Şu yazıyı okuyorsun: İtalya Vize Görüşmesi ve Mülakatı
İtalya 10 Nisan 2015

İtalya Vize Görüşmesi ve Mülakatı

Yapacağım interrail seyahatim için geçtiğimiz günlerde İtalya’ya idata aracılığıyla vize başvurusunda bulunmuştum. 3 iş günü sonra idata’dan arayarak konsolosluğun benimle görüşeceğini söylediler. Bende gidip görüştüm ve bu yazımda görüşme detaylarını anlattım.

Herşeyden önce kendi durumumda kısaca bahsetmem gerekecek. Son çalıştığım şirketten interrail yapabilmek için ayrılmış ve İtalya’ya 35 gün süreli vize başvurusu yapmıştım. Birkaç gün sonra idata’dan bir görevli aradı ve İtalya konsolosluğunun benimle görüşmek istediğini söyledi. Giderken “son mezun olduğum okulun diploması ve sertifikaları” götürmemi istedi. Açıköğretimde öğrenci olduğumu söyledim, o zaman öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak şeyler götürürsünüz dedi. Sertifikanın ne olduğunu sordum, net cevap veremedi. Sonuçta üniversitede katıldığımız o 2 saatlik sertifikalar olamazdı bu, muhtemelen aldığımız yabancı dil eğitimleri, bilgisayar eğitimleri falandı. Çarşamba günü Saat 9:45’te İstanbul İtalya Başkonsolosluğunda olmamı söyledi.

Yardımcı Olabilir:

Güncelleme: İtalya Konsolosluğu vize konusunda epey hızlı sanırım. Görüşmeden bir gün sonra pasaportum idata’ya gönderildi. Sonuç: 3 Aylık, 45 gün kalma süreli multiple Schengen vizesi. Şimdi interrail için önümde hiçbir engel kalmadı. Darısı herkesin başına…

Görüşme günü geldiğinde yanıma öğrenci belgemi, eski pasaportumu ve son çalıştığım şirketten “işten çıkış belgemi” alarak gittim. Eski pasaportumda 3 Schengen vizesi ki biri İtalya’dan olmak üzere daha bir buçuk sene önce aldığım, bir adet Romanya vizesi ve pek çok giriş/çıkış damgası bulunuyor (vizesiz ülkeler dahil). Neden çağırdıklarını bile anlamadım açıkçası ya neyse.

İtalya konsolosluğu konum olarak epey kötü bir yerde kalıyor. İstiklal Caddesi’nden dümdüz tünel yönüne giderken Galatasaray Lisesi’nin oradan sola dönüp aşağıya doğru “acayip bi yokuştan” iniyorsunuz. İnerken zaten “Tomtom Sokağı” tabelasını göreceğiniz için bulmak çok zor değil ama bilenler vardır o ne dik bi yokuştur öyle yahu..

Neyse, görüşme saatinden 15 dakika önce konsolosluğun kapısının oraya geldim. Yaklaşık 10 kişi bekliyordu. Oradan birine sıraylamı giriyoruz yoksa çağırıyorlar mı diye sordum, çağırıyorlar dedi. 2dk bekledikten sonra güvenlik kapıyı açtı ve “sırası gelenin ismini söyleyeceğim, içeri öyle alacağız; Şahin Doğan burada mı” diye sordu. Evet diyerek girdim içeri.. Önce X-ray’den geçtim, ardından kimliğimi vererek yaka kartı aldım ve görüşmenin yapılacağı odaya girdim.

Sakın ama sakın, ne olur ne olmaz diye düşünerek erken gideyim demeyin. Çünkü görüşme saatiniz gelmeden içeriye alınmıyorsunuz ve BEKLEYECEĞİNİZ bir yer yok! Kapının önünde boş boş randevu saatinizin gelmesini beklersiniz. Hava soğuk ve hafif yağmurluydu, bekleyenlerin halini düşünemiyorum.

Yaka kartımı aldıktan sonra içeriye girdim. İçeriyi bir banka şubesi gibi düşünebilirsiniz. Oturup beklemeniz için koltuklar ve gişeler (bankolar) var. Dışarıdaki görevli hiçbir şey söylemedi ancak kapıdan girer girmez sıra numarası veren bi makina dikkatimi çekti. “Vize” ve “Pasaport” şeklinde iki seçenek vardı (tam olarak ne yazdığını hatırlamıyorum). Üstteki tuşa basarak (vize yazan) sıra numarası aldım. Sıra numaram 11’di ve boş bir yere geçerek oturdum. Banka gibi düşünün dedimya, ekranda yanan numara 3’tü.

Ah İtalya Ah! Hani sadece idata aracılığıyla vize başvurusu yapabiliyorduk? Hani direk başvuru kabul etmiyordunuz? Peki turla gidecek olan o 4 kişinin orada ne işi vardı? Nasıl direk vize başvurusu yapabiliyorlardı? Bu nasıl bir saçmalıktır! Tamam Erasmusla gidenler, projede görev alacaklar, aile birleşimi için gidecekler vb. direk başvuru yapabilirler ama turla turistik olarak gidecek kişiler nasıl direk başvuru yapabiliyor? Ben niye yapamadım? diye geçirdim içimden.

Beklerken gerçekten çok ama çok sinirlendim. Ama sinirlendiğim nokta oraya direk turistik vize başvurusu yapanlar ya da onları kabul etmeleri kesinlikle değildi! Sıra numarası 3’te ve benim numaram 11di. Sizce sıranın bana gelmesini ne kadar beklemiş olabilirim?.. İnanın tam bir buçuk saat sıramın gelmesini bekledim! Çünkü her vize başvurusu en az 15 dakika sürüyor!!! Bi ara pasaportumu istesem ve çekip gitsem mi diye bile düşündüm.

Sadece bir tane görevli bayan işlemleri yapıyor, vizeye başvuran da, görüşme için bekleyen de aynı sırada. İçeride bir şey sorabileceğiniz hiçbir görevli de yok! O yüzden randevu saati gelip içeri giren kişilerin çoğu sıra numarası alacağını bilmiyor. Bazılarıysa pasaportlarını teslim almaya gelmişler, onlar da içeride bekliyorlardı. Ama ne ilgilenen biri, ne de soru soracak birisi var. Vize başvurusu yapacak birisi bana “Vize başvuru ücretini Euro ile ödeyebiliyor muyum?” diye sordu, bilmiyorum bankoda ki kişiye sorabilirsiniz dedim. O da gidip sordu ve cevap aynen “oturun, sıranız gelince yardımcı olacağım” şeklinde oldu. Adam da epey bekledikten sonra sıra ona geldi ve sadece TL ile ödeme yapabileceğini öğrendi. Sonrasında çıkıp parayı bozdurdu, tekrar sıra numarası aldı vs.

Ve sıra bana geldi. Görüşme için geldiğimi söyledim. “Başvuru numaranı biliyor musun?” diye sordu. İdata’ya başvuru yaptığınız zaman size bi kağıt veriyorlar ve üzerinde “başvuru takip numarası” yazıyor. Onu soruyor.. Nereden bileyim, onu yanımda götürmemiştim ki. Hayır diye cevap verdim ve dışarı çıkıp idata’yı arayarak numarayı öğrenebilirsin dedi. Mecburen öyle yaptım. İdata’yı aradım, dedim şu an İtalya konsolosluğundayım, başvuru numaramı soruyorlar. Onlarda birkaç güvenlik sorusunun ardından numaramı söylediler..

Tekrar içeri girdim, başkasının işlemini alıyordu. O kişi işlemini hallettikten sonra gittim ve başvuru numaramı söyledim. Vize başvuru dosyamı aldı, yandaki bankoya geçmemi söyledi, o da oraya geçti ve dosyamı incelemeye başladı. Oranın diğer bankodan farkı, görüşmenin telefonla yapılması. Yani vize başvurusunda bulunacak kişiyle konuşurken konuşmaları herkes duyabiliyor, ama mülakat için gelenler görevliyi telefondan dinliyor (başkaları duymasın diye).

Sanırım pek çok kişi bu yazıya “acaba ne soruyorlar” diyerek ulaşmış ya da onun için okuyordur. Maalesef herkese aynı soruları soracaklarını hiç zannetmiyorum. Çünkü başvuru dosyam incelenmiş ve bana özel sorular hazırlanmış, belli. Görevli bayan o kağıda bakarak soru soruyor, verdiğiniz cevapları yine o kağıda not alıyor. Merak edenler için söyleyeyim, mülakat Türkçe yapılıyor.

İlk soru: Interrail yapmak için işten mi ayrılınır?
Türkiye şartlarında hemen hemen hiçbir şirket çalışanına 30 gün izin vermez. Mecburdum. Çünkü ya işten ayrılacak ya da hiç yapamayacaktım.

Hangi ülkeleri gezeceksin?
İtalya’dan başlayacağım, İspanya, Portekiz, Fransa oradan da Balkanlar üzerinden Türkiye’ye geleceğim. Tabi sonuçta trenlerin ne kadar süreceğini bilemediğim için planım şimdilik bu şekilde, duruma göre değişebilir.

Kiminle Gideceksin?
Kendim, yalnız.

Döndüğünde ne yapacaksın peki?
Çalışmaya başlayacağım ama nerede olacağı şimdilik belli değil.

En son hangi şirkette çalışıyordun?
Bir e-ticaret şirketinde, Trendyol’da çalışıyordum.

Aaa biliyorum ben orayı, duymuştum. Görevin neydi?
Yazılım Uzmanıydım.

Peki döndüğünde ne olarak ve nerede çalışacaksın? Eski şirketinde maaşın epey iyiymiş çünkü
Muhtemelen reklam sektöründe, yazılım uzmanı olarak çalışmaya devam edeceğim.

Yabancı dilin var mı?
Evet İngilizce biliyorum.

Nerede öğrendin?
Okulda ve kursa gittim. Ayrıca daha önce 18 ülke gezdim, oralarda da pratik yaptım. -Evraklarımı incelemeye devam ederken- Bir de yararı olur mu bilmiyorum ama blogger’ım. Gezdiğim ülkeleri yazdığım bir blog sitem var. Adresi sahindogan.com (onu da not alır).

Hadi yaa. Benimde bir arkadaşım var o da gezdiği ülkeleri yazıyor. Adı …. tanıyor musun?
Hayır, yabancı blogger’ları takip ediyorum.

Daha önce hep tek mi gezdin?
Sadece Macaristan ve Romanya’ya arkadaşlarımla gitmiştim, diğerlerini hep tek gezdim.

Peki, bizde birkaç arkadaşımla Romanya‘ya gideceğiz. Öyle ucuza uçak bileti bulduk, birkaç gün kalacağız. Ne tavsiye edersin, nereleri gezelim?
Açıkçası Drakula’nın şatosuna gidebilirsiniz, Braşov‘da. Sonra Bükreş‘i gezebilirsiniz. Ayrıca Bükreş’in renkli bir gece hayatı var.

Sence gece hayatına düşkün biri gibi mi gözüküyorum?
Bilemiyorum ama genelde onun için gidiyor insanlar. Ayrıca siz İtalyan’mısınız?

En az senin kadar Türk’üm.
Anladım, Daha önce Polonya, Macaristan ve Romanya’ya direk başvuru yapmıştım ve oradaki görevliler o ülkeden insanlardı. Eğer İtalyan olsaydınız, Türkçeniz çok iyi diyecektim.

(hafif bi gülümseme) Peki yemek olayları nasıl Bükreş’te, zor diyorlar.
Evet, doğrudur. Çok aç kalmıştım bende. Merkezden biraz uzaklaşırsanız yemek yemeye yer bulamazsınız.

Anladım, peki ailen ne iş yapıyor, İstanbul’da mı yaşıyorlar?
Hayır Ankara’da yaşıyorlar. Annem …, Babam ise …

Tamamdır, eski pasaportundaki vizeleri de başvuru dosyana ekledin mi?
Evet içerisinde.

Tamamdır, bu kadar.

Ben: Peki seyahatime az kaldı, acaba yetişir mi? (13 gün var)
Görevli: Evet vizenin çıkıp çıkmayacağı 21 Nisan’a kadar belli olur.

Ben: Pasaportumu buradan mı, yoksa idata’dan mı teslim alacağım?
Görevli: idata’dan alacaksın.

Ardından teşekkür edip, güvenlikten kimliğimi de aldıktan sonra konsolosluktan çıktım. Maalesef 5 dakika bile sürmeyen bir görüşme için bir buçuk saat beklemiştim. Şimdi vize sonucunu bekliyorum, belli olur olmaz onu da yazarım 🙂

Güncelleme: 3 aylık, 45 gün kalma süreli multiple Schengen vizesi aldım.

Son olarak unutmayın, zamanla konsolosluğun yeri ya da işleyiş değişir, o gün orada bulunan 5 bankoda işlemler alınır, sadece mülakata gelenler olur, hiç beklemeyebilirsiniz, görüşmeyi başka birisi yapar vs. Bunlar sadece benim yaşadıklarımdı ve biraz yardımcı olduysa ne mutlu bana..

Konsolosluğa Not: Eğer konsolosluk çalışanlarından biri bu yazıyı okursa, lütfen şu işleyişi değiştirin. Yani vize başvurularını sabahtan, görüşmeleri de öğleden sonraya falan toplayın. Yazıktır, ayıptır!

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

107 Yorum

 • Cevap Yaz Pelin 23 Nisan 2015 at 22:13

  Film gibi yazmissiniz. Cok tesekkurler

 • Cevap Yaz cansu 19 Haziran 2015 at 16:08

  merhabalar açıklayıcı anlatımınız için teşekkür ederim:)
  sormak istediğim bir şey var daha önce yurt dışına çıkmadım İtalya için başvuru yaptım ve 10 gün arayla 2 kez mülakat görüşmesine gittim ve bugün 3. görüşmeye de çağırdılar.Ailemin zoruyla başvuru yaptım artık kendimi şikayet edesim bile var. Reddedilme cevabı almak için. Görüşmelerde de oldukça isteksiz ve lakayt davranışlar sergiledim peki neden hala görüşmeye çağrılıyorum bu onların hoşuna gidiyor olabilir mi acaba? Açıkçası sizinle paylaşmak istedim. Bildiklerinizi paylaşırsanız da çok memnun olurum.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 20 Haziran 2015 at 00:29

   Selam Cansu. Çok enteresanmış 🙂 Tabi tam sebebini bilemem, en fazla mantık yürütebilirim.

   Benim gördüğüm kadarıyla görüşme yaptığın kişi sadece söylediklerini not alıyor senin. Ardından başvuruyu inceleyen kişiler, sorulara vermiş olduğun cevaplarla birlikte evraklarını tekrar inceliyorlar. Onlara göre her seferinde eksik bir şey kaldığı için seni tekrar tekrar çağırmış olabilirler.

   Yani kısaca onlar vize vermek istiyorlar ancak eksik bir şeyler oluyor, bu yüzden tekrar çağırıyorlar. Bence bu şekilde olabilir..

   Ayrıca bildiğim kadarıyla başvurunu geri çekebilirsin. Gerçekten istemiyorsan görüşmeye gittiğin zaman pasaportumu istiyorum, başvurum iptal diyebilirsin. Böyle bir hakkın olmalı.

   Geçmiş olsun diyerek bitireyim, ne diyeyim bilemedim 🙂

 • Cevap Yaz Tuğçe 14 Eylül 2015 at 15:06

  Merhabalar öncelikle açıklayıcı yazınız için çok teşekkürler. ben shengen vizesi ile ilgili bi kaç soru sormak istiyorum. eşim şu an çalışmıyor ve açıköğretim fakultesinde okuyor. ben de bi kamu kurumunda çalışıyorum ve maaşım iyi. eşime referans olarak ve masraflarını karşılayacak şekilde o öğrenci vizesine başvuru yapsa vize alma durumu olur mu sizce. Açıköğretim fakültesinde okumanın öğrenci vizesi almada bir engeli olur mu.
  şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 14 Eylül 2015 at 18:42

   Selam Tuğçe. AÖF’de öğrenci olmanın vize almaya engel bir durumu yok. Sonuçta öğrenci belgesi ya da kimliği alarak tüm öğrencilik haklarından faydalanılabiliyor. Konsolosluğun da bunu geçersiz sayma durumu olamaz. Normal bir öğrenci nasılsa, o da aynı şekilde. Ayrıca ben de AÖF’liyim, bizi bu kadar ezmeyin 😛

   • Cevap Yaz Tuğçe 15 Eylül 2015 at 10:11

    Çok teşekkür ederim bilgiler için ezmek ne demek yanlış anlamayın lütfen sadece örgün eğitim olmadığı için göçmen riski teşkil edip etmeme konusunda tereddüt ettim. Yanlış ifade ettiysem kusura bakmayın. tekrar teşekkürler değerli bilgiler için.

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Eylül 2015 at 15:53

     Yok yanlış anlamadım. Şaka yaptım ben de zaten 🙂 Sorun yok yani.

     • Tuğçe 28 Temmuz 2016 at 14:52

      Aradan uzun zaman geçti ama ben İtalya’ya vize başvuru için bir soru sormak daha istiyorum kusura bakmayın. Eşimin açıköğretim fakultesinde okuduğunu söylemiştir. Alacağımız öğrenci belgesi elektronik imzalı olarak ve türkçe veriliyor. Sizce sorun yaratır mı bu durum.
      Tekrar rahatsız ettim kusura bakmayın.
      Yardımlarınız için teşekkür ederim.

     • Şahin Doğan 28 Temmuz 2016 at 15:21

      Sorun yaratacağını sanmıyorum. Çünkü o belgeyi artık e-imzalı olarak veriyorlar.

     • Tuğçe 28 Temmuz 2016 at 16:13

      Peki Türkçe olması çünkü tur firmasından gelen belgelerde İngilizce öğrenci belgesi diyor?

     • Şahin Doğan 28 Temmuz 2016 at 16:55

      O zaman öyledir 🙂 Ne diyebilirim ki?

  • Cevap Yaz Tuğçe 29 Temmuz 2016 at 08:22

   Peki öğrenci belgesinin Türkçe olması problem yaratır mı tur firmasından gelen evraklarda ingilizce öğrenci belgesi diyor ama AÖF türkçe belge verebiliyor.

 • Cevap Yaz Batuhan 07 Aralık 2015 at 11:49

  Merhaba sahin,

  Ben de vize basvuru yapacagim italyaya da direkt konsolosluktan randevu aldim. Ogrenciyim 1 haftalik gidicem turizm amaclari. Sence bu randevuyu iptal edip idatadan mi basvurayim? Yoksa konsolosluga mi gideyim? Cunku konsoloslukta baya zorluk cikaricaklar gibi geliyor bana senin fikrin nedir

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 08 Aralık 2015 at 12:16

   Maille cevap vermiştim sanırım soruna 🙂

   • Cevap Yaz verona 03 Haziran 2016 at 22:07

    Merhaba,turizm icin direk konsolosluktan nasıl randevu alabilirim? 🙂 mümkünse tabi

 • Cevap Yaz İbrahim Eren 06 Ocak 2016 at 16:33

  Merhabalar. Bu açıklayıcı ve sürükleyici yazı için çok teşekkür ederim. Ailemle birlikte 1 haftalığına Roma’ya gitmek istiyorum. Kamu çalışanıyım ancak henüz Yeşil Pasaport alacak kadar olmadı. Daha önce kamu görevlisi olarak İspanya, Portekiz ve Fas’ta bulundum. İlk kez turist olarak İtalya’ya Roma’ya gitmek istiyorum. Önceki tüm yurtdışı işlemlerimi başka biri yaptığından yeterince hakim değilim konuya. Tavsiye edeceğiniz özel bir şey var mı ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 07 Ocak 2016 at 12:28

   Selam İbrahim. Özel olarak yapman gereken bir şey yok. Vize evraklarını hazırlayıp başvurman yeterli olacaktır. İyi tatiller şimdiden 🙂

 • Cevap Yaz OZLEM 14 Ocak 2016 at 16:15

  Merhaba Şahin bey, bizde İtalya seyahati düşünenler olarak size verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ediyoruz ve bir şey sormak istiyoruz. Acaba vize ücreti olarak toplamda ne kadar bir ödeme yaptınız? Vergiler ve diğer harçlar dahil.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Ocak 2016 at 15:20

   Merhaba, 60 Euro vize için, 70 TL aracı kurum ücreti ve 60 TL yurtdışı sigortası ödemiştim. Ancak benimki 35 günlük seyahat olduğu için sigortaya 60 TL ödedim. Siz daha az ödersiniz 🙂

 • Cevap Yaz Hazal 29 Ocak 2016 at 15:02

  Merhabalar Şahin bey, nişanlımla balayı için Roma’ya gitmeyi düşünüyoruz 5 gün için ama daha önce schengen vizesi almadık ikimizde. Başvuru aşamaları nasıl oluyo bide sanırım soyadı sorunu oluyormuş kızlık soyadıyla ilgili değişiklikten evlenmeden başvurmamız gerekicek vize için ama nasıl bi yol izlememiz gerekiyo yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 29 Ocak 2016 at 18:15

   Selam Hazal. Eğer ikinizde çalışıyorsanız vize alma konusunda sorun yaşamazsınız. Zaten aracı kurum ile başvuru yapmanız gerektiği için onlar sizi başta soyadı olmak üzere her konuda bilgilendirirler. İyi yolculuklar 🙂

 • Cevap Yaz Mehmet kara 20 Şubat 2016 at 11:22

  Mrb şahin bey. Ben 1502.2016 tatihinde italya vizesi için idataya basvuru yaptım. Müracaatımdan bir gün sonra idata aradı ve elçilik benim ile gorusmek istediğini soyledi yani mülakata. Mülakata gittim. Bana sorular sordu nereye ne için gidiyosun. Babam ile beraber gideceğimi soyledim babamın 1 ayrı schengen vizesi vardı zaten onlarında renkli fotokopilerini çekip dosyama koymustum zaten. Ne zamn gidiyorsun dedi forumda yazdığım tüm bilgileri soyledim. Eksıksız. İngizce bilip bilmediğimi sordu bende iş gereği ewet dedim. Ama oyle ağzımdan cıktı. Benimle ingilizce konusmak istedi bem donup kaldım oyle orda. :)) hani biliyorum dedin dedi bana. Ben o kadr ileri derecede bilmiyodum dedim sadece gelen musterilerilere yardımcı olabıllecek kadar dedim. Baban dil biliyrmu diye sordu. Evet dedim fransızcası var dedim. Nerden oğrendi dedi bende babam yurt dısına surekli çıkıyor ve burda dil kursunda gittiğini soyledim. Askerlik yaptın mı dedi hayır öprenciyim dedim. Akraban varmı dedi bende yok dedim. Oda bana tc kımlık numarandan cıktı dedi fransada akrabaların var dedi. Ben gorusmuyprum dedim onlarla tamam dedi. Biz değerlendirip size donus yaparız dediler. Tamam dedim cıktım. Daha bir haber gelmedi 3 gün oldu. Sizce olumsuz bir durum varmıdır.

 • Cevap Yaz Fatih İmer 25 Şubat 2016 at 23:47

  Merhaba, yazınızı okudum çok akıcı ve güzel anlatmışsınız. Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ederim. Benim sormak istediğim konu ise şu sekilde; ben bu yaz ayı (1 Ağustos – 31 Ağustos) tarihleri arasında İnterRail ile avrupa gezisine çıkacağım. Şuan da üniversite öğrencisi olarak okumaya devam ediyorum. Öğrenci olarak vizeye basvururken normalden farklı ne isteniyor ve birde banka hesap kontrol olayı varmış sanırım. Min. 3000TL filan olması gerekiyormuş bunun hakkında da bilginiz var mı aceba ? Ben normalde 3.000TL bütçe ile gezmeyi planlıyordum ama bu banka hesap kontrol olayı sıkıntı oldu.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 26 Şubat 2016 at 10:11

   3000 tl butce bana sorarsan az. Interrail bileti zaten 1500 tl civari. Ayrica ogrenciysen ailenin sana sponsor olmasi lazim.

 • Cevap Yaz Yasin 29 Şubat 2016 at 22:03

  Merhaba sahin bey 19 subatta idataya italya vizesi icin basvuruya Gittim 1 hafta icindde arayip orada mastir yapan kuzenim davetiye gondrmisti kira kontratini istediler Mail attik bugun aradilar ismimi felan teyit ettiler italya konsoloslugun dan yarin tekrar arayacaklarni soylediler bisey anlamadim sebebi nedir acaba

 • Cevap Yaz oğuzhan 11 Mart 2016 at 20:42

  selamlar;

  pazartesi ben de mülakat için konsolosluğa çağırıldım ve yanımda şahsi banka hesabım ve kredi kartımla ilgili dökümanları götürmemi istediler. ancak ben zaten şahsi banka hesap dökümanlarımı başvuru dosyamla beraber verdim ve adıma sadece uzun zamandır kullanmadığım tek bir ek kart var. sormak istediğim sizce bu belge istekleri önemli mi onlar için yoksa daha çok seyahat nedenimi irdelemek için mi çağırılıyorum? okulumu bitirdikten sonra çalışmadım ve askerden şubatta döndüm, ailemi de sponsor gösterdim ve sizin gibi interrail yapmak istiyorum. dosyamda gidiş dönüş uçak biletleri ve interrail bileti de mevcuttu. şimdiden teşekkür ederim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Mart 2016 at 11:50

   Selam Oğuzhan. Kredi kartı kullanmadığını görüşme esnasında belirtirsin. Şahsi banka hesabını istemelerinin nedeni ise hesap hareketlerinde bir sorun görmüş olmaları olabilir. Yani pek çok kişi arkadaşından ya da tanıdığından para alıp hesabına yatırıyor ve parası varmış gibi gösteriyor. Gerekli döküm alındıktan sonra tekrar çekip arkadaşlarına geri veriyorlar. Bundan dolayı istemişlerdir muhtemelen. Ayrıca yine hesap hareketlerinde Kredi Kartı Ödemesi gibi bir ibare varsa ek kartınla ilgili bir belge götürürsen iyi olur.

 • Cevap Yaz Mehmet Çağlar 11 Mart 2016 at 23:49

  Merhabalar, 14.03.2016 Tarihinde İzmir İtalya Konsolosluğunda saat 10.00′ da vize başvurumuz var. Sahibi olduğumuz şirketimin ortağı Suriye uyruklu bir vatandaş olup, şirket ortağıma Ticari vize almaya çalışacağız. Bakalım sonuç ne olacak

 • Cevap Yaz semih 12 Mart 2016 at 11:37

  merhabalar. ben bu yaz interrail düşünüyorum italyada başlayıp berlinde bitiricem. bilet sürem bittikten sonra 2 hafta kadar da berlinde amcamgilin yanında kalıcam. vize alırken bunu da mı belirtmeliyim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Mart 2016 at 11:54

   Evet belirtmelisin yoksa InterRail yapacağın süre kadar vize verirler.

 • Cevap Yaz Cemal 14 Mart 2016 at 19:50

  Yazınız gerçekten cok guzel Benım de Bı sorum olucaktı ben 11.03.16 tarıhınde mülakata gıttım evraklarımı duzelleyen tur sırketı gonderdı çağırmışlar ben salı günü ucucagımı soyledım onlarda pazartesı cvp alırsınız dedıler ama bugun baktım kontrol ettım pasaport hala ıncelemede yazıyor ama ben daha önce vıze almıştım ama Fransa’ya alıp Almanya’ya uçmuştum uçma sebebımı açıkladım abım hastalandı gıttım dedım bana kardeşlerimin nerede oturduğunu sordular ben bırı Almanya bırı Hollanda bırı Fransa’da dedım maşallah dedı saka yaptı sende ıtalya ya mı yerlesıcen dedı ben yok gezmek amaçlı dedım zaten amerkadayım gecin hafta geldım amerıka vızemde var bana dıl sordular bılmıyorum kuzenımle gıdıcem dedım buraya gelıp onla ucucaz dedım Alman vatandaşı bütün belgelerım tam banka da yeterınce parada var ama bugun cvp gelmedı Bı sıkıntı çıkmıs olabılırmı acaba sımdıden Tskederım

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Mart 2016 at 08:59

   Belki gelmiştir ama vize aracı kurumu ilgili sayfayı güncellememiş olabilir. Telefonla arayıp sorabilirsiniz.

 • Cevap Yaz cem 18 Mart 2016 at 23:57

  Merhaba Şahin bey,
  Ben eşim ile beraber bu yaz için İtalya’ya 7 gün gezmek için gideceğiz uçak biletlerimizi aldık. Eşim ve bende kamu görevlisiyiz. Bizim birikimlerimiz eşimin hesabında bulunuyor ve bu hesap aktif değil. (giriş çıkış yok Sadece toplu olarak bir miktar birikimimiz var. )Şimdi benim hesabımda herhangi bir para yok bu bir sıkınıtı yaratırmı sizce ? eşimin hesabındaki paranın bir kısmını kendime aktarmalımıyım ? ayrıca eşimin üzerinde olan hesaba giriş-çıkış yapmalımıyız

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Mart 2016 at 00:12

   Selamlar. Birikim hesabı özetinizi hem siz, hem de eşiniz bankadan alarak (imza sirküleriyle birlikte) başvuru dosyanıza ekleyin. İkinizde de bu evrak olsun yani. Bu nedenle kendi hesabınıza aktarmaya gerek yok. Ayrıca ikinizin de maaşlarınızın yattığı hesaplar olması gerek, yanılıyor muyum? İçerisinde para olsa da, olmasa da maaşınız yattığı banka hesap özetini mutlaka alınız.

 • Cevap Yaz Yasemin 09 Nisan 2016 at 15:02

  Merhaba, konsolosluk sizi gorusmeye cagirdiginda tam saatinde aldilar mi gorusmeye yoksa bekletme yaptilar mi? 9.45 randevu verdiler sabah ucakla gelecegim sormak istedim ya da arayip saat degistirebiliyor muyuz? Bilginiz var mi? Tesekkurler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 09 Nisan 2016 at 23:05

   İçeriye tam saatinde almışardı beni ama bu sefer içeride epey beklemiştim. İşlemini halledip biri çıktıktan sonra sırada bekleyen diğer kişiyi içeri alıyorlar. Bu durumda saat konusu çok az sarkabiliyor ama en fazla 15-30 dakikadır sanırım. Yetişemeyecek durumdaysan arayıp durumu anlatmanızı öneririm. Büyük ihtimal saati değiştirme konusunda yardımcı olurlar. Daha önce başka bir arkadaşı telefonla aramışlar ve ona ulaşamadıkları için ertesi gün tekrar aramışlardı mesela.

   • Cevap Yaz Yasemin 09 Nisan 2016 at 23:39

    Yine idata üzerinden ptesi sabahı arayıp konuşmalıyım o halde, çok teşekkürler

 • Cevap Yaz basak 14 Nisan 2016 at 14:15

  Merhaba,
  Çoklu talep ettiğimiz halde tek girişli vize vermiş italya, hiçbir şekilde ispanyaya geçme şansımız yok mu bu durumda? Karayolu, tren vs. Tekli giriş demek aslında o ülkeye bir kere girip bir daha oraya girememek değil mi? Öylr düşünürsekte italyadan giriş ispanyadan da dönülmez mi? Herkes başka yazıyor, yardim ederseniz memnun oluruz

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 14 Nisan 2016 at 19:13

   Başak Selam. Tek girişli vize ile Schengen bölgesini terk etmediğin sürece üye ülkelerde kalabilirsin. Yani İtalya, İspanya, Fransa, Portekiz, Almanya vb. hepsine otobüs/tren ile gidebilirsin.

   Ancak Schengen bölgesine giriş yaptıktan sonra, eğer Schengen üyesi olmayan bir ülkeye geçersen (Balkan ülkeleri, Türkiye vb.) ve tekrar Schengen üyesi ülkelere gitmek istersen işte o zaman tek girişlik vize ile giriş yapamazsın.

   Şu anki haliyle İtalya’ya gidip oradan İspanya’ya geçebilirsin. İyi tatiller şimdiden 🙂

   • Cevap Yaz Basak 19 Nisan 2016 at 17:07

    Cok tesekkurler fakat otobus tren demissin, ucakla gecis mumkun degil mi?

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 19 Nisan 2016 at 17:55

     Mümkün tabiki. Hatta o daha iyi bile olabilir 🙂

     • Başak 20 Nisan 2016 at 00:01

      İşte tek derdim, sorun ederler miydi geçişlerde uçak sonrası, ama şimdi içim rahat, yazıların da rehberimiz çok teşekkürler

 • Cevap Yaz Merve 30 Mayıs 2016 at 20:29

  Merhaba
  internet sitenizi inceledim ve herkese vize konusunda yardimci olmussunuz . Benim bir kac sorum var ve herkes bir sey soyluyor .bir cok vize acentasiyla gorustum .Sizin herkese yardimci oldugunuzu gorunce yazmak istedim.umarim cevaplarsiniz. Kardesimle birlikte interraila cikicaz butun belgelerimiz tamam aile sirketimiz var ama annem ve babam asgari olarak calisan gozukuyor.annemin banka hesabi sirket hesabi gibi kullanildigii icin aktif ve icinde 20.000tl ye yakin para var .vize alirken annemin asgari gozukmesi sikinti yaratir mi bize ? Simdiden tesekkur ederim

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 30 Mayıs 2016 at 21:08

   Selam Merve. Seyahat sürenizi 30 gün yerine, 15 gün ile sınırlı tutarsanız sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Belirttiğin para senin olsa 30 günlük başvur ama sonuçta o para annenin ve tüm parasını size gezmeniz için vermeyecek.

 • Cevap Yaz elif 02 Haziran 2016 at 16:52

  merhaba ŞAHİN 🙂 öncelikle çok açıklayıcı bir yazı olmuş fakat bizim sorular bitmez 🙂 italya vizesi için arkadaşım idata’ya başvuru yaptı ailecek gitmek istiyor , görüşmeye çağırıldı inanılmaz heyecanlı daha önce vize başvurusu yapmadı .RED almış olsa görüşmeye çağırılmaz sanırım fakat mülakatta neler sorulur özel sektör çalışanı arkadaşım eşide berber 🙂

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 02 Haziran 2016 at 22:03

   Selam Elif. Kişiye özel soru hazırlıyorlar. O yüzden ne soracaklarını maalesef tahmin edemem. Fakat neden İtalya’ya gitmek istediği, kaç gün kalacağı, ne zaman döneceği, hangi şehirleri gezeceğini ve İngilizce bilip bilmediğini kesin soracaklardır. Eğer tereddütsüz cevap verirse sorun çıkmaz 🙂

  • Cevap Yaz Hatice 20 Aralık 2016 at 08:22

   Selam Elif bizde İtalya turistik vize için başvuru yapmak istiyoruz Antalya’ya aracı şirketle başvuru yapıcaz tabi ilk yurtdışı çıkışı olacağı için mülakata çağıracakları kesin iki çocuğumuz var küçükler acaba arkadaşınız ailece başvuru yapı dediniz onların çocukları varmıydı izmire çocukları da istiyorlarmı yoksa eşimin tek gitmesi yeterlimi Şahin bey bilginiz varsa sizinde aydınlatmanızı beklerim Antalya İzmir iki çocukla mülakat gözümüzü korkuttuğu için başvurudan vazgeçmek üzereyiz yarı yıl tatili için başvuru yapıcaz

 • Cevap Yaz Umut 08 Haziran 2016 at 17:49

  Merhaba öncelikle böyle bir yazı yazdığın için teşekkür ederim 🙂 ben daha önce erasmus ile gittim vize aldım sonrasında yeşil pasaport ile bir çok defa git gel yaptım. Oturum iznim de var. Ancak bu sene pasaport degistirdim ve ilk defa schengen alıyir gibi gözüküyorum biometrik vizeden dolayı. Ucagım 2 temmuz da ve 20 haziranda mülakatım var sence vizem çıkar ve yetişir mi? Biraz endişeliyim açıkçası daha önce üç gün içinde almıştım. Teşekkürler tekrardan…

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 08 Haziran 2016 at 21:34

   Eğer evraklar tamsa vize çıkar ve yetişir. Tarihleri ona göre ayarlıyorlar zaten.

 • Cevap Yaz fulya 10 Haziran 2016 at 17:29

  merhaba ben de bır soru sormak ıstıyorum annemle bırlıkte ets ıtalya turu aldık. banka dokumlerımızı 1 hazıran tarıhı ıle cıkardık ve gonderdık ancak randevu tarıhı 22 hazıran verıldı ve banka belgelerı 7 gun oncesınden hazırlanabılır dıye yenıden hazırlanmamız ıstendı. bu 7 gun 7 ıs gunu mu ets ıle karar veremedık 🙂 banka dokumlerının 14 hazıran tarıhlı olması sıkıntı yaratır mı acaba ? ıtalya ıkımızın de 3. schengen vızesı olacak bu arada

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 11 Haziran 2016 at 01:05

   O zaman işinizi riske atmayın ve 17-18 Haziranda alıp gönderin? 🙂

   • Cevap Yaz Fulya 11 Haziran 2016 at 16:46

    İnternet bankacılığı olduğu için istanbuldan 2 günde geliyo onları alıp izmire gönderecek tur şirketi o yüzden zaman sıkıntımız var malesef :/

    • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Haziran 2016 at 22:52

     Anladığım kadarıyla zaten başka bir alternatifiniz yok. Mecburen bu şekilde yapacaksınız. Şahsen başvurudan 10 gün önce alınan bir evrağa “güncel değil” diyerek red vereceklerini zannetmiyorum. Ama konsoloslukların bu tarz konuları uygulamalarında farklılık olabilir. Bekleyip göreceksiniz 🙂

 • Cevap Yaz Ezgi 14 Haziran 2016 at 20:45

  Merhaba
  Ben yüksek lisans öğrencisiyim. İtalya’ya 9-12 temmuz arasında gitmeyi düşünüyorum. kendi evraklarımı hazırladım pasaport otel rezervasyonu sağlık sigortası öğrenci belgesi nüfus kayıt örneği başvuru formu.. bankadada yaklaşık 2000 lira param var kredi kartım hariç. sponsor göstermeden vize almam mümkünmüdür yardımcı olabilirmisiniz? babam emekli ancak şehir dışında onun belgelerini tamamlamak için beklersem geç kalırım diye korkuyorum. şimdiden çok teşekkürler. emeğinize sağlık

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 15 Haziran 2016 at 09:12

   Selam Ezgi. 2000 TL ile kendin başvurman biraz riskli bence. Yarı yarıya ihtimalin var.

 • Cevap Yaz Murat 27 Haziran 2016 at 13:47

  Merhaba,

  Bende Fransa’ ya başvurdum ilkinde ret yedim sonrasında tekrar başvurdum ve mülakata çağırdılar.

  Perşembe günü mülakat var ama 1 gün sonrada uçağım var.

  Yani size baya sonrasına vermişler pasaportunuzu benim yetişme ihitmalim yok mudur sizce?

  Bir arkadaşım aynı gün içerisinde aldığını söylemişti yarına ucak biletim var dediği için.

  Teşekkürler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 27 Haziran 2016 at 14:28

   Selam Murat. Durumunu belirtirsen öncelik tanıyacaklardır.

 • Cevap Yaz Büşra 12 Temmuz 2016 at 19:00

  Merhabalar,Ablam ile 4 günlük Roma turuna gitmeyi düşünüyoruz,Pasaportlarımızı yeni cıkarttırıyoruz daha önce hiç yurt dısına cıkmadık.Vize basvurusu yapılacak fakat vize cıkmama ihtimali olduğu söylendi cünkü ikimizde çalışmıyoruz ünv mezun olalı 3-4 sene oldu.Üstümüze mülk yok.Sponsor olarak babamızı gösterecegiz.Vize cıkmama ihtimali çok yüksek olduğu icin cok endişeliyiz.Acaba ne gibi aksiliklerle karşışaşabiliriz?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 12 Temmuz 2016 at 23:59

   Selam Büşra. Çalışıyor olsan bile vize çıkmama ihtimalinin her zaman olduğunu söylerler zaten. 4 gün ve tur ile gideceğiniz için çok zor değil vize almak bana sorarsan.

 • Cevap Yaz şule 13 Temmuz 2016 at 11:42

  Merhaba,
  Öncelikle açıklayıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler. Eşim ile beraber 28 temmuzda 6 gece İtalya ya gitmek için uçak biletlerimizi aldık. 11 Temmuz da İDATA ya evrakları teslim ettik. İlk vizemiz olacağı için elçilik görüşmesine yönlendirdiler fakat görüşmeyi 21 temmuz a verdiler. 28 temmuz sabah uçağımız var elçilikten bu kadar zaman içinde vize çıkması mümkün müdür?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 13 Temmuz 2016 at 13:22

   Selam Şule. Yetişir merak etme. Ona göre ayarlıyorlar zaten.

 • Cevap Yaz Tuğçe Altun 29 Temmuz 2016 at 12:01

  Şahin Bey sürekli rahatsız ediyorum ama yazdığım yorumları göremiyorum. Öğrenci belgesinin İngilizce olup olmamasının italya vizesi için gerekliliği konusunda yardımcı olabilir misiniz? AÖF Türkçe veriyor ve Pronto turdan gelen evraklar listesinde İngilizce öğrenci belgesi yazıyor.
  Yardımlarınız için çok teşekkür ederim konu önemli olduğu için sürekli rahatsız ediyorum. Bu gibi bilgileri net olarak alacağımız yerler yok maalesef sayenizde sorularımızı sorabiliyoruz.
  iyi günler dilerim.

 • Cevap Yaz anıl 06 Ağustos 2016 at 23:10

  Merhaba instagram üzerinden size mesaj gönderdim bakabilirseniz sevinirim.

 • Cevap Yaz engelibirvatandaş31 19 Ağustos 2016 at 17:57

  merhaba öncelikde ben engeli br vatnadaşım benım hayalım italya venedik roma gezmek ve görmek istiyorum bankada 25 bin trklarısı param var italya turist vizesine basvurmak istiyorum bir sorun cıkarmı aceba ?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 22 Ağustos 2016 at 17:27

   Merhaba, vize için konsolosluğun istediği evrakları ibraz edebiliyorsanız vize alabilirsiniz tabiki.

 • Cevap Yaz Monade 15 Eylül 2016 at 12:32

  Merhaba iyi günler siteden butun yazilarinizi hemen hemen okudum faydali bilgiler icin tesekkur ederim bi sorum olucakti abim almanyada bana davetiye gönderecek vize başvurusu yapıcam genellikle 3 aylık oluyor vize yi aldıktan sonra oraya gittikten sobra almanyadan İtalya’ya geçip orda temelli nasıl kalabilirim yardimci olabilirmisiniz

 • Cevap Yaz Duka 23 Eylül 2016 at 21:00

  Şahin bey italya konsolosluğu maceranız çok hoş tşk .. evraklarımı eksiksiz teslim ettim ve pazartesi hırvat konsolosluğu tarafından mülakata çağrıldım 3 günlük tek başıma gidip gelicem.mülakata neden çağırılmış olabilirim şimdiden tşkler

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 23 Eylül 2016 at 22:21

   Genel ve özel sorular sorarlar 🙂 İlk vizense çağırmalarını çoğu zaman normal karşılamalısın.

 • Cevap Yaz salim 05 Ekim 2016 at 15:30

  ingilterede geçerlimii

 • Cevap Yaz samet 06 Kasım 2016 at 17:29

  yazınız için çok çok teşekkür ederim. ben aile şirketinde ssklı çalışan olarak görünüyorum şirket sahibi annem. ama esasen iş yeri benim 🙂 italya 2.liginde oynayan italyan vatandaşı çok samimi arkadaşım var. o beni davet edecek ve onun evinde kalacağım. herhangi bir borcum sabıkam vs yok. kredi kartı ve banka kullanmıyorum. ev var ama oda annemin adına yaptırdım. üzerime birşey yok. acaba sıkıntı yaratırlar mı maddi açıdan bir sıkıntım yok ancak dediğim gibi yasal olarak herşey annemin ve babamın üzerinde. biraz italya da kalıp oradan isviçreye dayımı ziyarete gideceğim umarım sıkıntı olmaz. annem ve kız kardeşimin shengen vizesi var ancak benim ilk olacak.

 • Cevap Yaz gezgin55 08 Kasım 2016 at 15:26

  Merhaba, ilginç bir sorum var.

  Biliyorsunuz bazı ülkelerde, evlilik bağı olmasa bile kız arkadaşınızı yanınıza alabiliyorsunuz Bu kişi benim kız arkadaşımdır diye beyanda bulunmanız yetiyor.

  Benim kız arkadaşım temmuz sonu işten ayrıldı ve işteyken aldığımız vize ile 3 ayda schengen bölgesine 3 kere giriş çıkış yaptık.

  Şimdi doğum gününü kutlamak için Romaya gideceğiz bileti de 2016 mart ayı gibi almıştık.
  idataya gittik ve benim sponsor olacağımı tm masrafı kendimin karşılayacağını filan söyledik ama adamlar inanamadılar. Bu arada ben büyük bir yabancı şirkette çalışıyorum ve maaşım gayet iyi.

  Daha önce kız arkadaşa sponsor olma vs gibi bir konu ile vize başvurusuyla karşılaştınız mı? sizce bu mümkün mü yoksa idata bizi mi kandırıyor?
  italyan konsolosluğuna direkt başvuru için ise cok uzak tarihe randevu veriyorlar. Bu arada benim yurtdışına işim dolayısı ile çok giriş çıkışım var ve artık 1 yıllık schengen alıyorum.

 • Cevap Yaz cansu yıldız 24 Kasım 2016 at 16:45

  Merhaba
  Teşekkürler bilgilendirme için. Görüşme türkçe mi oluyor ingilzice mi acaba? Bir de konsolosluğa girerken telefon,anahtar,çanta vs alımı serbest mi? benim arkadaşım Amerika Konsolosluğuna girerken hiçbir şeye izin vermemişlerdide.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 24 Kasım 2016 at 19:56

   Selam Cansu. Görüşme Türkçe oluyor. Çanta serbest, girişte x-ray’den geçiriyorsun. Telefonu girerken kapatmanı istiyorlar sadece.

 • Cevap Yaz Can 09 Aralık 2016 at 11:35

  Merhaba
  Ben öğrenciyim ve aynı zamanda çalışıyorum da.Arkadaşımla avrupa da bir kaç şehire gitmek istiyoruz o Almanya da ben Istanbuldayım.Italyada buluşacağız. 3 gün italyada(otel) 2 gün pragta(otel) 2 gün amsterdamda(otel) 3 gün de frankfurtta (arkadasımın evinde) kalacağım.Italyadan multitipli schengen almak istiyorum.Hesabımda net 3500 tl para olacak başvururken.Her ay hesabıma 1-2 gün arayla para yatıyor. (toplamda 1500tl civarında oluyor bu paralar yattıktan sonra).kredi kartı limitim 500 tl.Sponsorum yok. Uçak biletlerimi alıp otel rezervasyonlarını yapacağım vize almamda herhangi bir sorun çıkar mı merak ediyorum.Ayrıca şehirler arası otobüs ya da tren biletlerimi alıp göstermeli miyim.Son olarak ilk kez schengen alacağım.Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 • Cevap Yaz özgür 11 Aralık 2016 at 17:39

  merhabaalr şahin Bey.Merak ettiğim konu acaba vize sonucu kaç günde belli olur.çünkü ayın 15 inde idata randevum var ve 25 inde belgrada uçacağım .acaba pasaport yetişirmi?teşşekkürler

 • Cevap Yaz Merve 17 Aralık 2016 at 21:01

  Teşekkürler, güzel ve yararlı bir yazı olmuş ellerinize sağlık 🙂

 • Cevap Yaz Burak 13 Ocak 2017 at 03:22

  Merhaba ilk olarak bilgilendirme için çok tesekkurler. Benim sorum idata ile randevum bu gün 13/01/2016 lakin 18/01/2016 tarihine gidiş biletim
  Bu sorun olur mu ? Vize yetişir mı ? Herkesi konsolosluğa görüşme için çağırıyorlar mı ? Gibi sorularım olacak .
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Ocak 2017 at 21:14

   Herkesi cagirmazlar ancak durumun epey kritikmis. Konsolosluktaki yoğunluğa göre değişir yetişip yetismeyecegi.

 • Cevap Yaz Nihan 16 Ocak 2017 at 01:02

  Selam, annemle gidecegım romaya ve ingilizcem cat pat, mükakat ingilizcemi oluyor? Bilmiyorum desem ne olur ? 🙂 tşk

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Ocak 2017 at 21:11

   Mülakat türkçe oluyor. İngilizce konusunda gerçeği söyle (turistik olarak yetecek kadar gibi).

 • Cevap Yaz nuri 18 Ocak 2017 at 05:23

  merhaba ben iki defa ret aldım ilki fransa o benım hatamdı ikincisi almanya ret verdi fakat almanyanın gerekcesi daha önce almanyada iltica etiğim icin simdi ise yunanistana basvuru yaptım üç gün sonra konsolsluktan beni aradılar orginal banka hesap cüzdanımı alıp konsolosluga gelmemi istediler neden böyle birsey istediler sizce bu defada ret olurmu

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 18 Ocak 2017 at 21:08

   Maddi yeterliliğini görmek istemişler. Kesin birsey söylemek zor.

 • Cevap Yaz Seyma 22 Ocak 2017 at 23:23

  merhaba iyi akşamlar,
  Biz erkek arkadaşımla İtalya’ya gitme planı yaptık tur satın aldık daha sonradan vize başvurularımızı iData’dan kendimiz yaptık. Erkek arkadaşımı konsolosluktan çağırdılar çünkü ilk vizesi. Buraya kadar her şey normal evet ama vize mülakatında kimle gidiyorsunuz, kız arkadaşınızın tc si ne, nasıl bilmiyorsunuz, neden gideceksiniz, ben gördüm sizin burada 1. Dereceden akrabanız var (ki yok eminiz) gibi sorular sormuş daha sonra tamam deyip heyete (komisyona) sunulacak denmiş hiç böyle bir şey duymamıştım acaba sizin bilginiz var mıdır günlerdir arıyorum da

 • Cevap Yaz Sayat Erkol 09 Şubat 2017 at 20:54

  Selamlar,

  Ben de İtalya vizesi ile ilgili bir kaç detay paylaşmak isterim.

  Öncelikle İtalya vizesi almak isteyen kişi daha önce (25 Eylül 2014 ve sonrası) parmak izi vermedi ise, mutlaka parmak izi için yetkili kuruma şahsen gitmeli. Bu tarihten sonra parmak izi veren bir başvuru sahibi, 5 yıl boyunca evraklarını yetkili herhangi bir acenteye vererek vize görüşmesine gitmeye gerek kalmadan vize alabilir.

  Görüşme konusu ise başvuruları en fazla %10 u için geçerli bir uygulamadır. Başvuru sırasında yapılan bir eksiklik ya da çoğunlukla ilk vize başvurularında oluşabilecek bir ek kontrol mekanizmasıdır.

  Son olarak, vize başvurusu yapmak oldukça kolay bir iştir ancak ciddiyetle evraklarınızı ve formunuzu hazırlamazsanız sorunlar yaşayabilirsiniz.

  Herkese bol şanslar.

 • Cevap Yaz Güner 12 Şubat 2017 at 23:10

  Şahin bey merhaba,

  Öncelikle vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz. Gerçekten çok yararlı ve yol gösterici. Yazınızı okuduktan sonra içimden bir umut belirdi : ) Bende uzun bir süredir İtalya’ya gitmek istiyorum ama odur budur derken sürekli bir engel çıktı.

  Ben grafik tasarımcısıyım ve freelancer olarak çalışıyorum. Yani düzenli bir gelir ya da sigortam yok. Hesabımda yeterli para var ama bunun faydası olacağını düşünmediğimden onu saymıyorum. En son iş yerimden ekimde ayrıldım. Bu arada eski pasaportumda yaklaşık 2 yıl önce Almanya’dan ticari olarak alınmış bir vizem var yalnızca. Ama gidişimiz iptal olduğu için ben o vizeyi kullanmadım. Onun dışında yutdışına çıkmışlığım ya da başka bir vizem yok. Şimdi İtalya’ya turist olarak gitmek istiyorum. İtalya da kendiside italyan olan bir arkadaşım var. Kendisi sponsor olmak istiyor ayrıca davet mektunu vs ne gerekirse ben gönderirim dedi. Sizce bu benim oraya turistik amaçlı 1 hafta ya da 2 gibi bir süre kapsamında gidebilmem için yardımcı olabilir mi? Olabiliyorsa davet mektubunu arkadaşımın nereye göndermesi gerekiyor. Arkadaşım bulunduğu yerdeki kendi konsolosluğuna mı verecek yoksa bana göndericek ben çıktı alıp başvuru evraklarına mı koymam gerekiyor?

  Ayrıca bir diğer seçeneğimde bir iş görüşmesi ayarlayabilirim. Yani o şekilde davet alabilirim ama sanırım onun prosedürü daha farklı ve meşakatlidir diye ona girmek istemedim. Eğer derseniz ki öyle daha iyi olur onu araştırırım.

  Herşey için şimdiden çok teşekkürler.

 • Cevap Yaz ali asan 03 Mart 2017 at 12:56

  merhabalar bir srum olcaktı çalışıyorum ama ssk yatmadıgından çalışmıyor görünüyorum bi sorun olurmu birinci dereceden babam sponsor olsa ne gıbı evraklar gerekli emekli maaş dökümü elimde 6 aylık
  2 tane tapu var adına kayıtlı şirketinde imza sirkü vs herseyi var yalnız hesabında para yok onu yatırıp çeksek olur mu 5 bın tl fln

 • Cevap Yaz izzet 06 Temmuz 2017 at 19:08

  3 Mesaj
  Bugün 19:03:14 DahaAlıntıCevap
  7 haziranda italya vizesine basvurdum bugun 7 temmuz ve hala sonuc belli olmus degil. 4 gundur arayip mail atiyorum mailime cevap gelmedi bende idatayi arayip onlarin aramasini soyledim onlarda aradilar bilgi veremeyiz demisler. 10 temmuza biletim var sanirim patladi biletim.

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 06 Temmuz 2017 at 20:13

   Bu kadar uzun sürmesi ilginç olmuş. Geçtiğimiz ay bi arkadaşıma 24 saatte vermişlerdi vizeyi.

   • Cevap Yaz izzet 07 Temmuz 2017 at 01:26

    b u aksam mesaj geldi yarin sonucu almaya gidecegim insallah bekledigime deger. sabah konsolosluga direk olarak gonderdigim mailin etkisi var mi bilmiyorum.

 • Cevap Yaz Ceren Kaymaz 21 Ağustos 2017 at 00:36

  Merhabalar,
  24 Ağustos tarihinde vize randevum var. Daha önce annemden dolayı yeşil pasaportum vardı ve 2 kere İtalya’ya giriş yaptım. Fakat şu an yaşımın geçmesinden dolayı yeşil pasaport hakkını kaybettim, yüksek lisans öğrencisiyim. Daha önce Schengen almadım fakat yeşil pasaport ile giriş çıkış yapmama rağmen beni görüşme için çağırırlar mı?

  • Cevap Yaz Şahin Doğan 26 Ağustos 2017 at 14:08

   Selam. Benim birkaç tane Schengen vizem olmasına rağmen çağırmışlardı. Normal bir durum 🙂

 • Cevap Yaz Ahsen 16 Kasım 2017 at 20:04

  Merhaba Şahin bey. Bu sömestrda interrail yapıcam 2 haftalık bilet satın aldım. 2 haftanın bitiminde de almanyaya akrabalarımın yanına gidicem. Vize başvurusunda sehayat planımı 20 gün olarak göstermeyi planlıyorum ki 1 aylık versinler diye sizce nasıl 1 aylık vize alabilirim? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 • Cevap Yaz sonat 01 Aralık 2017 at 11:34

  merhaba ben de italya için vize başvurusu yapacağım ama sormak istediklerim var..Babam emekli kredi kartları var araba var.Şimdi benim almam gereken belgeler nelerdir,emekli maaş dökümü yeterli mi ve kredi kart ödemelerinde aksama oluyor sıkıntı olur mu?Bankada para göstermek gerekiyor mu? tesekkürler

 • Cevap Yaz Samet 04 Ocak 2018 at 17:36

  Sahin bey merhaba itlaya benide gorusme icin çağırdı bugun bu gorusmeyi yaptim . Anlattiginiz gibiydi hersey sıra bana geldi bana ozel hazirlanmis sorular oldugunu farkettim gorevli bana neden gidecegimi babamin ne is yaptigini hangi sektorden emekli olduğunu kimle gidecegimi kac gun kalacagimi isten ciktigimin icin babami sponsor gosterdim bundan sonrası icin ne düşündüğümu is hayatimla ilgili bu tarz sorular sordu herseye tereddütsüz cevap verdim doğru bir sekilde 4 Schengenim olsgunu soyledim en son vizem de italyadandi giris cikisida italyadan yapmama ragmen beni cagirip bunlari sorudular calismadigim için tabiki davranisi gayet sempatik ve iyi bir bayandi guzel gecti mulakat kiz arkadasim ile basvurdum ona vizesi cikmisti fotokopisni aldim onunda onlara verdim nerede calistigini nerde oturduğunu sordu cevapladim konusmanin sonunda soguk bir hava birakti sag gosterirken sol vurur gibi calismadiginiz icin iltica talep edebilirsiniz gozu ile bakılıyor dedi bu basvuru seklinde olanlara gocmen agirlkli bakılıyor dedi bekar olmam calismamam risk olustuyor dedi teşekkür ettim pazartesi elinizde olur passporr dedi içime kurtlar dustu sizce nasil bir sonuc karsilar beni

 • Cevap Yaz Hülya 27 Haziran 2018 at 12:34

  Çok güzel bir anlatım olmuş. Teşekkürler. .

 • Cevap Yaz Rana 16 Temmuz 2018 at 23:39

  Yaaa bu bilgi benim aşırı işime yaradı çok teşekkür ederim.

 • Cevap Yaz Yilmaz ozcelik 21 Aralık 2018 at 18:03

  bende ilk defa schengen vizesi icin basvurdum. Gorusmeye cagirdilar ertesi gun 21gunluk vizemi aldim. Ama bundan sonra gidermiyim kesinlikle hayir vizesiz gidilecek okadar yer varken neden bukadar evrakla ugrasipta ardindan piskolojimi bozayimki mulakati ingilizce yapmamiza ragmen yabanci dil bilginiz varmi diye sorulan soruya verecegim cevap aslinda allah belanizi versin olacakti bir anda ama sonra basvuru icin odedigim 80 euro geldi aklima ve evet dedim. Tamamen piskolojik birsey aslinda yapilmasi gereken sakin ve sorulan sorulara kisa ve net cevap vermek ayni zamanda heralde sizin tipinizede bakmak istiyorlar

 • Cevap Yaz Fulya 18 Nisan 2019 at 11:38

  Merhaba daha önce Almanya dan vize almistim ama cok oldu o vizeyi alali.Gecen sene de Yunanistandan aldim sorunsuz.Bu sene Jolly tur dan Venedik Floransa turu satin aldım.3 kisi gidiyoruz.8 Nisan da basvuru yaptik.Calisiyorum ama eşim sponsorum oldu.Basvurali
  9 gun oldu henuz bir cevap alamadik 15 gunu gecer mi acaba sonuçlanmasi 15 mayis ta ucusumuz var.

 • Cevap Yaz Ercan can 28 Ocak 2020 at 18:24

  Selamlar hocam simdi biz gecen hafta persembe gaziantep wfs global italy den italya vize basvurusunda bulunduk esim ve 3 yasinda oglumla bize 3 subatta ankaraya mulakata gideceksiniz denidli ve 3 subata randevu verildi ancak beni ve esim I aradilar ve mulakata gerek kalmadigini ancak sonucun daha belli olmadigini soylediler bu ne demek oluyo acaba acikca si basvurumuz olumsuz oldu diye suphe duymaya basladim cevab verirsen cok mutlu olurum tesekkurler