatırmanızı söylüyor. Aynı zamanda pasaportu alacağınız tarihi de söylüyor. Bana 8 gün sonraya tarih vermişlerdi.

İş Bankası Levent Şubesi, konsolosluğa yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde. Bankaya gittiğiniz zaman ilk olarak sıra numarası alıp, sıramızı bekliyoruz. Sıra bize geldiğinde ise bankadaki görevliye “vize başvuru ücreti”ni yatırmaya geldiğimizi söylüyoruz ve konsolosluktan verilen kağıdı veriyoruz. Ardından 60 Euro vize ücretini de ödüyorsunuz. Bu işlemden sonra bankadaki görevli size ödeme yapıldığına dair bir makbuz verecek. Onu kaybetmeyin, çünkü lazım olacak 🙂

Pasaportu teslim almaya gittiğiniz zaman ise girişte bulunan görevliye bu sefer pasaportu teslim almaya geldiğinizi söylüyorsunuz ve bankadan verilen makbuzu gösteriyorsunuz. Tekrar üst kata çıkarak makbuzu konsolosluktaki görevliye veriyor ve pasaportu teslim alıyorsunuz. Hepsi bu.

Erasmus Vize Başvurusu

Eğer Macaristan’a turistik olarak değil, okumaya gidecekseniz sizinle İngilizce mülakat yapacaklardır. Görevli kişi benim bilgilerimi bilgisayara girerken ben de salonda bekliyordum ve bu sırada salonda bulunan başka biriyle, başka bir görevli de mülakat yapıyordu. Ben de biraz kulak kabarttım. Görevli; Neden Macaristan, nerede kalacaksın, hangi bölüm, hangi üniversite gibi temel soruları sordu. Öyle çok resmi bir mülakat değildi, bu nedenle rahat olabilirsiniz.

Herkese iyi vizeler.. 🙂

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

22 Yorum

 • Cevap Yaz yeşim 08 Şubat 2016 at 11:14

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş teşekkürler… Ben daha önce http://vizekapida.com/macaristan-vizesi/ firmadan aldım acil gitmem gerekiyordu 3 günde çıkarttılar vizeyi bende şaşırdım. Turist olarak da gezilmesi gereken bir ülke tavisye ederim.

 • Cevap Yaz birol 25 Nisan 2016 at 15:11

  turistik vizeyi kaç gün verdiler?

 • Cevap Yaz Sezer 04 Temmuz 2016 at 14:12

  Merhaba
  Macaristan istanbul konsolosluğu halen metrocity avm de mi bulunuyor? Bu konuda emin olamıyorum.Bazı yerlerde metrocity avm bazılarında kağıthane polat ofis te olduğu yazıyor.
  Ayrıca bireysel olarak gidilip schengen vizesi alınabilir mi? Bir akredite acente bana az önce bireysel alamayacağımı söyledi. Bilgi verebilir misiniz acaba?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 04 Temmuz 2016 at 15:34

   Selam Sezer. Vize randevu alma sayfasından kontrol ettim ve Metrocity’de bulunuyor hala yerleri. Kağıthane vb. gibi gördüğün adresler büyük ihtimal aracı kurumların hileleridir. Bireysel olarak randevu alabildiğine göre vize de alabiliyorsundur hala 🙂

 • Cevap Yaz HACER 11 Temmuz 2016 at 12:47

  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler…Direk Macaristan Konsolosluğundan halen vize başvurusu yapabiliyor muyuz? Bir de, randevu almadan gitsek başvuru alırlar mı? Konsolosluğun kendi web sitesinin linkini yada telefonunu ekleyebilir misiniz? Ben bulamadım:(

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 11 Temmuz 2016 at 14:30

   Selam Hacer. Randevusuz gidersen almazlar içeriye. Geçen gün kontrol etmiştim, online randevu alınabiliyor.

 • Cevap Yaz pelin 17 Temmuz 2016 at 00:52

  merhaba online randevu linkini paylaşabilirmisiniz lütfen

 • Cevap Yaz tugra 18 Ağustos 2016 at 17:16

  Merhabalar, vize için randevu alma kısmındaki linke tıkladım fakat oturma izniyle alakalı bir şeyler yazıyor. Pek anlamadım.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Ağustos 2016 at 22:48

   Merhaba, sanırım artık bireysel turistik vize başvurusu kabul etmiyor Macaristan.

 • Cevap Yaz Handan ÇETİN 09 Kasım 2016 at 17:29

  Merhaba;
  öncelikle bir teşekkürden ziyade çok teşekkür ediyorum, böyle bir paylaşımda bulunduğunuz için. Tüm evrakları ben hazırlarken, kendim gidiyorken ve ing biliyorken, vize ofislerine boş yere para vermek çok saçma geliyor:)
  Ancak bir yerde takıldım maalesef;
  Randevu alırken case seçin diye bir bölüm var “Tartózkodási engedély iránti kérelem” yazılı olan. Yazıyı çevirdiğimde “oturma izni” şeklinde çıkıyor ve başka bir şey girmem mümkün değil. Bunu seçmeli miyim?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Kasım 2016 at 05:18

   Merhaba, Macaristan bireysel vize başvurusunu kaldırmış.

 • Cevap Yaz Semih 10 Kasım 2016 at 14:12

  Merhabalar,

  Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Ancak bir sorum olacaktı.
  Konsolosluktan direk başvuru yapmak için sizinde paylaştığınız linke tıkladıktan sonra açılan formda bir şey dikkatimi çekti. İlk sayfada İstanbul konsolosluğunu seçip, dili’de ingilizce seçtikten sonra.
  Please select case seçeneği geliyor ve “Tartózkodási engedély iránti kérelem” yazmaktadır. Burayı boş bıraktığımda bir sonra ki sayfaya geçemiyorum, tek bir seçenek var o da bu ancak bunun anlamı oturma izni başvurusu sizde randevu alırken bu seçeneği mi işaretlediniz ? Benim amacım Schengen Vizesi almak ancak formda öyle bir case bulunmamaktadır.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Kasım 2016 at 15:07

   Merhaba, Macaristan vize başvurusunu kapatmış. Aracı kurum ile almak gerekiyor artık.

 • Cevap Yaz Can 14 Kasım 2016 at 19:23

  Merhabalar,
  Ocak ayı için Budapeşte’ye gitmeyi planlıyorum. Ardından Slovenya’yı (Ljubljana) ve Hırvatistan’ı (Zagreb) da gezdikten sonra Balkanlara geçiş yapıp (Bosna, Dubrovnik, Kotor, Üsküp vs.), son olarak da Selanik’te gezimi bitirerek, otobüsle veya belki uçakla İstanbul’a dönüş yapacağım. Bu gezeceğim ülkeler arasındaki geçişler için (örneğin Budapeşte-Ljubljana arası ulaşım gibi) yazacağım bir dilekçede ‘trenle veya otobüsle geçiş yapacağım’ diye belirtsem herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Yoksa internetten alınmış somut bir otobüs veya tren rezervasyonu mu göstermeliyim başvuruda?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 14 Kasım 2016 at 20:53

   Selam Can. Sadece Macaristan-Slovenya geçişi için otobüs bileti alsan yeter.

 • Cevap Yaz Ogün 12 Aralık 2016 at 22:33

  Biz 3 arkadas macaristana schengen vizesi almayi dusunuyoruz.. acaba kolay cikar mi bilgilendirirmisiniz ? acil olursa sevinirim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 13 Aralık 2016 at 15:04

   Pek çok değişkene bağlı olarak belirleniyor vizenin çıkıp çıkmayacağı. Onun için bir şey söyleyemem maalesef.

 • Cevap Yaz özkan göçenler 18 Mayıs 2017 at 20:34

  çok güzel anlatmışınız tebrikler ve teşekkürler

 • Cevap Yaz özge çakır 22 Ekim 2018 at 10:24

  merhaba,

  Macaristan vizesi için bireysel başvuru halen mümkün mü ? Bilgi verirseniz sevinirim.

 • Cevap Yaz Aysel 10 Ocak 2019 at 08:34

  Tebrikler gayet açık ve akıcı anlatmışsınız