Şu yazıyı okuyorsun: Macar Havayolu Şirketi Wizz Air ile Uçuş
Macaristan 20 Mayıs 2014

Macar Havayolu Şirketi Wizz Air ile Uçuş

Hostellerde konaklamayı tercih ettiğim için yurtdışına giderken en büyük masraf benim için her zaman uçak bileti oluyor. İstediğim ülkeye, istediğim zaman, istediğim fiyata uçak bileti bulamayacağım için “gideceğim yer önemli değil, yeter ki uçak bileti ucuz olsun” mantığıyla hareket ederek ucuz uçak bileti arıyorum. Bu nedenle Budapeşte‘ye de Macaristan Havayollarına ait Wizz Air ile uçtum. Low cost (düşük maliyetli) bir havayolu olduğu için ekstra para ödememek adına herşeyi en ince ayrıntısına kadar araştırdım. İstanbul – Budapeşte uçuşu için 25€, Budapeşte – İstanbul uçuşu için 35€ toplamda 60€ maliyetle uçuşumu gerçekleştirdim. Bazı ek ücretleri olduğundan dolayı Wizz Air’i kullanmayı düşünen kişiler için bilgilendirici bir yazı yazmayı uygun buldum.

Wizz Air Hakkında

Öncelikle Wizz Air 2004 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmiş ve şu an 300 farklı noktaya uçan, Macaristan Havayollarına ait bir havayolu şirketidir. Türkiye için şu an da sadece İstanbul – Budapeşte uçuşları bulunmakta. Ancak önceden Antalya – Budapeşte uçuşları da bulunmaktaymış. Uçakların modeli ise Airbus A320.

Wizz Air’de kış aylarında oldukça uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz ancak yazları fiyatlar çok da uygun olmayabiliyor. Bu nedenle yaptığım Budapeşte seyahatimi kış ayına denk getirmiştim: Budapeşte Gezi Rehberi.

Uçak biletini ucuza satarım ancak herşeyden ek ücret alırım…” kısaca low cost’un tanımı bu. Ülkemizde ise bunu uygulayan Pegasus bulunuyor.

Wizz Air İnternet Sitesihttp://www.wizzair.com

Ben internet sitelerinin görüntü ve işlevselliğini çok beğeniyorum. 20 dilde hizmet veriyor ancak aralarında Türkçe dil seçeneği yok. Sanıyorum yakın bir zamanda bunu da ekleyeceklerdir. Şimdilik İngilizce işimizi fazlasıyla görüyor. Oldukça sade ve kolay bir arayüzü olduğu için bilet arama ve satın almayı anlatmayacağım. Standart internet kuralları çünkü 🙂

Uçak biletinin yanı sıra internet sitelerinden otel ve araç kiralama da yapılabiliyor.

İndirimler

Wizz Air’da belli periodalarda indirimler oluyor. Newsletter‘a kayıt olarak indirimlerin mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Takip ettiğim kadarıyla bu indirimler “o gün bilet alırsanız“, “mobil uygulama üzerinden bilet alırsanız“, “sadece Budapeşte uçuşları için“, “uçak bileti + otel“, “ücretsiz check-in bagajı” şeklinde geliyor. Takip etmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Bakarsınız aniden içinizde Budapeşte’ye gitme merakı kabarır 🙂

Bagaj Limitleri

Wizz Air ile ilgili bilmeniz gereken temel şey kesinlikle bagaj limitleri ve boyutları. Sonuçta Wizz Air düşük maliyetli bir havayolu şirketi olduğu için en büyük gelir kalemi sanıyorum satılan ekstra bagajlar. Bunun için belirli limitlere uyulması gerekmekte ve ek ücrete tabii. Sorun yaşamamak adına bu bölümü iyice okumanızda yarar var.

Bagaj limitleri kendi içerisinde 3’e ayrılır:

– Small Cabin Bag (Küçük Kabin Bagajı)

Kısaca uçağa binerken yanınıza alıp, oturduğumuz koltuğun altına ya da üst tarafta bulunan kabinlere koyduğumuz bagajlar (genelde sırt çantası). 42x32x25cm boyutunu ve 10 kilogram ağırlığını geçmemeli. Bu ücretsizdir ve tüm low-cost uçak firmalarında ücretsiz olmak zorundadır.

– Large Cabin Bag (Büyük Kabin Bagajı)

Küçük Kabin bagajından biraz daha büyük ve uçağa binerken yanımıza alacağımız diğer bagaj çeşidi. Aynı şekilde bunu da oturduğumuz koltuğun altına ya da üst tarafta bulunan kabinlere koyuyoruz. 56x45x25cm boyutlarını ve 10 Kilogram ağırlığı geçmemelidir. Bu ücretlidir.

– Checked-in baggage (Check-in Bagajı)

Uçağa binmeden check-in esnasında verdiğimiz büyük valizler. 1.499×1.194×1.715 boyutlarını ve 32 Kilogram ağırlığını geçmemelidir. Ücretlidir. Eğer 2 kişi seyahat edecekseniz tek bir valiz hazırlayarak bunu satın almayı düşünebilirsiniz.

* Bagaj limitleri zamanla değişip, yukarıda yazdığım bilgiler güncelliğini kaybedebilir. Lütfen dikkat ediniz.

Bunların dışında spor ekipmanları, müzik enstrümanları ve evcil hayvanlarda ek ücret ödeyerek taşınabiliyor.

* Güncelleme (03.08.2014): Katowice (Polonya) > Kiev (Ukrayna) uçuşumu da Wizz Air ile gerçekleştirdim. Bileti alırken “Ücretsiz check-in bagajı” ibaresi vardı. Buna dikkat ediniz. Bazı uçuşlarda check-in bagajı ücretsiz olabiliyor. Gerçekten Süper!

Check-in Yapma

Biletinizi alırken size “Check-in Type” şeklinde bir soru soracak. Burada iki seçenek var:

 • Web Check-in: Eğer bu seçeneği seçersek yolculuktan önce internetten check-in yapmamız gerekiyor. Bu ücretsizdir.
 • Airport Check-in: Bu seçenekte ise herhangi bir şey yapmayıp, havalimanına gittiğimiz zaman check-in yapıyoruz. Ancak bunun 10 Euro ek ücreti bulunmaktadır.
Eğer biletinizi alırken Web Check-in seçeneğini seçer ve uçuş öncesinde check-in yapmazsanız havalimanında 30 Euro ek ücret ödersiniz.

Web Check-in işlemi uçuştan 1 ay önce ve uçuşa 3 saat kalaya kadar yapılabiliyor.

Ek Bagaj Fiyatları

Wizz Air Bagaj fiyatları, sezona (low / high ya da kış / yaz) göre değiştiği gibi kalkış ve varış arasında geçen saate göre de değişiyor (1 saat 40 dakikadan az, 1s 40dk – 2s 40dk arası, 2s 40dk ve üzeri). Bunu öğrenmenin en temiz yolu gidiş ve dönüş uçak biletini seçip, yolcu bilgilerini girdiğiniz ekranda kontrol etmek.

Örnek İstanbul – Budapeşte için (ya da 1 saat 40 dakikadan az süren uçuşlar için)

 • Büyük Kabin Bagajı: Düşük Sezon: 10€, Yüksek Sezon: 15€
 • Check-in Bagajı: Düşük Sezon: 20€, Yüksek Sezon: 25€

Önemli Notlar:

 • Bu fiyatlar yanlızca internet üzerinden alırsanız geçerli. Havalimanında check-in sırasında almak isterseniz daha çok ücret ödemek durumunda kalırsınız (2-3 katı kadar).
 • Eğer bagajın limitleri izin verileni geçerse havalimanında internet fiyatının 3 katı kadar ekstra ücret ödersiniz. Ücretsiz olan küçük kabin bagajı boyutları büyük gelirse, büyük kabin bagajı fiyatını öder, büyük kabin bagajı büyük gelirse check-in bagajı fiyatını ödersiniz. Ancak bu fiyatlar internet fiyatları olmaz, normal fiyatın 3 katı kadar olur.
 • Küçük kabin bagajı (ücretsiz olan) ve büyük kabin bagajını aynı anda kullanamazsınız.
 • Ekstra valizler tek yön içindir. Örn: check-in bagajı için 20€ ekstra gidiş, 20€ ekstra dönüş için toplam 40€ ödersiniz.
 • Kadınların kol çantaları ek çanta sayılmaktadır! Yani el çantası ve ücretsiz kabin bagajı iki ayrı bagaj şeklinde geçer. Bu konuya dikkat ediniz.

Yukarıda yazdığım tüm önemli notlar Wizz Air’ın sitesinde yer alan bilgilerdir. Burada değinmek istediğim konu pratikte her zaman tüm bu uyarılara dikkat edilmeyebileceği. Yani siz bunlara dikkat edersiniz ancak başkası iki valizle ek para vermeden uçağa binebilir. Bu tamamen check-in yapacağınız ve uçağa bineceğiniz sırada karşınıza çıkacak olan görevliyle ilgili bir durum.

Valiz Boyutu Hesaplama

Yukarıda yazdığım ölçüler Width x Height x Lenght şeklinde. Yani Genişlik x Yükseklik x Uzunluk (derinlik) gibi. Elinize metre alarak aşağıda ki biçimde ölçüm yapabilirsiniz.

Wizz Air Valiz Boyutunu Hesaplama
Wizz Air Valiz Boyu Hesaplama

Bagaj Kontrolü

Valiz Ölçümü İçin Kullanılan Standlar
Valiz Ölçümü İçin Kullanılan Standlar

Eğer check-in valizi verecekseniz bunun prosedürü zaten belli. Ağırlık ölçülüyor ve izin verilenden düşükse valiziniz alıyor. Bunda sorun yok. Ücretsiz kabin bagajlarında ise görevli kişi göz ucuyla valizinize bakıyor ve üzerine “Small” ya da “Large” etiketini yapıştırıyor. “Küçük duruyor, anlayamaz” şeklinde düşünmeyin, günde kim bilir kaç tane görüyordur. Göz ucuyla bakarak bile anlayabilir. Eğer valiz boyutları gözüne normalden büyük gözükürse, orada bulunan küçük bölmede bunu ölçüyor. Eğer valiz boyutunuz birkaç santim izin verilenin yukarısında ise duruma göre bir şey yapmayabilir. Bu oradaki görevli personel ile ilgili bir durum.

Ayı zamanda uçağa binmeden önce Gate’de beklerken pasaport kontrolü yapılıyor. Üzerine Small ya da Large etiketi yapıştırılan bagajlar burada tekrar ölçülebiliyor. Bunu da unutmayın.

Eğer bagajınız limitlerin üzerinde olursa ekstra ücret ödemeniz gerektiğini tekrar hatırlatayım. Large Kabin bagajı için için 40€, Check-in bagajı için 65€.

Wizz Discount Club

Wizz Air’de, Discount Club adında bir üyelik sistemi var. Bunun yıllık ücreti 30 Euro. Eğer bu üyelikten satın alırsanız, yapacağınız tüm seyahatleri indirimli olarak gerçekleştirirsiniz. Zaten uçak bileti ararken karşınıza biri normal, diğeri ise discount club üyeleri için olmak üzere iki farklı fiyat çıktığını göreceksiniz. Eğer bu üyeliğiniz varsa her zaman düşük ücreti ödersiniz ve bu da ortalama 10 Euro indirimli olur.

Bu indirimden faydalanmak için ise normal fiyat üzerinden bir adet uçak bileti almanız gerekmekte. Satın alma aşamasında “Join the Discount Club” seçeneğini seçerek, ekstra 30€ ücret ödeyip satın alabilir ve bir sonraki uçuşta kullanabilirsiniz. Yani dönüş biletini 10€ az ödeyerek alabilirsiniz (böylelikle discount üyeliği 20€’ya gelir).

Bu kulüp üyeliği bir yıllıktır. Eğer bir yıl içerisinde birden fazla Wizz Air kullanacaksanız kesinlikle tavsiye ederim.

Diğer Hizmetler

Genel olarak önemli olan şeyleri yukarıda yazdım. Bunun dışında Wizz Air’ın “Discount Club” gibi ekstra hizmetleri daha bulunmakta.

Ekstra diz mesafesi, Uçuş bilgilerini cep telefonuna sms olarak alma, Koltuğu rezerve etme, Geniş koltukta oturma gibi. Hepsini tek tek açıklamak oldukça güç. Wizz Air Services‘tan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uçağa Binme (Boarding)

Ne alaka diye düşünebilirsiniz. Wizz Air’da “free sitting” denilen sistem var. Yani uçakta belli bölümler haricinde istediğiniz yere oturabiliyorsunuz. Tabi diz mesafesi geniş olan koltuklar, acil çıkışlar ve ön sıra gibi özel bölümler haricinde. Gate açılmadan yarım saat öncesinden insanlar önünde sıra oluşturmaya başlıyorlar çünkü herkes ön sıralara oturmak istiyor. Aynı metrobüse biner gibi biniyorsunuz. Ayakta kalma durumu yok tabi 🙂 Tabi bu durum yine uçaktan uçağa değişebilir ancak çoğunluğunda free sitting denilen sistem var.

Örnek Boarding Ticket / Biniş Kartı
Örnek Boarding Ticket / Biniş Kartı

ÖZET

Yukarıda yazdığım şeylerin çoğu karmaşık gözüktüğü için şöyle bir toparlayayım. Aslında çok basit. Biletinizi alın, valiz ölçülerine uyun ve check-in onay çıktınızı yanınızda bulundurun. Hepsi bu… Ben biraz detaylı anlattığım için karmaşık gibi duruyor 🙂

Önemli birkaç önemli noktaya daha değineyim.

 • Sabiha Gökçen Havalimanında ki Wizz Air çalışanları Türk. Merak ettiğiniz soruları telefonla arayarak onlara da sorabilirsiniz.
 • Uçakta ki host ve hostesler Macar.
 • Koltuklararası diz mesafesi geniş değil. Pegasus ile hemen hemen aynı.
 • Uçak içerisinde yemek ve içecekler ücretli. Macar Forinti ve Euro ile uçak içerisinde ödeme yaparak alabilirsiniz ancak tavsiyem uçak kalktıktan sonra kafanızı vurup uyumanız.

Kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. İyi uçuşlar 🙂

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

149 Yorum

 • Cevap Yaz yasin 07 Ağustos 2014 at 23:33

  merhaba. wizz air sitesinde small cabin bag için verilen ölçüleri hafifçe aşan bir sırt çantam var. sıkıntı yaratır mı sizce? eğer o ölçüm zımbırtısına sokarlarsa large çıkabilirmiş gibi geliyor.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 08 Ağustos 2014 at 08:30

   Selam Yasin. Çantaya göz ucuyla bakıyorlar sadece. Bu noktada eğer büyük olduğunu düşünürlerse boyutunu ölçüyorlar. Birkaç santim fazlası sorun olmaz, rahat olabilirsin.

 • Cevap Yaz kamil 28 Ağustos 2014 at 12:38

  Merhaba Şahin bey Ben Wizzairden bilet aldım ve web check in yaptım şimdi boarding pass ticketi almam için bir kaç hafta sonra check in yapmam gerekiyomuş bu ne kadar süre bilir tahmini olarak?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Ağustos 2014 at 20:17

   Merhaba Kamil Bey,
   Uçuşunuza 1 ay ile 3 saat kala internet üzerinden check-in yapabilirsiniz. Bu süre gidilecek rotaya göre değişebilir belki ondan emin değilim ancak koltuk seçme durumunuz olmayacağı için uçuşunuza bir gün kala yapsanız bile farketmeyecektir.

 • Cevap Yaz ZEHRA AKIN 26 Eylül 2014 at 13:19

  Wizz Air ile 3 Ekim 2014de Budapeşte’ye gideceğiz.Wizz Air ile ilğili merak ettiğim herşeyi yazmışsın,teşekkürler.İnternet checkİn’i yaptığımda oğlum anne koltuk numarası yok ayakta mı gideceğiz,önce giden ön koltuğu mu kapar demişti de gülmüştük.Aynen öyle imiş.Bakalım nasıl geçecek ben de merak ediyorum.İngiltere ve Hong Kong da böyle havayolu ile uçmuştuk.Easyjette tartmıyorlar ama Peach havayollarında son kontrolden önce tartı konmuştu ve tartıyorlardı.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Eylül 2014 at 11:34

   Teşekkürler Zehra Hanım, şimdiden iyi yolculuklar 🙂

 • Cevap Yaz tayfun 27 Ocak 2015 at 17:02

  süpersiniz.verdiğiniz bilgiler çok değerli.teşekkür etmek istedim.
  biz 6 kişi [3 çift] transavia ile paris uçup.wizair ile budapesteden dönmeyi planlıyoruz.
  bileti internet sitesinden alacağım.[ekobilet]
  bileti alırken tek tek mi almak,yoksa hepsini birden mi almak daha ekonomik olur

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Ocak 2015 at 17:09

   Wizz Air 11 kişi ve üzerine ekstra indirim uyguluyor. Ekobilet dediğiniz eğer uçak bileti sorgulama sitesiyle onlarda durumlar farklılık gösterebilir. Önce wizz air’in kendi sitesinden bilet fiyatını kontrol etmenizi, ardından ekobilet üzerinde arama yaptıktan sonra ödeme adımına kadar gitmenizi tavsiye ederim. Bu tarz firmalar fiyatı düşük gösterip, son adımda hizmet bedeli diye bilet fiyatına ekstra ücretler ekleyebiliyorlar. Şimdiden iyi yolculuklar 🙂

   • Cevap Yaz tayfun 28 Ocak 2015 at 07:26

    teşekkürler.
    seyahatle ilgili aldığınız notlarda gezimize ışık tutacak.

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Ocak 2015 at 12:11

     Rica ederim, iyi yolculuklar 🙂

 • Cevap Yaz tayfun 27 Ocak 2015 at 17:09

  selam
  bir sorum daha olacak.
  Wizz Discount Club alıp diğer beş kişinin biletini alabilirmiyim.
  yoksa herkesin üye olmasımı gerekiyor
  teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Ocak 2015 at 12:11

   Tayfun, GROUP MEMBERSHIP denilen bir üyelik var. Ancak ilk uçuşa değil, 5 kişinin 2. uçuşunda indirim uygular. 50 Euro ücreti var bununda.

 • Cevap Yaz Devrim 31 Ocak 2015 at 15:31

  Şahin Bey;
  Sırt çantası ile birlikte fotoğraf makine çantam var…Bunun için de mi ücret ödemem gerekiyor?Teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 01 Şubat 2015 at 22:59

   Selam Devrim. Yanında sadece bir adet çanta bulundurabilirsin. Bayanların kol çantaları bile buna dahil. Kısaca normalde yasak, ek ücret ödemen gerekir ama biraz şansına kalmış tabi 🙂 Görmezden de gelebilirler.. Risk almak sana kalmış.

 • Cevap Yaz Ali 13 Şubat 2015 at 23:28

  Merhaba

  Biz 3 arkadaş wizzair’dan bilet aldık.Uçuşa son 1 hafta kala bir arkadaşımız gelmek istemiyor. onun biletini iptal ettirip, para iadesi alabilir miyiz ? Teşekkürler

 • Cevap Yaz Muhammet 17 Şubat 2015 at 17:52

  1 Nisanda WizzAir ile Budapeşteden Belçikaya seyahat edeceğim. Vermiş olduğunuz bilgiler bu yolculuk öncesinde gayet aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim.

 • Cevap Yaz Taylan 19 Şubat 2015 at 15:24

  Selam,2 haftasonraya budapeşteye biletim var ve vizem yetişmiyor biletimi geri iade etmem veya ismini değiştirip bir başkasına satma ihtimalim var mı?bazı firmalar iade için bir ücret alıyor acaba wizzair da bu geçerli mi?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 20 Şubat 2015 at 15:12

   Selam Taylan. Ne yazık ki Wizz Air sadece uçuş öncesinde birinci dereceden bir yakınını kaybetmişsen bunu belgelemen kaydıyla bilet iptali yapıyor. İsim değişikliği yapman mümkün ancak bunun 45€ ücreti bulunuyor. Detaylara Buradan bakabilirsin.

 • Cevap Yaz Esra 26 Şubat 2015 at 20:28

  Merhabalar,

  Biz Sabiha Gökçen’den Budapeşte’ye gitmek için WizzAir’den online bilet aldık ve online check-in seçeneğini işaretledik. Ancak öğrendiğimiz kadarıyla Sabiha Gökçen için online check-in yapılamıyormuş. Bu sebeple havaalanında ekstra olarak “havaalanı check-in ücreti” mi ödememiz gerekecek sizce? 🙁 Sanırım check-in başına 10 EUR alacaklar. Bu konuda bilginiz var mı?

  Teşekkürler…

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Şubat 2015 at 16:39

   Selam Esra. Kim söyledi ya da nereden okudun acaba Sabiha Gökçen’den için online checkin yapılamadığını? Resmi sitesinden tekrar kontrol ettim ancak bu konuda bir uyarı mesajı görmedim. Uçuşa 30 gün ve 3 saat kala arası online checkin yapabiliyor olman lazım.

   • Cevap Yaz Seyfullah YILDIZ 04 Haziran 2015 at 10:18

    Evet şuanda sabiha Gökçen icin internetten check-in yapılamıyor ne olucak bizim halimiz ? 10 eu mu odeyegiz benimde ucusum var

   • Cevap Yaz İhlas 23 Haziran 2015 at 19:45

    Merhaba,
    Evet arkadaşın dedigi sorunu bizde yaşıyoruz ” no online chek on this airport” diye bir uyarı var, bir daha kontrol edip açıklarmısınız ?!
    Teşekkürler!

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Haziran 2015 at 20:23

     Yani benim seyahat ettiğim dönemde yapılabiliyordu. Geçici olarak kaldırmış olabilirler. Şahsen öyle bir durum varsa ki var görünüyor, bende bilmiyorum ne yapılacağını. Havayolunu arayıp sormak en doğru yol olacaktır.

 • Cevap Yaz Filiz 12 Nisan 2015 at 20:47

  30 Nisan da ben de Wıız Air ile Budapeşteye gidiyorum.Küçük el bagajı yanında küçük bir bel çantası alabilir miyim ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 13 Nisan 2015 at 07:57

   Bence alabilirsin, bel çantasına da bir şey diyeceklerini sanmıyorum (küçükse tabi).

   • Cevap Yaz Filiz 14 Nisan 2015 at 16:41

    Çok teşekkür ederim.Acaba düşündüm de vakumlu poşetlerle küçük el bagajına daha fazla eşya koymam sorun olur mu ?Örneğin giysilerimi küçük poşetler içinde vakumlasam 🙂 Bunları kontrollerde açtırabilirler mi ?

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 14 Nisan 2015 at 18:04

     Wizz air ya da türevi havayollarında bunu yapan çok sayıda insan var, yasak değil.. Kontrol konusu havalimanı güvenliğiyle ilgili bir durum. X-Ray’den geçerken açıp kontrol edebilirler elbette. Ama parfüm ya da herhangi bir sıvı haricinde sadece kıyafet varsa durduk yere açmanızı isteyeceklerini hiç sanmıyorum.

 • Cevap Yaz Hakan Altın 20 Nisan 2015 at 12:53

  Merhaba,
  Wizz airden Internetten bilet aldıktan sonra bilet iade yada erteleme ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 20 Nisan 2015 at 18:33

   Selam Hakan, bilet iptali ya da erteleme olmuyor wizz air’de. Ancak birinci dereceden yakınını kaybetmişsen iade ediyorlar.

   • Cevap Yaz Hakan Altın 20 Nisan 2015 at 23:10

    Öncelikle çok teşekkürler,
    Ilave bir şey daha sormak istiyorum ;satın alınmış bileti aynı tarihlerde başka bir şehir için değiştirebilirmiyim?
    Selamlar

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 21 Nisan 2015 at 18:36

     Maalesef o konuda bilgim yok ama sanmıyorum 🙁

 • Cevap Yaz Murat Çömez 24 Nisan 2015 at 19:33

  Hocam merhabalar, ben budapeşteden İstanbula dönmek için bilet almayı düşünüyorum yaza. Sırt çantam 65 litre bunu kabul etmeyecekleri için 40lt’lik birçanta ile yolculuk yapacağım. 40 litrelik bir sır çatası için extra ücret öder myim.
  Teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 24 Nisan 2015 at 23:17

   Selam Murat. Litreye değil, yüksekliğine bakıyorlar valizin. Çantanın ebatlarını biliyor musun?

 • Cevap Yaz Ümit Özbal 01 Mayıs 2015 at 20:00

  Merhaba. Ben 28 Mayıs için Budapeşte den İstanbul a bilet aldım. bileti alırken 1 tane small baggage (ücretsiz) ve 2 tane check in baggage aldım. ncelikle check in baggage ların 1 tanesi mi 32 kiloyu geçmemeli yoksa 2 tanesi mi toplam 32 kiloyu geçmemeli? Bir de şans eseri bedava small baggage ile check in baggage ı kullanamazsınız demişsiniz. Bunun için ne yapmam lazım?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 02 Mayıs 2015 at 00:44

   Selamlar satın alınan her bir check-in bagajı 32 kilogramı geçmemeli. Checkin bagajı ile el bagajını aynı anda taşıma konusunu hatırlamıyorum maalesef. Şu an müsait olmadığım için araştıramıyorum ama yazmışsam bir yerlerde okumuşumdur sanırım. Şimdiden iyi yolculuklar.

   • Cevap Yaz Ümit Özbal 02 Mayıs 2015 at 15:13

    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

 • Cevap Yaz Deniz 08 Mayıs 2015 at 02:03

  Bu havayolları ile ilgili kafam çok karışıktı. Herkes başka şeyler söylüyordu. Harika anlatmışsınız elinize sağlık!

 • Cevap Yaz meltem him 18 Haziran 2015 at 22:46

  merhaba..ben wizz air in kendi sitesinden budapeşte-istanbul bileti aldım fakat mailimi yanlış yazdım. uçuş bilgilerinin olduğu mail bana gelmedi..mailimi nasıl değiştirebilirim bir bilginiz var mı ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 20 Haziran 2015 at 00:30

   Selam Meltem. Maalesef bilgim yok ancak Wizz Air ile mail aracılığıyla iletişime geçebilirsin.

 • Cevap Yaz erdem 03 Temmuz 2015 at 13:46

  İyi günler. Wizz air firmasının türkiye iletişim bilgilerini bir türlü bulamıyorum. Herhangi bir bilginiz var mı? 850 bir numara var internette arıyorum ama ulaşamıyorum.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 03 Temmuz 2015 at 22:12

   Açıkçası bende bilmiyorum ancak Sabiha Gökçen Havalimanını arayarak oradan ulaşmayı deneyebilirsin.

 • Cevap Yaz cihan 19 Temmuz 2015 at 13:56

  Merhaba, İstanbul-Budapeşte uçuşum için burdan gidişte airport check-in Budapeşte’den dönüşte de web check-in yazıyor. Vakit kazanmak için airport check-in olarak seçilen kısım için online check-in yapıp biletimin çıktısını alırsam sorun olur mu? Yoksa airport check-in yapmak zorunda mıyım?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Temmuz 2015 at 16:47

   Selam Cihan. Maalesef yapılan bu son değişiklikle ilgili bilgi sahibi değilim. O yüzden yardımcı olamayacağım.

 • Cevap Yaz fuat 23 Temmuz 2015 at 13:41

  Merhaba,

  Ekim ayı içerisinde Roma-Barcelona ve Barcelona-Budapeşte arası uçak bileti aldım wizzair’dan. Satın alırken koltuk seçimi de yapım 1 euro karşılığında. Yani uçuşuma 2 aydan daha fazla bir süre olmasına rağmen check’in yapmış oldum. Biniş kartını ne zaman bastırabilirim bunun için sitesinde bir yönlendirme göremedim. Ve numarasız koltuklardan bahsederken ben nasıl seçebildim? Uçağı farklı fiyatlarla 4’e bölmüşler.
  Teşekkür ederim, iyi günler

  • Cevap Yaz fuat 23 Temmuz 2015 at 13:42

   Edit: Barcelona-Budapeşte
   Budapeşte-İstanbul olarak almıştım biletlerimi.

   • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Temmuz 2015 at 22:04

    Selam Fuat. Wizz Air’de acil çıkış ve ön sıra gibi geniş diz mesafesi olan koltuklar seçilebiliyor. Hatta bazı uçaklarda acil çıkış ile ön tarafa doğru olan koltuklar da seçilebiliyor, acil çıkıştan sonraki koltuklar ise serbest oluyor. Sana muhtemelen bu şekilde denk geldi. Bu bineceğin uçağın modeline göre vs. değişebiliyor. Diğer soruna gelince sen checkin yapmamış, koltuk seçmişsin sadece. Örneğin Pegausus’tan bilet alırken de önce uçuş tarihi seçer, sonra isteğe bağlı olarak oturmak istediğin koltuğu ve sonrasında da yemek seçersin. Ama checkini 3 gün kala yapabilirsin. Aynı şey.. Biletini checkin yaptıktan sonra bastırabilirsin. İyi uçuşlar 🙂

 • Cevap Yaz serhat 04 Ağustos 2015 at 18:51

  Selam,
  19-26 Eylül de sofya-frankfurt gidiş dönüş uççak bileti satın alacağım ama aklıma takılan soru, multi schgen çoklu vize olsa bile boarding çıktısıyla direk uçağa giriş yapabiliyor muyuz yoksa havaalanında mı check in yaptırmam gerekiyor.ryair in oyle bir uygulaması var bildiğim kadarıyla türk vatandaşlarına.yardımınız için şimdiden teşekkürler…

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 04 Ağustos 2015 at 19:52

   Selam Serhat. Sorunu tam anlamadım açıkçası.

   • Cevap Yaz Serhat 04 Ağustos 2015 at 23:59

    Selam Şahin,
    Rynair ile uçarken, Check-in yaptırdıktan sonra, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının uçağa binmeden önce ryan air ofisinden biletlerine damga vurdurmasi gerekmektedir, aksi takdirde uçağa alınmıyorsunuz. Wizz air de boyle bir uygulama var mi? Teşekkürler

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 05 Ağustos 2015 at 10:05

     İlginçmiş 🙂 Wizz Air’de böyle bir uygulama yok.

     • Gamze Sezgin 09 Ağustos 2015 at 01:13

      Wizz air’da da böyle bisey var. Ben 1 ay önce Budapesteden dönüş yaptım ve biniş sırasında damga olmadığı için uyardılar. Dikkat etmenizde fayda var

 • Cevap Yaz Hatice 05 Ağustos 2015 at 13:20

  Merhaba, yazdıklarınız için çok teşekkürler.Yalnız online check in için almamız gereken çıktı konusunda emin olamadım. Skysales adıyla bilgisayarıma indirdiğim biletin çıktısını alacağım ekstra olarak almam gereken çıktı nedir?Bir şey daha; 55*28*23 boyutlarında bir çantam var içini olabildiğince boş bıraksam da boyutları sorun olur mu( Small cabin baggage için)?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 05 Ağustos 2015 at 17:59

   Selam Hatice. Skysales’ın ne olduğunu bilmiyorum açıkçası. Uçak bileti satan bir aracı firma mı? Soruna gelince günü geldiğinde Wizz Air’in sitesinden online checkin yapman lazım ancak pek çok arkadaş “artık yapılmıyor” yazmış. Bunu bilemiyorum, eğer öyleyse söylediğin çıktıyı alıp gidebilirsin. Valiz boyutlarınsa neredeyse büyük kabin bagaj boyutuna eşit. Sorun olmaz diyemem ne yazık ki. Olabilir, olmaya da bilir 🙂 Bence işini garantiye al ve izin verilen ölçüde valizle git.

   • Cevap Yaz Hatice 07 Ağustos 2015 at 00:20

    Cevabınız için teşekkür ederim 🙂 Online Check-in’i yaptım zaten skyscales dediğim şey de (Online check-in i yaptığımda boarding pass’in çıktısını al yazıyordu) boarding pass’i bilgisayarıma kaydet dediğimde kaydedildiği ismi.Önemli bir ayrıntı değildi aslında.Sormak istediğim şu aslında, sizin uçuşunuzda elinizde 1 tane mi çıktı vardı ?Yoksa bilet ve check-in ayrı şeyler mi ?Evet çanta konusunda haklısınız.Tekrar teşekkür ediyorum 🙂

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 07 Ağustos 2015 at 10:57

     Anladım 🙂 Elimde bi tane çıktı vardı. Üst tarafında kişisel ve uçuş bilgileri, alt tarafta ise barkod. Uçağa binmeden önce alt taraftaki barkodu yırtıp alıyorlar (genelde) 🙂 Yani check-in yaptıktan sonra uçak biletini pdf olarak göreceksin ve onu çıktı alacaksın sadece.

 • Cevap Yaz Özge 05 Ağustos 2015 at 19:01

  43*34*23 boyutlarında kırılmaz plastik valizim var. Ölçüler biraz aşıyor sorun olur mu acaba ayrıca tekerlekler bu ölçüme dahil mi? İnternette wizzair ın videosunu izledim orada kendi ölçülerine ait bir kabin var onun içine koyuyorlar valizi doğal olarak sığmayacak acaba bunu sorun ederler mi? Teşekkürler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 06 Ağustos 2015 at 10:56

   Tekerlekler de dahil evet. Ölçeceklerini her ne kadar zannetmesem de ihtimal var. Şahsen ben olsam riske girerdim.

 • Cevap Yaz Aybuke 12 Ağustos 2015 at 09:29

  Merhabalar, bu yanımıza aldıgımız kucuk bagajlarda da makyaj malzemeleri vs sorun yaratıyorlarmı acaba (sıvı oldugu için) ? Yanımızda baska bıt bagaj olmadıgı ıcın mecburen buna koyacagız cunku

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Ağustos 2015 at 10:37

   Selamlar. O konu WizzAir ile ilgili değil, uluslararası sivil havacılık kuralları ile ilgili. Kural şu şekilde: “El bagajında 1 litrelik ağzı kilitli poşet içerisinde her biri en fazla 100 ml.’lik kaplarda sıvı, jel, aerosol taşıyabilirsiniz. Her yolcu sadece 1 tane poşet taşıyabilir; bunun için 1 litrelik buzdolabı poşetlerini kullanabilirsiniz.” ve taşıyabilecekleriniz “Kremler, losyonlar, yağlar (Kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (Katı halde olan rujlar hariç)”.

 • Cevap Yaz Elif 15 Ağustos 2015 at 15:42

  Merhaba verdiginiz bilgiler cok yararli ancak ben ilk kez ucucagim icin pek bir bilgiye sahip degilim. Online bilet nasil aliniyor ve check in nasil yapiliyor basit bir sekilde anlatir misiniz? Tesekkurler simdiden:)

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Ağustos 2015 at 17:02

   Selam Elif. Bunu bu işlerden az çok anlayan bir arkadaşına sorarsan yardımcı olacaktır. Buradan yardımcı olmam çok zor inan 🙂

 • Cevap Yaz Rumeysa 16 Ağustos 2015 at 16:13

  Merhaba. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Haftaya WizzAir ile ilk defa ucacagim. Sadece yanima el bagaji alacagim. Acaba el bagajina tras bicagi, tirnak makasi ve makyaj malzemelerimi koyabilir miyim ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 17 Ağustos 2015 at 10:27

   Selamlar. Evet koyabilirsin.

 • Cevap Yaz Nazan 16 Ağustos 2015 at 19:08

  Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bende haftaya WizzAir ile ilk uçuşumu gerçekleştireceğim. Acaba el bagajına traş bıçağı, tırnak makası ve makyaj malzemelerini alabilir miyim ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 17 Ağustos 2015 at 10:31

   Evet alabilirsin.

 • Cevap Yaz ali 04 Eylül 2015 at 10:25

  Merhabalar, wizz air’in sabiha gökçen için online check in yokmuş, ücretsiz direk check-in yapılıyormuş, bu konuda bilginiz var mı?

 • Cevap Yaz özge 08 Eylül 2015 at 11:43

  merhaba,
  web check in yaptırdım.elimde bir belgenin çıktısını aldım. Üzerinde uçuş numarası ,destination,uçuş saati var.sol üstte barkod var mu online check in anlamına geliyor mu başka ne yapmam gerekiyor acaba?Online check in olarak bahsettiğiniz bu mudur?
  Koltuk numarası da yazıyor.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 08 Eylül 2015 at 21:01

   Selam Özge. Yazıyı güncelleyerek örnek bilet çıktısını ekledim. Oradan görebilirsin nasıl olması gerektiğini 🙂

   • Cevap Yaz özge 11 Eylül 2015 at 17:12

    Çok teşekkür ederim. İki ayrı kavram olunca kafam karıştı ve atladığım bir şey olmasından diye telaşlandım. Ben de yukarıdaki gibi biniş kartımı aldım.Bu durumda web check in ve online check in aynı anlama geliyor. Ve yukarıdaki biniş kartını bastırdıktan sonra başka bir işlem kalmıyor bu durumda. Tüm açıklamalarınız çok işe yaradı emeğinize sağlık.

 • Cevap Yaz gizem 16 Eylül 2015 at 02:17

  Merhaba, bilgiler için teşekkürler. Aklıma bir şey takıldı kabin içerisinde sadece tek bir çantaya ücretsiz olarak izin veriyorlar diye yazmışsınız ancak sitede anladığım kadarıyla bir çanta ve bilgisayar veya fotoğraf makinası çantası gibi bir çantaya yani totalde 2 tane çantaya ücretsiz izin veriyor şeklinde anladım.(boyutları yazıldığı şekilde olmak kaydıyla) Yanlış mı anlamışım acaba? Şimdiden teşekkürler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 17 Eylül 2015 at 10:33

   Selam Gizem. Doğru anlamışsın ancak üst taraftaki büyük başlığı kaçırmışsın sanırım. “PASSENGERS WITH PRIORITY BOARDING are allowed to carry 1 additional personal item in addition to the small or large cabin bag.” şeklinde yazıyor. Priority Boarding dediği ek bir hizmet. Bilet alırken seçiyorsun. Yani ücretsiz valize ek laptop/kadın çantası taşınabiliyor ancak Priority Boarding servisini satın alanlara 🙂

 • Cevap Yaz gizem celasun 17 Ekim 2015 at 02:04

  merhaba, ben yine bir şey sormak istiyorum. Siz kurtarıcım oldunuz teşekkürleer 🙂 Ben ücretsiz olan kabin bagajı ile yolculuk yapacağım çantamın yanında kalın bir kaban taşımam sizce sorun olur mu bilginiz var mı? Konu wizz air olunca her şeyden korkar oldum 🙂

 • Cevap Yaz gülendam 15 Aralık 2015 at 19:13

  merhaba benim soyismim sevinc ancak bilette sevic yazıyor.n harfi çıkmamıs dogru yazmama ragmen. mailime gönderdikleri faturada ise doğru yazılmış. bir sorun çıkar mı?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 16 Aralık 2015 at 11:07

   Selamlar, dikkat edeceklerini sanmıyorum. Mailinize gelen faturayı da yanınıza alırsanız sorun yaşamazsınız.

   • Cevap Yaz gülendam 18 Aralık 2015 at 14:48

    bilet paris polonya şeklinde. bir şey farkeder mi

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Aralık 2015 at 15:57

     Hayır 🙂

     • gülendam 20 Aralık 2015 at 03:23

      teşekkürler 🙂

 • Cevap Yaz Damla 25 Şubat 2016 at 20:18

  Merhaba peki internet üzerinden aldığımız biletin çıktısını nasıl alabiliriz, almamıza gerek var mı

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 26 Şubat 2016 at 10:08

   Online checkin yapilmiyorsa gerek yok ama mailden her ihtimale karsi bi cikti gotur istersen 🙂

 • Cevap Yaz deniz almaz 21 Mart 2016 at 13:33

  merhaba, öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler. ben bu cuma yani 25 mart wizz air ile gidiyorum fiyatlarını görüp şok oldum ve satın almaya gelince 2 katına çıktı fiyatı neyse o da ucuz dedim ve aldım. 99 euro saw-budapest-saw işin can alıcı noktası online check in yaptım gidişim için ama dönüşümde budapestede ki havaalanını bunu kabul etmiyor airport check in lazım dedi. ve online seçtiğim için airport check in için 10 euro yerine 30 ödeyecek olmam. bunun hakkında fikriniz var mı? ayrıca 1 sırt cantam birde boynuma astıgım pasaport cantam var herhalde bu kadarından da almıyordur ceketimin cebine sokarım yani 🙂 teşekkürler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 21 Mart 2016 at 15:37

   Airport checkin çıkmışsa yapacak bir şey yok sanırım. Uçuşa göre değişiyor olabilir bu maalesef. Boynunuza astığınız pasaport çantasına da bir şey demezler. O kadar da değil 🙂 İyi uçuşlar.

 • Cevap Yaz MUSTAFA ÖZDEMİR 18 Nisan 2016 at 11:11

  Merhaba. Wizzair şirketinden bilet aldım, ancak vize işlemleri için şimdiden çıktı almam gerekiyor. Bu nasıl yapılıyor acaba? Ya da bilet onaylarımın doğrudan mail adresime gönderilmesi mümkün mü?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Nisan 2016 at 12:18

   Merhaba. Bileti satın aldıktan sonra bununla ilgili bir bilgilendirme maili almış olman gerekiyor. Direk onun çıktısını alabilirsin.

 • Cevap Yaz Mustafa 19 Nisan 2016 at 01:03

  Iyi gunler ben wizz airden bilet alacagim ve ilk yurt disi deneyimim olacak. Budapesteye gidecegim. Biletimi internetten alacagim. Bu biletin ciktisini yazıcıdan alsam yeterlimi. Tesekkurler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Nisan 2016 at 12:08

   Merhaba. Yanlış bilgilendirmeyeyim. Galiba wizz air sistemini değiştirmiş. Eğer online checkin yapabilirsen onun çıktısını alman lazım. Yapamazsan pasaportunla gitmen yetiyor.

 • Cevap Yaz Emrah 20 Nisan 2016 at 22:52

  Hocam merhaba ben paristen varşovaya geçmek için üç tane bilet aldım.Fakat bunlardan birtanesini yanlışlıkla bayan olarak seçmişim.Bu bir sıkıntı yaratırmı?Eğer yaratırsa ne yapmalıyım ?Bir bilginiz varsa paylaşabilirmisiniz?
  Şimdiden teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 21 Nisan 2016 at 00:03

   Selam Emrah. Şimdiden endişelenmeye başlasan iyi olur çünkü Wizz Air’den bahsediyoruz burada. Normalde aldığın bir bilet için ad/soyadını değiştirmek istersen ekstra 45 ya da 60 Euro ödüyorsun. Tabi bunu seyahat öncesinde call center’ı arayarak yapman gerekiyor. Eğer bu işlemi uçuş öncesinde havalimanında yaparsan bu fiyatın 2-3 katını ödüyorsun. Cinsiyet konusunda emin değilim, sitede o konuda bir bilgi bulunmuyor ancak mutlaka seyahatin öncesinde Wizz Air ile iletişime geçerek durumu anlatmanı öneririm. Değişim ücretlerine buradan bakabilirsin: https://wizzair.com/en-GB/useful_information/service_fees#ChangeFees

   • Cevap Yaz Emrah 21 Nisan 2016 at 00:46

    Teşekkür ederim.Açıkcası yeni biletde almak istemiyorum ve şuan yurtdışındayım call center konusundada sıkıntı yaşıyorum.Siteden isim isim değişikliği yapmayı denedim ama 45 euro gibi bir fiyat var .Normalde bileti 30 euroya almıştım.

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 21 Nisan 2016 at 01:23

     O zaman şöyle söyleyeyim; Wizz Air’de bagaj boyutlarını ölçme vb. tamamen havalimanında bulunan görevlinin elinde ve yabancı forumlardan takip ettiğim kadarıyla bu oldukça değişken. Yani bir havalimanında buna çok dikkat ediyorlarken, bazılarında etmedikleri oluyormuş. Senin durumunda aynı şekilde. Cinsiyetin yanlış gözükse bile görevli buna bir şey demeyebilir ya da sorun yapabilir. O yüzden kesin bir cevabı yok maalesef. Ancak kesin olan eğer cinsiyetin yanlış olmasını sorun yaparlarsa mutlaka o anda bilet fiyatından birkaç kat daha fazla para ödemen gerekir ve bu çok kötü olur. Ya da hiç uğraşmayıp yeni bilet alabilirsin belki.

 • Cevap Yaz Melda 27 Nisan 2016 at 22:05

  Mrh öncelikle yazınız çok aydınlatıcı.. Tsk ker. Ben bugun budabedte için wizz air dan bilet aldım. Fakat e- ticket mailime gelmedi. Sadece confırmatıon code ve uçuş bilgilerinin yazdığı bir mail geldi. Fakat bana elektronik ticket lazım. Fatura degeri olan. Bu konuda ne yapabilirim. Tsk ler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Nisan 2016 at 23:09

   Uçuş bilgilerinin yazılı olduğu mail fatura değeri olarak geçmiyor mu? Geçmiyorsa üye girişi yapıp oradan bilgilerin kontrol edebilirsiniz. Mutlaka olması lazım bi yerlerde 🙂 Benim elimde bilet olmadığı için kontrol edemiyorum maalesef.

 • Cevap Yaz ibrahim özel 28 Nisan 2016 at 01:11

  Hocam merhaba öncelikle ayrıntılı ve tatmin edici anlatımıznız için sonsuz teşekkürler. Benim bir pproblemim var birçok arkadaşta yazmış. 29 nisanda sabiha gökçenden budapeşteye uçacağız online check in işaretlememe rağmen şu an gidiş için saw da online check in uygun değil yazıyor ama 9 mayıs budapeşteden dönüşte ise online check in e müsade ediyor ve dönüş için de check in yaptım. Bu durumda ne yapacağız enedir bu işin çaresi? selamlar herşey için teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Nisan 2016 at 09:40

   Evet Sabiha Gökçen için kaldırılmış online checkin. Bu durumda yapılacak tek şey havalimanına gittiğinizde checkin yapmak 🙂

 • Cevap Yaz Hilal 28 Nisan 2016 at 08:42

  Merhaba ben wizz airdan bilet aldım ama bileti alırken herhangi bir kimlik bilgisi istemedi ad soyad dışında. Normalde daha önce pegasustan aldığımda istiyodu. Bu sorun olur mu acaba bir bilginiz var mı?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 28 Nisan 2016 at 09:38

   Merhaba, normalde online checkin yaparken pasaport bilgisi giriliyor ancak Sabiha Gökçen’de online checkin yokmuş. Ad Soyad yeterlidir 🙂

   • Cevap Yaz melda 21 Haziran 2016 at 11:41

    merhaba,bende temmuz ayında budapeşteye gidecegim. on ine chek in yapılamıyor sabiha gökçenden..bu durumda bizden havaalanında ücret mi alıyorlar.. bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 21 Haziran 2016 at 11:55

     Selam Melda. Ne yazık ki bu konuda bilgim yok. Çünkü seyahat ettiğim tarihlerde online check-in yapılıyordu. Gezinin ardından bana da bilgi verebilirsen çok sevinirim. İyi tatiller 🙂

 • Cevap Yaz Ismet 01 Mayıs 2016 at 18:21

  Merhabalar Şahin bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bizde temmuz ayında budapesteden istanbula ucacagiz. 2 yaşından küçük oğlumuz için yanımızda bebek arabasi da olacak. Bunun için extra bi ücret alabilerler mi. Sitelerinde buna yönelik bir bilgi bulamadım. Ancak oğlumuz için bilet fiyati bizimki ile ayni. Bebek Arabası için extra bi ücret talep etmeleri çok mantıksız olur gibi geldi.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 01 Mayıs 2016 at 18:46

   Merhaba. Maalesef çok zor bir soru. Bence sorun yaşamamak için telefon ederek bilgi alın. Çünkü check-in sırasında çok fazla sorun yaşayan kişi oluyor.

 • Cevap Yaz Hatice 04 Mayıs 2016 at 18:18

  Şahin bey merhaba öncelikle açıklayıcı yazınız için çok teşekkürler. Benim sorum belki çok basit kalacak ama benim biletin faturasına ihtiyacım var fakat gönderdikleri bilette sadece bilet bilgisi var. Faturayı mail ile talep etsem gönderirler mi ya da Nasıl bir işlem yapmam gerekiyor eğer bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

 • Cevap Yaz Beyza 07 Mayıs 2016 at 18:09

  Merhaba bilgisayarım ünvanımı ms yerine mr olarak geçirmiş, polonyadan italyaya ucacağım değiştirmesem sorun olur mu ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 08 Mayıs 2016 at 14:34

   Geçenlerde bi arkadaş daha sormuştu bunu. İnternette gördüğüm kadarıyla çoğu zaman sorun olmuyor ama tamamen pasaportu kontrol eden görevliyle ilgili. Görmezden gelebilir ya da değiştirmek için para talep edebilir.

  • Cevap Yaz Emrah 15 Mayıs 2016 at 01:30

   Merhaba benimde başıma aynı olay geldi.Ama daha uçağa binmedim.Siz halledebildiniz mi aceba?

 • Cevap Yaz Buse Doğan 14 Mayıs 2016 at 08:32

  Tesekkurler benim için oldukça faydalı bi yazı oldu.

 • Cevap Yaz Hilal 15 Mayıs 2016 at 15:44

  Merhaba ben lens kullanıyorum. Kabin bagajlarının içine lens suyu konulabiliyor mu acaba?

 • Cevap Yaz Oğuzhan 18 Mayıs 2016 at 23:38

  Hocam öncelikle kolay gelsin süper bir yazı olmuş ve çok teşekkür ederim herkesin adına. Geri dönüş yaparmısın bilmiyorum ama benim şöyle bir durumum var; benim klasik bir dağcı sırt çantam var boyutları 60+cm buna ekstra uyku tulumu ve matım olacak. işin içinden çıkamıyorum 3 haftalık bir avrupa turuna çıkıcam ve en ucuz bilet olması sebebiyle wizzair i kullanmayı düşünüyorum. çantam bahsettiğim ölçülerde şimdi ne yapmam gerek large bagaj mı olacak bu yoksa neyi seçip nasıl bir ücret ödemeliyim bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Mayıs 2016 at 19:43

   Selam Oğuzhan. 60 litrelik çantayı mecburen check-in’e vermen lazım. Bileti alırken bagaj tipini soruyor zaten. O seçeneklerden checked-in baggage seçeneğini seçersin. 10-20 Euro ekstra olması lazım. Kafan rahat olur bu şekilde.

 • Cevap Yaz Derin 20 Mayıs 2016 at 16:37

  Bilgiler öok açıklayıcı. Çok teşekkür. Sitede online check-in yaptıktan sonra bunu bastırabileceğim yeri göremedim. Bilgi verebilirseniz öok sevinirim. Teşekkür ederim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 21 Mayıs 2016 at 12:17

   Bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra açılan bölümde göreceksiniz Check-in yazısını. Oradan yapabilirsiniz. Biraz kurcalamanız gerek 🙂

 • Cevap Yaz İlayda 09 Temmuz 2016 at 19:49

  Merhabalar el bagajı olarak gitarımı göstersem sorun yaratırlar mı sizce?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 10 Temmuz 2016 at 15:00

   Gitar özel ekipmana giriyor. Ekstra olarak satın alabilirsin. İzin vereceklerini hiç sanmıyorum.

 • Cevap Yaz Ebru 11 Temmuz 2016 at 21:24

  Merhaba yazınız gerçekten çok yardımcı oldu bana. Sadece aklıma bi şey takıldı. Budapeşteden dönüşün checkinini yaparken ”Non EU/EEA passengers must proceed to the Wizz Air check-in desk for document check before proceeding through security to departure. Failure to do so may result in travel being denied” şöyle bir şey gördüm. Tam olarak ne demek istediğini anlamadım. Yine de check in yerine mi gitmemiz gerekiyor

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Temmuz 2016 at 08:59

   Selam Ebru. Açıklamadan bende o şekilde anladım. Sorun yaşamamak için check-in sırasına girmeden görevliye yavaşça yaklaşıp sorabilirsin. Zaten kimse valiz vermediği için Wizz Air’ın check-in sırası çok hızlı ilerler. Vize kontrolü vb. için bu tarz bir uygulamaya gitmiş olabilirler.

 • Cevap Yaz Gunel 23 Temmuz 2016 at 16:10

  Merhaba. Kucuk kabin baqajinda sac duzlestiriciye izin veriliyormu?

 • Cevap Yaz Ali 30 Temmuz 2016 at 11:22

  Merhaba. Öncelikle bu yazınız için teşekkür ederim, qayet bilgilendiriciydi. Benim bi kaç sorum var. Ben de ilk kez bu şirketden aldığım biletle uçucam. Ben ödeme yaptıktan sonra bana travel itinerary ve invoicing mailleri geldi. Bunlardan 1cisini vise için versem yeterlimi? İkinci sorum, yukarda belirtmişsiniz her kes serbest oturuyor. Ben yerimi seçip ek olarak 3 avro ödedim. Eğer öyle bi şey varsa, neden para ödüyorum? Ben uçağa bindiyimde o yer benim diyilmi yani? Her kes kafasına göre mi oturuyor? Son sorum, benim veb check in 2 ağustosta başlayacaq. Ben bundan bir kaç gün sonra Check in yapsam, orda yukardakı gibi bi bilet olacak sanırım. Onun çıktısını da aldıktan sonra bir şey daha yapmam gerekiyormu? Yani Check in yaptıktan sonra bi daha yapmalımıyım? Örneğin uçuşum 1 Eylül, ama ben 15 ağustos falan yapmak istiyorum. Ya da direk açıldığı gün.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 31 Temmuz 2016 at 01:11

   Selam Ali. Koltuk seçme olayı değişkenlik gösterebilir. Yani sen para ödeyerek o koltuğu ayırtmışsındır. Başkaları check-in yaparken kendi koltuk numaralarını alırlar. Veya bunlardan ikisi de olmaz ve herkes serbest oturur. Ancak senin aldığın koltuğa senden başkası oturamaz. O konuda için rahat olsun. Check-in’i 15 Ağustos’ta yapabilirsin. İyi uçuşlar.

 • Cevap Yaz Ahmet 20 Ocak 2017 at 00:24

  İyi günler.Martın 5-8 Arası Reyjavik’e uçak biletim var Budapeşte olacak şekilde.Çantam 55L olduğundan korkuyorum.Fazla geniş olmayacak şekilde bir şeyler almayı planlıyorum.Çoğu şeyi üzerime giyip öyle gitmeyi düşünüyorum malumuzun çok soğuk.Sizce bir sorun çıkartırlar mı?

 • Cevap Yaz Ercan 18 Şubat 2017 at 00:02

  Wizzair’dan bilet aldım kredi kartı ilr ama iptal etmek istiyorum,mümkünmüdür acaba??

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Şubat 2017 at 19:59

   Bir yakınınızı kaybetmişseniz -belgelemek koşulu ile- iptal işlemi yapıyorlar.

 • Cevap Yaz Sibelcan 03 Mart 2017 at 13:06

  Merhaba benim bir sorum var
  Mayis aynda wizzair ile uçuş yapacağız inşallah, benim bebegim var 9 aylık ona bebek arabasi ücretsiz miş diye duydum doğrumu biliyorsaniz bilgilendirebilirmisiniz ve ben bag-chek in yaptim 32kg iki çanta 15 kg yapsam olurmu yoksa tek bir çantaya mi hakkim var?
  Teşekkür ederim

 • Cevap Yaz Reyhane 10 Ağustos 2017 at 03:40

  Selam,bana viza vermediler.Lutfen bilet nasil iade edilmesi ie alakali bilgi vermeyinizi rica ediyorum.

 • Cevap Yaz Ekrem Kızıltaş 17 Ağustos 2017 at 13:54

  wizz hava yolları bagaj konusunda çok hassas davranıyor, özelikle Türk yolculara. Biz iki arkadaş Budapeşte’den uçağa binerken valizleri ölçtüler, ölçülere uymadığı için( 5 cm farkdan dolayı) 40 yuro istediler. Uçaktan inince yolcuların bagajlarını gördük yarısının bagajları bizim bagajlarımızdan büyük yarısı da bizim valizlerimiz kadar. o zaman Türk yolculara ayrı muamele yapıldığını düşündük. Çok içerlediğimiz için paylaşmak istedim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 17 Ağustos 2017 at 20:58

   Ben zannetmiyorum bu şekilde olduğunu. Wizzair Avrupa’da oldukça popüler bir havayolu. Birkaç hafta önce Bükreş-Varşova uçuşu gerçekleştirdim, herhangi bir sorun yaşamadım. Size öyle denk gelmiş olabilir. Yabancı kaynakları biraz incelerseniz valiz konusunda çok sayıda kişinin sorun yaşadığını görebilirsiniz.

   • Cevap Yaz deniz bckc 27 Ağustos 2017 at 04:28

    merhaba, wizzair ile sofia üzerinden budapeste ve orta avrupaya gidicez kredi kartı ile bilet almak istiyoruz ancak site de genelde banka havalesi üzerinden satış var bu konu da bilginiz var mı nasıl halledebiliriz? ve bildiğimiz standart sırt çantaları Türkiye’de adidas nike falan olanlar bu ölçülere uyuyor mu sıkıntı cıkarıyorlar mı?

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Ağustos 2017 at 13:40

     Ödeme ekranında kredi kartı seçeneği olması lazım.
     Günlük kullanılan sırt çantaları izin verilen ölçüye uyuyor genelde.

 • Cevap Yaz bls 08 Ocak 2018 at 08:49

  Hazırladığınız güzel rehber için teşekkürler…

 • Cevap Yaz Emel 18 Haziran 2018 at 13:55

  Merhaba yazıyı okudum gayet açıklayıcı olmuş sormak istediğim ben biletimi önceden aldım fakat valiz ekletmek istiyorum ek ücreti de biliyorum chek in esnasında mi seçebiliriz yoksa daha öncesinden mi seçmem gerekiyor valizi

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 20 Haziran 2018 at 21:09

   Nereden yapıldığını bilmiyorum ancak Wizz Air’in sitesinde uçuştan 3 saat öncesine kadar valiz upgrade işlemi yapılabilir yazıyor. Üye girişi yaptıktan sonra biraz kurcalarsan bulabilirsin bence 🙂

 • Cevap Yaz İlayda 30 Haziran 2018 at 00:04

  Merhaba Şahin bey, go euro ile Atina’dan Budapeşte’ye bilet aldım daha sonra da Wizz’e üye oldum. Fatura ve uçuş bilgilerimi yolladılar mail ile ama Wizz’in kendi sitesinden girince uçuşlarımı göremiyorum ne yapmam lazım?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 01 Temmuz 2018 at 12:37

   Selam. Havayolunun kendi sitesi haricinde başka bir yerden bilet aldığın zaman bunu görememen normal. Uçuş zamanı geldiğinde Wizz Air’den PNR girerek check-in yapacaksın sadece. Sorun yok yani 🙂

   • Cevap Yaz CEnkk 16 Temmuz 2018 at 00:16

    Merhaba. Wizzair 01.09.2018 Atina-Sofia uçuşumu iptal ederek 02.09.2018’e almış. Kabul Edersem tabi ki. Ve bütün tatil planım altüst olmak üzere. Şimdi bir gün önceye almaya çalışıyorum uçuşu. Tekrar iptal olursa muhtemelen her şey berbat olacak. Acaba wizzair’da uçuş iptali yaşadınız mı? ya da çok sık rastlanılan bir durum mu bu iptaller wizair’da?

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Temmuz 2018 at 15:55

     Selamlar. Yok hiç yaşamadım daha önce. Sebep söylemişler mi peki?

 • Cevap Yaz Teymur 02 Ağustos 2018 at 05:19

  Merheba, ben vize başvurusu için bilet almalıyım.Eğer vize verilmezse iade ede bilirmiyim? Ek 10 euro ücret ödemekle bileti garantiye almanın mümkün olduğunu duymuşdum.Doğrumu?

 • Cevap Yaz Yesim 11 Haziran 2019 at 01:08

  Merhaba, Wizz Air’den Avusturya (Viyana) kalkış İzlanda (Reykjavik) varışlı bir uçak bileti satın aldım. Satın alma işleminin son aşamasında onayladığım maddelerden biri “I and all passengers on this booking are resident in Austria” şeklinde bir ibare vardı. Biletleme işlemi esnasında pasaport numarası girilmesi gereken bir alan da bulunmadığı için Avusturya ikametim bulunması gerektiği gibi bir anlam taşıyor olabilir mi diye düşünmeye başladım.
  Wizz Air’den Avrupa içi uçuş satın alırken hiç böyle bir durumu deneyimlediniz mi? Şimdiden çok teşekkürler.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 14 Haziran 2019 at 04:57

   Merhaba. Daha önce hiç bu şekilde bir uyarı ile karşılaşmadım. Bu maddeyi onaylamadan işlem yapılmıyor muydu?

 • Cevap Yaz kubra 08 Ağustos 2019 at 23:37

  merhqba 10 agustos yani 1 gün sınra sofyadan -bqrcelona ucusum var fakat bileti esky dqn aldım ısmımı kubra bayrambey yerine kuebra bayrambey yani u nun yanına e koymuslqr bir sorun olur mu qcıl donus beklıyrm lutfen

 • Cevap Yaz ASLAN 16 Kasım 2019 at 09:43

  Merhaba hayırlı işler
  Ben dün wizz air den internet üzerinden bilet aldım.
  üsküp almanya
  fakat verdiğim iletişim bilgilerinden i mail yanlış girmişim ve mail alamıyorum bu hatayı nasıl düzeltebilirim.
  hatalı i mail hesabıyla bilgisayardan oturum açıyorum uçuş bilgilerimi görüyorum fakat mail alamıyorum. check-in yapamıyorum.

 • Cevap Yaz Melahat 13 Ocak 2020 at 14:59

  Merhaba şahin bey check in onay çıktısini telefondan ss alsak oluyor mu yoksa çıkarmamız mi gerek

 • Cevap Yaz Zeynep 07 Şubat 2020 at 22:39

  Mrb .çok teşekkürler ayrıntılı anlatma için. Peki, çocuk arabası,puset yani uçağın içine izin veriyorlarmi ? Bu benim için önemli.yanima almak istiyorum

 • Cevap Yaz Rovshan Mamedov 14 Mart 2020 at 09:50

  Merheba ben Azerbaycan vatandasiyim. 14.03.2020 tarihe Kutaisiden Dortmunda bilet aldim 3 kishilik. 24.03.2020 tarihde geri donecekdik. 14.03.2020 tarihde koronivirusa gore Gurcustanla Azerbaycamin serheddi kapandi ve biz serheddi kecemedik. Ucak biletini iptal ede bilirmiyim?